Pentezugban a rekonstruált őstulok állomány is igen jól szaporodik. Fotó:Pentezugi Rezervátum

Pentezugban a rekonstruált őstulok állomány is igen jól szaporodik. Fotó:Pentezugi Rezervátum

Idén közel 60 borjúval gyarapodott a pentezugi rekonstruált őstulok állomány, jelentette a Hortobágyi Nemzeti Park.

Korábban beszámoltak róla, hogy a Nemzeti Park rezervátumában szép számmal születtek vadló csikók, azonban azt kevesen tudják, hogy Pentezugban a rekonstruált őstulok állomány is igen jól szaporodik.
A világviszonylatban is jelentős tenyészetben 2021-ben közel 60 borjú született, ezzel is hozzájárulva a már több mint 20 éves tenyésztési és szelekciós program sikeréhez.

Az őstulok az eurázsiai nagytestű fűevők csoportjába tartozott, de a 17. században kipusztult. Rekonstruálására több próbálkozás történt, tudjuk meg a Hortobágyi Nemzeti Park tájékoztatójából. Az elmélet az volt, hogy az őstulokhoz hasonló bélyegeket hordozó, házi szarvasmarhák keresztezésével létrejöhet egy olyan fajta, ami hasonlít magára az őstulokra. Ennek a tenyészprogramnak az egyik legnagyobb állománya található a Hortobágyi Nemzeti Park Pentezugi Vadló Rezervátumában. Ezen kívül számos európai természetvédelmi terület kezelésére is heck marhákat, illetve rekonstruált őstulkot használnak.

Idén közel 60 borjúval gyarapodott a pentezugi rekonstruált őstulok állomány. Fotó:Pentezugi Rezervátum

Idén közel 60 borjúval gyarapodott a pentezugi rekonstruált őstulok állomány. Fotó:Pentezugi Rezervátum

1997-ben a Hortobágyi Nemzeti Park elhatározta, hogy egy minimális emberi beavatkozást igénylő, fenntartható füves pusztát hoz létre magterületén, a 2470 ha-os Pentezugban. A füves puszta fenntartásához 2 állatfajtát választottak: a Przewalski lovat, és a rekonstruált őstulkot. Az első marhák 1999-ben érkeztek, ezek főként Heck marhák illetve Heck marha és magyar szürke hibridek voltak. Mind ezek az egyedek, mind utódaik sok tulajdonságban eltértek az őstuloktól. Ezért új fajták kerültek be a tenyésztésbe, mint amilyen a watussi, sayaguesa és a chianina.

A rekonstruált őstulok jelenleg is szelektálás alatt áll Hortobágyon. Sok tenyésztési célt még nem sikerült elérni, és a jövőben sem lesz egyszerű ezek megvalósítása, tudtuk meg a Hortobágyi Nemzeti Park honlapjáról. A bikákból csak a legjobbak maradnak tenyésztésben. A bika borjaknak mintegy 10 százalékát hagyják meg minden évben, és ezekből csak egyet választanak ki tenyészbikának, körülbelül 4-5 éves korában. A tehenek viszont nem esnek olyan szigorú elbírálás alá, mivel még ha ők maguk nem is tartoznak a legjobb tulajdonságot hordozó egyedek közé, utódaik között gyakran vannak megfelelő egyedek.

A Hortobágyi Nemzeti Park az elmúlt közel 20 éves szelekciós munka során nagyon sok eredményt ért el.

  • Minden borjú az őstulok borjakhoz hasonló vöröses barna színnel születik.
  • Csaknem minden egyednek van fehér orr körüli területe.
  • Csaknem minden bikának szíjalt háta van, akiknek pedig nincs, azokat kizárják a tenyésztésből.
  • A borjak kis súllyal születnek, így a tehenek könnyen ellenek. Az újszülött borjak súlya az első néhány hónapban gyorsan növekszik.