Továbbra sem értjük, hogy ma, december elsején a szlovák AGROTAMI vagy a RAJO feldolgozó 1,5%-os UHT teje miért kerül Szlovákiában 79-89 euro centbe literenként (250-280 Ft/liter), miközben Magyarországon ugyanazon szlovák feldolgozók teje csupán 129 Ft/liter(!) – nyilatkozta az Agroinform.hu-nak Istvánfalvi Miklós, a "Magyarok tej akciója" szervezőbizottságának tagja.

Múlt héten a Magyar Állattenyésztők Szövetsége, a Holstein-fríz Tenyésztők Egyesülete és a Magyartarka Tenyésztők Egyesülete országos demonstrációt helyezett kilátásba, ha napokon belül nem történik változás a hazai tejiparban. A hazai termelők egy része ott tart, hogy drasztikusan csökkentette a takarmányozási költségeket, míg mások a szarvasmarha-állományuk kivágását fontolgatják. A szakmai szervezetek hétfői összesítése alapján a magyar tejtermelők több mint 50%-a jelezte, hogy a részt kíván venni a bojkotton.

Az érdekképviseletek felhívásban kérték a magyar tejtermelőktől, hogy amennyiben a kiskereskedelmi láncok a feldolgozók átadási árait 2015. december 1-től 5-7%-kal nem emelik meg, ne adják át az általuk megtermelt tejet a feldolgozóknak december 7-én és ha szükséges, további meghirdetett időpontokban sem. Az érdekképviselet továbbá azt kéri, hogy a feldolgozók ezt az áremelést a nyerstej felvásárlási árában is érvényesítsék.

Az ágazat szereplői jelenleg is egyeztetnek a problémával kapcsolatos megoldási javaslatokról. A demonstrációk még tervezési szakaszban vannak, péntek délelőttig adtunk határidőt a tárgyalások lefolytatására. Bízunk a felek józan eszében és a tárgyalásos, gyors megoldásban – fogalmazott Istvánfalvi Miklós. Amennyiben nem születik megállapodás, akkor a kóstoltatástól az áruházláncok elé történő tejkiöntésig a demonstráció minden formája szóba kerülhet.

sajt

A jóval 1000 Ft alatti külföldi trappista óriási károkat okoz – fotó: Shutterstock

A tejes gazdák jelenleg komoly veszteségeket szenvednek el. Az átlag termelő önköltsége ugyanis 95-105 Ft/kg között mozog, ehhez képest a hazai nyerstej átvételi ára tavaly év eleje óta – néhány hónap stagnálást leszámítva – folyamatosan csökken, az AKI adatai szerint a nyerstej országos termelői átlagára 77,78 forint/kg volt 2015 októberében, ami a régiót tekintve a legalacsonyabb.

Az európai viszonylatban is jó minőségűnek számító magyar tejár stagnálásának oka az alacsony áru/ áfacsalt, illetve dömpingáras/ import 1,5 %-os UHT tej- és trappista sajtkínálat, amihez hasonló árakat kérnek a kereskedők a hazai feldolgozóktól, akik kénytelenek belemenni az alkuba még akár úgy is, hogy végül a nyerstej felvásárlási árát is csökkenteniük kell.