Interjúnkban a Mezőgazdasági Drónkezelő Képzés témakörét járjuk végig a képzőközpont szakembereivel és egy frissen végzett növényorvos hölggyel, aki Magyarországon – és valószínűleg szélesebb körben is – az első női mezőgazdasági okleveles drónpilóta.

Mezőgazdasági Drónkezelő Képzés a DJI gyártói támogatással

Pajor Enikővel, a Duplitec Kft. képzésközpontjának oktatási üzletágvezetőjével beszélgettünk elsőként.

– A Duplitec Kft. Mezőgazdasági Drónkezelő Képzése Magyarországon az egyetlen modern precíziós gazdálkodásra épülő képzése, ahol a jelentkezők 30 órában ismerik meg és sajátítják el a drónalapú, automatizált növényvédelmet komplex módon, a felméréstől a kijuttatásig. – Ismertette Pajor Enikő.

– A digitalizáció térhódításával és az egyre szélesebb körben alkalmazott precíziós gazdálkodással egyenes arányban nő az igény az ilyen irányú képzések, oktatások iránt, az új megoldások elsajátítása érdekében. A Duplitec Kft. ezen igényeket felismerve hozta létre képzésközpontját, amely 2019 novemberétől – elnyerve akkreditációját – hivatalos felnőttképzési intézmény lett.

Pillanatkép a Mezőgazdasági Drónkezelő Képzés egyik gyakorlati napjáról

A képzésközpontunk gyakorlott instruktorokkal, mérnökökkel dolgozik és szakirányú képzéseinknek megfelelő szakterületeken az innovatív technológiák adaptálásával, sikeres szakemberek közreműködése mellett, gyártói háttérrel folyamatosan fejleszti és bővíti képzésanyagait.

Büszkék vagyunk arra, hogy a Duplitec Kft. Magyarországon, a DJI consumer termékeinek egyedüli disztribútorává vált, így a továbbiakban is a DJI piacvezető dróngyártó vállalat teljes körű, immár kizárólagos támogatását élvezi. Ezt az előnyös helyzetet a Mezőgazdasági Drónkezelő Képzésünk során is kamatoztatni tudjuk, így a képzésre jelentkezők professzionális DJI drónok használatát sajátíthatják el.

Képzésportfóliónkban megtalálhatók az alap drónkezelő képzésektől a típusismereti képzéseken át a szakirányú képzések is ‒ mind csoportos, mind pedig egyéni oktatások keretein belül.

Most kifejezetten a mezőgazdasági termelők, illetve a mezőgazdasághoz kapcsolódó kiszolgáló ipar szereplői számára létrehozott képzésünkre, a Mezőgazdasági Drónkezelő Képzésre fókuszálunk és igyekszünk részletesen bemutatni az érdeklődők számára.

A Mezőgazdasági Drónkezelő Képzés gyakorlati lebonyolításában már évek óta professzionális partnerünk Gyovai Szabolcs, aki első kézből nyújt szakmai segítséget a jelentkezőinknek – és a már végzett drónkezelőket is szívesen mentorálja. – adta át a szót Pajor Enikő.

Az állományfelvételezéstől, a feldolgozáson át a kijuttatásig

– Cégünk, a PlantaDrone Kft. fő partnerként vesz részt a Mezőgazdasági Drónkezelő Képzés elméleti- és gyakorlati megvalósításában már három éve. – nyilatkozta Gyovai Szabolcs, ügyvezető.

– Kifejezetten nagy hangsúlyt fektetünk a képzés során a gyakorlatra, és fontosnak tartjuk, hogy mindenki valóban a kezében fogja a kezelőkonzolt és ne csak elméleti tudást sajátítsa el.

Ugyanakkor valljuk azt is, hogy az elméleti oktatás az alapja mindennek, a képzés első három napja is ezzel telik. A következő – és egyben első gyakorlati nap – az elméleti vizsgával indul, ezt követően pedig elkezdődik az ismerkedés a drónokkal.

Az oktatás a felvételező- és permeteződrónokra összpontosít, így ez a képzés ezekhez kapcsolódóan lépcsőzetesen adja át a tananyagot. Végezetül, a résztvevők eljutnak a technológia csúcsáig, a közel 50 kilogrammos permeteződrónhoz – a képzésünk során az DJI Agras típust oktatjuk

Technikai háttér és szaktudás találkozása a Mezőgazdasági Drónkezelő Képzés gyakorlati napján

Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy agrármérnök, növényorvos és térinformatikus tartja az alapozó oktatást, az elsősegélyt pedig orvos oktatja – ez is bizonyítja, hogy milyen komolyan vesszük azt, hogy piacvezető oktatóként a legmagasabb minőséget nyújtsuk.

Az automatizált növényvédelmet az előkészületekkel együtt az állományfelvételezéstől, a  feldolgozáson és a tervezésen át a kijuttatásig oktatjuk – és a komplett folyamat részeként természetesen a szoftverek használatát is elsajátítják a tanulók. A TERRA nevű szoftver például a DJI saját szoftvere, amely hidat képez a felvételezés és a kijuttatás között – de több más szoftvert is megismernek és megtanulnak kezelni a tanulóink.

A képzés végén, a sikeres gyakorlati vizsgát követően igazolást állítunk ki a tanulóinknak – ám a képzés után sem engedjük el azonnal a kezét senkinek. Kifejezetten kérjük a frissen végzett tanulóinkat, hogy mielőtt valós körülmények között dolgozni kezdenének, keressenek fel minket konzultációra. Ezek után is bármikor állunk a tanulóink rendelkezésére és örömmel fogadjuk a megkeresésüket. – fűzte hozzá Gyovai Szabolcs.

Az első magyar női drónpilóta tapasztalatai

Fülöp Dolli növényorvosként jelentkezett a Duplitec Kft. Mezőgazdasági Drónkezelő Képzésére. Megkérdeztük a fiatal szakembertől, hogy milyen céllal jelentkezett és milyen tapasztalatokat szerzett az oktatás során.

– Gyovai Szabolccsal egy közös kertészeti kísérlet során ismerkedtem meg, amikor betekintést nyertem a drónos technológiába.

Azért döntöttem úgy, hogy hasznos lehet számomra a Mezőgazdasági Drónkezelő Képzés, mert a termelőknek máris nagy igényük van a precíziós technológiára és drónos munkavégzésre.

A technológiák- és szoftverek használatától a gyakorlati alkalmazásig ismeretet ad a Mezőgazdasági Drónkezelő Képzés

Szántóföldi kultúrákban nagyon hasznosnak tartom a drónok alkalmazását – nagyon sokat lehet spórolni ezzel a technológiával. Nekem a csonthéjas kertészeti kultúrák a szakterületem és kiegészítésképpen itt is nagy lehetőségeket látok a drónok alkalmazásában.

Meggyőződésem, hogy a jövő ebbe az irányba halad és remélem, hogy rövid időn belül a szabályozási háttere is rendeződik a drónos mezőgazdasági munkavégzésnek – így a széleskörű alkalmazása is elindulhat.

A képzés számomra kicsit nehéz volt, mert korábban még soha nem drónoztam – a permeteződrón pedig nagyon komoly beállításokat- és gyakorlati tapasztalatot igényel. A térinformatikai alapképzés rendkívül érdekes és nehéz tudományág és nagyon hasznosnak tartom, hogy a térinformatikai alapokba is betekintést nyerhettünk.