Több száz top ágazati szereplő jelent meg a Földművelésügyi Minisztérium, az Agrármarketing Centrum és az Agroinform.hu által szervezett nagyszabású rendezvényen.

Kockázatkezelés, innovációképesség, digitalizáció, hatékonyság, nyereséges gazdálkodás, réspiac, versenyképesség, export, tanulás, generációváltás – ezek voltak a leggyakrabban használt kifejezések a szakmai napon, ahol neves szakemberek elemezték az agrárium és az élelmiszeripar üzleti kockázatait és lehetőségeit, és ahol sor került Magyarország első "Nyitott tér" agrár workshopjára is. Mint az egyik előadó megfogalmazta, az OMÉK-on most már nemcsak gépeket, szolgáltatásokat, különféle termékeket lehet megtekinteni, hanem mód van szakmailag is épülni.

Szakmai Nap

A Szakmai Napon a legnagyobb hazai agrárszakmai és élelmiszeripari döntéshozók, termelők és beszerzők voltak jelen – fotó: Agroinform.hu

Az előadások közül most Kapronczai István, az OTP szakértőjének az agráriumnak szóló üzenetét emeljük ki, amely szerint a lehetőségei alatt teljesít az agrárgazdaság, ugyanakkor még mindig történelmi esély adódik az ágazat fejlesztésére! Magyarország a mostani termelés dupláját is előállíthatná – hangsúlyozta a szakember.

Az elmúlt két és fél évtizedben drasztikus pozícióvesztést szenvedtünk el a világ élelmiszertermelésében, részesedésünk a korábbi felére csökkent. Miközben a világ mezőgazdasági termelése 1989-1991 évek átlagához képest 2014-re 81 százalékkal bővült, Magyarországé 17 százalékkal csökkent. Hústermelésünk a világénak ma már alig több mint 0,3 százalékát adja, miközben a kilencvenes évtized elején 1 százalék körül volt – ismertette az adatokat.

Kpronczai

Kapronczai István: "Magyarország a mostani termelés dupláját is előállíthatná" – fotó: Agroinform.hu

Mondandójának másik fontos eleme volt, hogy csak azokban az országokban fejlődött az agrárgazdaság az elmúlt fél évszázadban, ahol élénk volt az innováció,  ahol rendelkezésre álltak a források! „Nem vagyunk a kiművelt emberfők országa”, ezen változtatni szükséges.

Az uniós támogatások 2020 utáni alakulásáról annyi biztosan tudható, hogy a jelenleginél jobb nem lesz. Viszont saját forrás van, a hitelállomány stabil, olcsó jegybanki hitelek állnak rendelkezésre, tehát az érintettek „mozgassák meg a pénzeket, amelyek a bankokban és a párnacihákban vannak” – üzente.

Az előadások után következett a „Nyitott tér" agrár workshop. Négy szekcióban 24 moderátor várta a kérdéseket, hogy azokra azután a megjelentekkel közösen keressen választ.

Növénytermesztési workshop

Umenhoffer Péter az AXIÁL Kft. marketingigazgatója elmondta, eredményes és élménydús napon vannak túl. A precíziós termesztés kérdéseivel kezdtek, és eljutottak a duális képzésig. Minden téma végén oda lyukadtak ki, hogy integrálni kell a termelést, szövetkezni, egyesülni kellene. A társtermelők közös kockázatviselésére ismertettek egy holland példát, amely szerint kisorsolják, ki kezdheti az aratást, akinek pedig vesztesége származik abból, hogy a sor végére kerül, azt együtt kártalanítják.

Kimondták azt is, hogy a szabályozás a legnagyobb kockázat a mezőgazdaságban. Szóba jött az is, hogy azért nem működik az árutőzsde, mert nincsen, aki eladna. Beszéltek arról is, mit lehet tenni azért, hogy trendi legyen az agráriumban dolgozni.

Az egyik legnagyobb kockázat a mezőgazdaságban a szabályozás – fotó: Agroinform.hu

Kertészeti workshop

Vanó Imre (BASF, szőlő-, gyümölcskultúra-felelős) szekcióvezető: az első idősávban arról tanácskoztak, hogyan lehetne a piachoz, a változó trendekhez igazodni. Szóba került a csomagolás kérdése is, amely fontos, ám neuralgikus pontja a kertészetnek. Az is előjött, hogy a szaktudásban óriási lemaradás van, mind a középiskolai, mind a felsőoktatási szakoktatás terén. Az öntözés központi téma volt, hiszen e nélkül nem működik a kertészet. A vízkincsünk megvan, ennek kihasználása azonban nem történik meg, mert érdekek ütköznek, pedig ennek a megoldása megkerülhetetlen feladat. Az integráció és a szaktudás fontossága itt előjött.

A kertészeti workshopon a változó paichoz való alkalmazkodás és a szaktudás hiánya is felmerült a beszélgetésben – fotó: Agroinform.hu

Állattenyésztési workshop

André Gergely (a Holstein-Genetika Kft. területi igazgatója) szekcióvezető: központi téma volt az értékesítés. A problémák megoldására itt is szóba jött az integráció, a TÉSZ-ek alakítása – érvekkel, ellenérvekkel, egymás iránti bizalmatlansággal. Azt a kérdés előkerült, hogy a fogyasztói igényekről nincsenek pontos adatok. Azt is megvitatták, hogy vajon a támogatási rendszer segíti vagy elkényelmesíti a termelőket. Nemzetközi példákkal azt támasztották alá, hogy minden eszközzel törekedni kell a hatékonyságra, „ezzel tudjuk minimalizálni a támogatásoknak való kitettséget”.

