Az özönvízszerű esőzések következtében a Jangce és legalább 33 egyéb folyó öntött ki Kína déli és keleti részét az utóbbi hetekben. Az elárasztott, illetve súlyosan károsodott területek mintegy kétmillió hektárra terjednek ki – írja az agrarheute.com.

Az első becslések szerint a károk meghaladják még az 1998-as, az eddig nyilván tartott legnagyobb árvíz pusztításait is. Veszélybe került többek között az ország rizstermésének tekintélyes része, mivel Kína fő rizstermő területei a Jangce folyó völgyében találhatók. Évente rendszeresen 56 millió tonna rizst takarítanak be innen.

árvíz

A károkat még nem tudták felbecsülni (a kép illusztráció) – fotó: Pixabay

Ennél is nagyobb problémát jelent, hogy több mint egymillió sertés pusztult el az országban az elmúlt hetekben, az afrikai sertéspestis által amúgy is megtizedelt állományából. Ráadásul a járvány néhány helyen ismét megjelent és az árvizek csaknem ellehetetlenítik a hatékony védekezést. A sertéstartók azt mondják, hogy az esőzések folytatódása esetén, az érintett tartományokban, a sertésállomány a korábbinak akár a 20 százalékára zsugorodhat.

A károk pontos felmérése még viszonylag hosszú időt vesz igénybe. Hou Liwei, az agrárgazdasági kutatóintézet munkatársa szerint, az szinte biztos, hogy a terméskiesés súlyos élelmiszerhiányt, a korábbiaknál is nagyobb mennyiségű importot és jelentős áremelkedést fog kiváltani. Emellett az áradások erősen megnehezítik az élelmiszer termékek tartományok közötti mozgatását, amelyet a koronavírus járvány is akadályoz.