Hogyan lehet magyar gyártóként olyan karriert befutni, hogy a kicsitől a nagy gazdálkodókig, a fiataltól az idősig, mindenki elismeréssel méregesse a saját fejlesztésű munkagépeiteket egy mezőgazdasági kiállításon? – ezt a kérdést tettük fel Bábolnán Horváth Bencének, a Busa Bt. fejlesztőmérnökének.

A válasz szerény hümmögés volt, széles mosoly és sok megszívlelendő gondolat, amelyek mind a szakma iránti szeretetről és alázatról tanúskodtak.Horváth Bence

Horváth Bence: Jómagam gépészmérnök vagyok, ugyanakkor gazdálkodó családból származom, kicsi korom óta részt veszek a termelésben. Családi vállalkozásunk gazda-szemléletének köszönhetően mindig előtérbe helyezzük a felhasználói oldal kéréseit, észrevételeit egy-egy fejlesztésnél. Köszönettel fogadjuk a termelők véleményét és ezen az úton haladva jutunk el egy koncepciótól a sorozatgyártásig. Talán ez, és a kiváló minőség az oka a sikerünknek. Úgy gondoljuk, hogy legyenek inkább kicsit magasabb árfekvésű gépeink, de azok szolgálják ki maximálisan és hosszú távon a gazdálkodókat.

Mesélj kicsit a kezdetekről, hogyan indult el a családi vállalkozásotok?

Horváth Bence: Klasszikus történet a miénk, egy kis műhelyből indultunk, édesapám alapította a céget és a kezdetektől munkagépgyártással foglalkoztunk.

Harminc évvel ezelőtt elég feltűnő lehetett ez a színösszeállítás, – hogy került a választás a sárga-fekete kombinációra?

Amikor a gépek lefestéséhez érkeztünk a munkafolyamatokban és színt kellett választani, édesapámat egy helyi festékboltos rá tudta beszélni arra, hogy megvegyük a maradék festékeket nagy mennyiségben olcsón, – ezeket összekeverve kaptuk meg a jellegzetes "Busa-sárgát". Természetesen azóta nagyon megszerettük és büszkén viseljük ezt a mára védjegyünkké vált színösszeállítást.

Busa-sárgaA "Busa-sárga"... – fotó: Agroinform.hu

Szeretnénk a jövőben naggyá válni és a környező országokban is minél szélesebb körben értékesíteni a gépeinket, egyelőre a piaci igények felmérésénél és a lehetőségek mérlegelésénél tartunk.

Milyen vezérterméketek van, melyik gépre vagytok a legbüszkébbek?

Horváth Bence: Vezértermékeink a forgókapás termékek, ezek a cégünk szabadalmai. Egyedi talajművelő gépekről van szó, kuriózumként tekintünk rájuk. Az eszközök fő funkciója a szántás elmunkálás, magágykészítés, mindemellett tarlóápolásra is szokták használni, – gazos tarlón gyomirtást lehet vele végezni, valamint műtrágya bedolgozására, sőt szármaradvány bedolgozására is kiválóan alkalmas. Nagy megelégedéssel és boldogsággal tölt el minket, hogy ebből a termékcsaládunkból egy régebbi, 2011-es felmérésünk szerint is már több mint 600 forgókapás termékünk dolgozott Magyarország földjein. El kell mondanom azt is, hogy ezeket a gépeinket alapvetően nehéz eladni, mert különleges, formabontó eszközökről van szó. A vevőink nagy része szájhagyomány útján szerzett tudomást a gépekről, tehát a közeli gazdák pozitív tapasztalatai után elmentek megnézni a gép munkáját, majd ezek után döntöttek a vásárlás mellett.

Busa Bt.Pillanatkép a 30. Bábolnai Gazdanapok kiállításról – fotó: Agroinform.hu

Ahhoz, hogy a teljes termelési technológiai sort tudjuk támogatni, természetesen más típusú gépeink is vannak, ilyenek például az aktuális, szezonális tarlóápolási gépek.

Két tarlóápolási gépet hoztunk el Bábolnára, mondhatni, hogy két, számunkra szélsőséges eszközt.

Az egyikük a grubber, amely fejlesztését relatíve nem régen kezdtük el, úgy is mondhatnánk viccesen, hogy "most tanulunk grubberezni".

