High-tech város

Drónkutatási és -fejlesztési központot alakítanak ki Zalaegerszegen 20 milliárd forintos beruházással, mintegy 200 munkahelyet teremtve - közölte a város polgármestere csütörtöki sajtótájékoztatóján. Balaicz Zoltán a város polgármestere a közgyűlés napirendjéről szóló tájékoztatóján azt mondta, Magyarország a drónok alkalmazása, kutatása és fejlesztése területén vezető szerepet kívánnak kivívni. A város jelentős gazdaságfejlesztési programjához kapcsolódva kialakítják Zalaegerszegen a Dronemotive drónkutatási és -fejlesztési kompetenciaközpontot, valamint a Közép-Európai Kutatóbázis, Veszélyhelyzeti Reagálási Egység és Támogató Központot.

Andráshida és Hatháza városrészek mellett helyezkedik el az a 110 hektáros terület, ahol jelenleg is működik egy nem nyilvános repülőtér, ez lesz a helyszíne az összesen csaknem 20 milliárd forintból megvalósuló beruházásnak. A központ polgári és állami pilóta nélküli légijárművek és csatlakozó rendszereik kutatás-fejlesztését, minősítését, tesztelését végzi majd, de képzési feladatokat is ellát. Ezzel újabb jelentős eleme lesz a zalai megyeszékhelyen zajló kutatásoknak, fejlesztéseknek, innovációs beruházásoknak - tette hozzá a polgármester.

A nagyszabású sajtónyilvános demonstráción az önvezető autók mellett a drónok voltak a legizgalmasabb látnivalók. Fotó: ZalaZone

A nagyszabású sajtónyilvános demonstráción az önvezető autók mellett a drónok voltak a legizgalmasabb látnivalók. Fotó: ZalaZone

Balaicz Zoltán elmondta azt is, hogy a beruházás biztosítja majd, hogy a repülőtér területén belföldi kisgépeket és helikoptereket tudjanak fogadni, ugyanakkor megmaradhat az eddigi légisport-tevékenység és továbbra is szervezhetnek repülőnapokat. Ezek mellett lehetőség nyílhat egy különleges, mentéshez és veszélyhelyzeti reagáláshoz kapcsolódó projekt megvalósítására is - tette hozzá a polgármester.

ZalaDRONE drón kompetenciaközpont program

A fejlesztés nem az első drónokkal kapcsolatos zalaegerszegi hír, hiszen a ZalaZone zalaegerszegi járműipari tesztpályára alapozva már 2020. február 21-én bejelentették, hogy dróntesztelési és -fejlesztési központot hoznak létre Zalaegerszegen. Akkor ZalaDRONE drón kompetenciaközpont programnak nevezték a projektet, melynek startja „A pilóta nélküli légijárművek alkalmazási lehetőségei és gazdasági hatásai" c. konferencia egyik kiemelt eseménye volt. A konferencián szó esett a pilóta nélküli légijármű rendszerek hazai alkalmazásával összefüggő kérdésekről, bemutatták a kapcsolódó hazai kutatás-fejlesztési tevékenységeket és az elért eredményeket. Patrick Ky, az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (EASA) vezetője is tartott akkor előadást.

Láthatóak voltak permeteződrónok, rajokban manőverező drónok, és egy csőrotoros meteorológiai drón is. Fotó: MouldTech Systems

Láthatóak voltak permeteződrónok, rajokban manőverező drónok, és egy csőrotoros meteorológiai drón is. Fotó: MouldTech Systems

Agrármegoldások

Egy tavaly ősszel tartott bemutatón aztán már az eredményekbe is bele lehetett tekinteni. A nagyszabású sajtónyilvános demonstráción az önvezető autók mellett a drónok voltak a legizgalmasabb látnivalók, melyek közül több eleve mezőgazdasági tevékenységre lett kifejlesztve. Láthatóak voltak permeteződrónok, rajokban manőverező drónok, és egy csőrotoros meteorológiai drón is. Bemutatásra került a szokatlannak számító decentralizált irányítási rendszer is, melyben a "minden drón figyeli az összes többi drónt" módszerével biztonságosabb irányítást tudtak megvalósítani, mintha egyetlen központ szervezte volna az egyes egységek repülési pályáját, eleve kiküszöbölve az egyetlen központi irányítás meghibásodása (vagy terrortámadás, esetleg természeti katasztrófa miatti kiesése) esetén történő összeomlást.

Az említett permeteződrónt a MouldTech Systems cég alkotta meg. Egy Hercules 20 ipari drónt szereltek fel a precíziós szóróberendezéssel, és így az képessé vált célzottan és precízen kijuttatni az inputanyagot a növényekre, maximalizálva a folyamat költséghatékonyságát. A MouldTech drón nyolc literes tartállyal rendelkezik, és ezzel a csekély mennyiséggel két köbméter traktoros inputanyag-kihelyezést válthat ki.

(Forrás: MTI)