A projekthez a Lindab Kft.-től rendeltek magas profilú tetőlemezeket, alacsony bordás tetőlemezeket, sinus hullámlemezeket és szendvicspaneleket. Pohánkovics Andrást, a cég vezetőjét arról kérdeztük, miért a Lindabot választották a félmilliárdos beruházás egyik beszállítójaként.

csarnok

Mivel foglalkozik vállalatuk, a For-Tész?
Pohánkovics András: Zöldség és gyümölcs nagykereskedelemmel foglalkozunk, viszont nem a hagyományos módon. Kisebb területen gazdálkodó vállalkozókkal ugyanis létrehoztunk egy olyan értékesítési szövetkezetet, amely három alapvető szempont alapján a magas minőségi elvárásokat támasztó nyugat-európai piacot vette célba. A legkorszerűbb technológiával és igen gyorsan kell végeznünk a szüret utáni hűtést-tárolást, a csomagolást és a szállítást. Az árut csak akkor tudjuk értékesíteni, ha ezeket az előírásokat tökéletesen betartjuk. Az ún. dán-modellt adaptálva olyan innovatív know-how alapján dolgozunk, amely nagyban segítené a magyar mezőgazdaságban tevékenykedő kisgazdák érvényesülését, terményeik ár-érték arányos piacra juttatását.

Az új hűtőház is ezt a célt szolgálja?
P.A.: Bár „fiatal” cég vagyunk, hiszen 2011-ben alakultunk, a módszerünk olyannyira bevált, hogy az eddigi két hűtőház mellé – a kapacitást növelése érdekében – most ezt az üzemet is fel kellett építenünk. Itt 2013 óta valóban 21. századi eljárást alkalmazunk, hiszen Ultra Low Oxygen (ULO) technológiával hűtünk. Az áru ilyen körülmények között hosszabban és a minőség sokkal jobb megőrzése mellett tárolható. Ez a szisztéma nem csupán a működtetők szaktudását feltételezi, de igen magas műszaki követelményeket támaszt az épülettel szemben is. Ha csupán a hőszigetelés nézzük, a hűtőkamráknál a külső és a belső tér között nyáron negyven fokos hőmérséklet-különbség is adódhat. Számunkra tehát egyértelmű volt, hogy csak nemzetközi referenciákkal rendelkező, professzionális gyártóval működhetünk együtt. Nos, a Lindab ilyen.

csarnok

A beruházáshoz EU-s támogatást is nyertek. A pályázat megalkotásában, illetve sikerében volt-e jelentősége annak, hogy a Lindabhoz fordultak?
P.A.: Mindenekelőtt le kell szögeznem, hogy nagyon komoly műszaki elvárásokkal jelentkeztünk a Lindabnál. Legelőször is arról kellett meggyőződnünk, hogy azokat teljesíteni tudják. A termékeik kiváló tulajdonságait illetően meggyőző adatokkal és referenciákkal tudtak szolgálni. Az előkészítés szakaszát az is nagyban megkönnyítette, hogy – mivel egy ilyen projekt hosszas tervezések és változások, bővítések, kiegészítések eredményeként jön létre – a Lindabbal olyan tárgyalássorozat nyomán egyeztünk meg, amelynek folyamán a legnagyobb szakértelemről, rugalmasságról és készségességről adtak bizonyságot. Árajánlatuk pontos és egyértelmű volt, gyorsan érkezett.

Megrendelőként nem csak arról győződhettünk meg, hogy igen magas nívójú termékeket kapunk, de mind a szövetkezet vezetősége, mind a tagjai biztosak lehetnek abban, hogy sem hőhidakkal, sem korrózióval, sem garanciális problémákkal nem kell a jövőben számolnunk, hogy tartós és gazdaságosan karbantartható épületben működtethetjük az üzemünket. 2013-ban indítottuk be az üzemet, amely azóta – nem kis büszkeséggel jelenthetem – 100 százalékos kihasználtsággal működik, és azóta az épület is hiba nélkül funkciónál. Azt hiszem, hogy az együttműködésünk sikerének titka a részünkről – akik a magyar élelmiszer-termelésben dolgozunk – jelentkező újító akarat találkozása a Lindab innovatív gyártói szellemiségével. Mivel mi is az ún. hozzáadott értéktől várjuk a boldogulásunkat, rögtön érezhető volt, hogy a Lindab ugyanezt a filozófiát vallja.