Ami igazán egyedülálló, hogy a neves autógyárakat is megelőzve immáron önvezető üzemmódban végzik durva igénybevételekkel járó élettartam-teszteket, megkímélve a kollégákat a hosszú távú ártalmaktól. Igaz, vannak még olyan próbák, amelyhez nélkülözhetetlenek a nagy tapasztalatú gépkezelők.

traktor

A ZETOR TRACTORS a.s. kutatási és fejlesztési részlege keményen dolgozik az új traktorok tervezésén és fejlesztésén – fotó: zetor.com

A gyár "hátsó udvarában"

A ZETOR TRACTORS a.s. kutatási és fejlesztési részlege keményen dolgozik az új traktorok tervezésén és fejlesztésén, valamint a meglévő modellek innovációján.

Az új modellek fejlesztése az aktuális trendek és a jogszabályi követelmények, de mindenekelőtt az ügyfelek igényei alapján történik. Egy traktor útja a tervezőasztaltól az első prototípusig hosszú és munkaigényes.

A funkcionális prototípus ezután számos tesztelésen, próbán és ellenőrzésen megy keresztül, hogy biztosítsa a ZETOR márkától az ügyfelek által elvárt funkcionalitást és minőséget. Tehát min kell keresztülmennie egy traktornak, mielőtt sorozatgyártásba kerülhet? Íme néhány kiválasztott példa.


A traktornak több száz órát kell teljesítenie magas és alacsony akadályokon

Az egyik alapvető teszt a sima körkörös teszt, ahol a menetkapcsoló élettartamát vizsgálják. Ezenkívül a traktornak több száz órát kell teljesítenie magas és alacsony akadályokon.

Ez teszteli a motor, a tengelykapcsoló, a sebességváltó és a váltómű csatlakozásait hajlítás és csavarodás szempontjából, valamint szimulálja a durva terepen való haladást is. Ezekhez a tesztekhez nincs szükség vezetőre, mivel a traktort autonóm üzemmódban vezetik.

A horgonyzómű és az acélsodronykötél egy biztosító berendezés, hogy a próbaköreit végző traktor véletlenül se tudjon elszabadulni, letérni a kiépített tesztpályáról. Elsőre furcsa látni, hogy egy kiszuperált elődtípust vonszol magával, mint próbaterhelés, amely az ismert hárompont felfüggesztéshez van kapcsolva.

Ezzel szemben a kormányzás, az első tengely és a homlokrakodó-szerelék hosszú távú működési tesztjeihez már képzett gépkezelőre van szükség.

És hogyan működnek ezek a tesztek? Nézzük meg együtt ebben a videóban:

Forrás: www.zetor.com