A szennyezés felszámolása – azaz az ivóvízből a nitrát eltávolítása – plusz-energiaköltségekkel jár, más szóval a bioüzemanyagok jelentette előnyök kisebbek lesznek.

Az USA-ban a benzinhez kevert biohajtóanyag 2008-as éves mennyiségi szintjét 2022-ben négyszeresére akarják növelni. Ezt a megnövekedett igényt a kukoricából nyerhető bioetanolból tervezik fedezni, ami a kukorica vetésterületének bővítésével, de főleg a nitrogénműtrágyák mennyiségi megugrásával fog együtt járni.

A nitrogéntrágyázás főleg a kukoricatermesztésre szakosodott középnyugati kukoricaövezeteken fog a vizek nitrátszennyeződésének fokozódásával járni.

Az ivóvíz nitrátmentesítése régóta és világszerte fontos kérdés. A vizek tisztítására jobbára általános biotechnológiai módszereket (baktériumokat) szokás alkalmazni, de régóta ismertek a nitrátmentesítő ioncserélő módszerek is.

kukorica

A nitrogéntrágyázás főleg a kukoricatermesztésre szakosodott középnyugati kukoricaövezeteken fog a vizek nitrátszennyeződésének fokozódásával járni – fotó: Shutterstock

Az USA-ban a vízből a nitrát eltávolítására széltében elterjedt a leggazdaságosabbnak és energiahatékonynak bizonyuló „fordított ozmózis” módszer, mellyel 1998-2003 között 634 milliárd gallon vizet sikerült megtisztítani. De az ilyen víztisztítási módszer enegiaigénye roppant nagy, az előbb említett vízmennyiség tisztításához az évi energiaigény 2471 millió KW óra!

A háztartások igényét és a tiszta ivóvíz iránti növekvő keresletet figyelembe véve a nitrátszennyezett területeken a víz nitrátmentesítéséhez szükséges energiaigény huszonkétszeresére nőtt.

A keményítőalapú etanoltermelést szolgáló kukoricatermesztés növekedésével járó súlyosbodó vízszennyezés és a potenciális határértéki szigorítások a víztisztítás energiaköltségeit tovább növelhetik. Mindez a kukoricából nyerhető bioetanol térhódítására sötét árnyat vet.