Az Ukrán Hidrometeorológiai Központ szakértői szerint a nyári hőmérséklet emelkedése és a rendkívüli forróságok gyakoriságának növekedése azzal a veszéllyel fenyeget, hogy Ukrajna növénytermesztésre alkalmas termőterülete két-három évtizeden belül lényegesen – akár egyharmadával – csökkenhet – írja a rian.com.ua.

Erre figyelmeztet az ez év tavaszi szokatlan meleg és a még melegebbnek ígérkező ukrán nyár is. Eddig az általános felmelegedés Ukrajnában a téli hőmérséklet emelkedésében jelentkezett. Ennél sokkal veszélyesebb, hogy mostantól inkább a nyári hőmérséklet emelkedésére lehet számítani. Jelenleg a talajok nedvességtartalmának gyors csökkenése a sztyeppi övezet 100-150 kilométerre, északra tolódásával fenyeget.

Az ország termőterületének jelzett zsugorodása olyan mértékű terméskieséssel és költségemelkedéssel járna, ami egész Európa mezőgazdaságára kihatna.

Ukrajna

Jelenleg Ukrajna az EU egyik legnagyobb gabonaimportőre – fotó: Shutterstock

Még nagyobb veszélyt jelent a száraz időszakok tartamának növekedése, amely az ország bizonyos körzeteit az elsivatagosodással fenyegeti. A sztyeppesedés és a csapadékmennyiség csökkenése már az ország jelentős részén tapasztalható. A talaj nedvességtartalma és vízkészlete Herszon környékén lassan már a Kalahári sivatagéhoz közelít.

A melegedés és a kiszáradás – a nyári hőségek miatt – elsősorban a tavaszi vetésű növények termesztését veszélyezteti, amelyek vetését a kései hóolvadás miatt csak április végétől lehet elkezdeni, május 25-től viszont már forróság jöhet rájuk. Az őszi vetések számára a téli-tavaszi csapadék elegendő lehet, és megmentheti azokat az április-májusi hőstressztől.

A tavaszi átlaghőmérséklet emelkedése egyedül az ukrán gyümölcsültetvényeknek kedvez, mivel jórészt megmentheti azokat a késő tavaszi fagyoktól.