A másik gépünk egy tárcsa, amely gyártásába már 30 év tapasztalatát kovácsoltuk bele. A kiállításra most egy középnehéz szántóföldi tárcsát hoztunk ki, amelyet egy MTZ is elbír, de vontatott kivitelű tárcsából gyártunk könnyű változatot gyümölcsösökbe és nehéztárcsákat is, amelyek jóval komolyabb lóerőigénnyel rendelkeznek. A gépeinkkel igyekszünk minden igényt kielégíteni, ezért laponként szélesedő munkaszélességekben rendelhetőek ezek az eszközök.

Konzultáció a tárcsákrólKonzultáció a középnehéz tárcsa mellett – fotó: Agroinform.hu

A Busa tárcsák egyedisége és különlegessége a szintszabályozás, amelynek köszönhetően nagyon könnyen beállítható az egyenes futása, így tarlóhántásnál nem hagy csíkokat maga után a gép. Sekély művelés mellett az első tárcsasor nyomának a közepén fut a hátsó tárcsasor, amelyet egy megnövelt szintszabályozóval könnyen be tudunk állítani.

Ettől az évtől kezdve együttműködünk a Bio-Nat Kft.-vel, ezért baktériumtrágya-kijuttató tartály került a tárcsáinkra. Ennek köszönhetően bármilyen folyadék halmazállapotú oldatot ki tudunk juttatni és be tudunk dolgozni a talajba a tárcsázással egymenetben.

Nézzük most az egyre divatosabb nehéz szántóföldi kultivátor, avagy a grubber történetét. Mikor és milyen megfontolásból kezdtetek ilyen munkagépet fejleszteni?

Horváth Bence: Tíz éve kísérletezünk a grubberrel, azonban nemrég sikerült egyedi Busa-lelket öntenünk ezekbe a gépekbe, ami azt jelenti, hogy ki tudtunk emelkedni a tömegből – ugyanis nem szerettük volna egyik gyártó nehéz szántóföldi kultivátorát sem "lemásolni" csak azért, hogy elmondhassuk, hogy nekünk is van ilyen eszközünk.

Úgy látjuk, hogy a tarlóhántás és az ez alá történő mélyítő művelés, valamint a mulcsművelés az, amely munkafolyamatokra eredményesen be tudjuk vetni ezt a grubbert.

A vevőinkkel folytatott folyamatos konzultációk vezettek el minket idáig, ők kérték a forgókapás magágyelőkészítőnket, amit nagyon jól össze lehetett kombinálni a mulcsművelés folyamatával.

A hagyományos kultivátorok kiváló forgató- és gyomirtó hatással bírnak, ám a felszínen jelentős mennyiségű mulcsot hagynak, ami gombabetegségek vagy rovarkártevők áttelelési helye lehet. Az eszköz forgókapákkal kombinálva kiemelkedő alátakaró-hatást végez, így a grubber által meglazított talajon a forgókapa belenyomkodja a szármaradványokat a talajba, fekete felszínt hagyva maga után.

Röviden és közérthetően összefoglalva: A szármaradványt sekélyen tartjuk, ugyanakkor feketén hagyjuk a felszínt.

Mindezt a szerkezetet még meg lehet "spékelni" egy szármaradvány-lebontó baktériumtrágya-kijuttató tartállyal, ha a gazdálkodó még gyorsabb és még biztosabb hatást szeretne elérni.Busa Grubber

Busa-stand az új grubberrel – fotó: Agroinform.hu

Milyen lóerővel kell rendelkeznie annak a gazdának, aki a ti grubbereteket szeretné használni?

Horváth Bence: Trükkös kérdés, hiszen a grubbert sekélyen is lehet használni sűrű osztása végett, – ilyenkor 250 lóerő is elég a gépnek. Nyilvánvaló, hogy huszonöt centi mélyen egy keményebb talajon teljesen más a helyzet, itt 300-350 lóerőre is szükség van...

Apropó, új grubber! Ha már évek óta sikeresen fut egy terméketek és a sorozatgyártás mellett döntötök, akkor ugye rendeztek nyilvános nyúzópróbát is a gép népszerűsítése érdekében?

Horváth Bence: Nincsen élesen elhatárolva nálunk, hogy mikortól számít egy eszközünk külön terméknek, – a korai életciklusban a felhasználói tapasztalatokra hagyatkozunk és így apránként fejlesztjük, tökéletesítjük a gépeinket.

Ez a grubber mindenképpen megérett már egy nyilvános bemutatóra és ha az időjárás is kegyes lesz hozzánk, akkor mindenképpen próbára tesszük a gépet, méghozzá az Agroinform.hu kamerái előtt.