Az állattenyésztési fórumon központi téma volt az értékesítés – fotó: Agroinform.hu

Élelmiszer-ipari workshop

Varga Péter (Millefolium Stratégia Kft.) szekcióvezető: az alapkérdés az volt, hogy az élelmiszeripar igazodjon a fogyasztói igényekhez, vagy változtassa meg az igényeket, és neveljen céltudatos fogyasztókat, akik csakis az egészséges élelmiszereket keresik. Előjött az is, hogy a kis és közepes élelmiszer-előállítók nemigen jutnak hozzá a fogyasztói felmérésekhez. Erre jöttek javaslatok, hogy fogjanak össze, vegyék meg együtt, hiszen az ilyen felméréseket be lehet szerezni a piacról. De az összefogás nem jellemző jelen pillanatban az élelmiszeriparra sem.

Szó volt arról is, hogy a tömegtermelés adja a jövedelmet a vidéknek, a kézműves termelés nem éri el a 10 százalékot sem, csupán a réspiacokat képes betölteni. Beszéltünk arról is, melyek a gátjai az innovációnak és a tudásnak.

Vajda Péter

Varga Péter: az alapkérdés az volt, hogy az élelmiszeripar igazodjon a fogyasztói igényekhez vagy változtassa meg az igényeket – fotó: Agroinform.hu

A nap végén csokorba szedtük a résztvevők véleményét az OMÉK első alkalommal megrendezett szakmai napjáról.

Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár
A szakma részéről hatalmas igény van az ilyen típusú eszmecserékre, különösen, ha ezek újszerűen és innovatívan vannak megtartva. Ma bebizonyosodott, hogy ez az érdeklődés nemcsak teoretikus, hiszen tényleges részvételben is megmutatkozott. Azt gondolom, hogy nagyon hasznos esemény volt. A mai tapasztalatok is azt erősítik –  ahogy eredetileg terveztük –, hogy az OMÉK nélküli években is érdemes lesz megszervezni.

Feldman Zsolt

Feldman Zsolt: "A szakma részéről hatalmas igény van az ilyen típusú eszmecserékre." – fotó: Agroinform.hu

Bolyki Bence, az Agroinform.hu portálvezetője
A rendezvény arra a tapasztalatunkra épült, hogy az emberek szívesen veszik, ha megkérdezik őket, ha elmondhatják véleményüket. Ezért is gondoljuk azt, hogy a jövő az olyan tanácskozásoké, amikor a hagyományos előadások mellett, a nyitott tér elve mentén, szervezett formában, moderátorokkal beszélgetésekre is lehetőséget nyújtunk. Az agrárium és az élelmiszer-ipari szereplők pedig hálás közönséget jelentenek, hiszen nemcsak szakmájuk ez, hanem hivatásuk is, az életük is. Egy ilyen ágazat képviselőivel nagyon jó együtt dolgozni.

Juhász Anikó, az Agrárgazdasági Kutató Intézet főigazgatója
Remek ötlet, hogy minden konferencia legfontosabb részét, a kávészünetet a program legfontosabb elemévé integráljuk! Ez remekül működött, és közben üdítő volt hallgatni az előadásokat is. Az is nagyon tetszik, hogy a rendezvény végén is telt ház van még. A szekciók munkáját illetően az pedig nagyon innovatív, hogy kérdéseket is a nézőközönség teszi fel, és a válaszokat is a nézőközönség adja, ráadásul a szereplők sokkal-sokkal aktívabbak voltak, mint azt én korábban gondoltam volna.

Fazakas Péter, az Erste Agrár Kompetencia Központ elemzője
Nagyon megtisztelő volt a felkérés a „Nyitott tér” moderátori szerepére. Maga a műfaj eléggé új, épp ezért örülök, hogy kipróbálhattam, és sokféle hozzáállást, megközelítést, véleményt hallhattam. Nagyon tetszik az is, hogy az elhangzottakat jegyzőkönyvezték. Ezt a nagyon hasznos anyagot megkapják majd a résztvevők. Ez is nagyon nagy többletet jelent a többi konferenciához képest.

Amit a szántóföldi szekcióban örömmel tapasztaltam, hogy nagyon sokan átlátják a szemléletváltás szükségességét a jövedelmezőséget, a működési hatékonyságot illetően. Két dolog különösen aktuálissá teszi ezt: a nagyon jelentős béremelési nyomás, illetve a támogatási rendszer várható átalakulása.

Milics Gábor egyetemi docens
Nagyon örültem az open space konferenciának, mindig azon a véleményen voltam, hogy minden szakmai rendezvény legfontosabb része a kávészünet, hiszen akkor lehet személyes ismeretségeket kötni, kapcsolatot építeni! Bebizonyosodott, mennyire nyitott a magyar gazda- és élelmiszer-ipari társadalom, hogy egy ilyen beszélgetést megcsináljon. Feltártuk azokat a problémákat, amelyek egyaránt foglalkoztatják a gazdákat, a kutatókat, az oktatókat és bankszektort. Úgy érzem, részben sikerült is közös nevezőket találnunk.

Hollósi Dávid, a Takarék Bank agrárigazgatója
Főképpen a szekciómunka tetszett, aktívak voltak a résztvevők. Külön öröm volt, hogy a kényes gazdaságpolitikai kérdéseket, amelyek nem ide tartoznak, nem hozták be a fórumra, csak a szakmai problémákról tanácskoztunk. Számomra az volt a konklúzió, hogy a termelők, az agrárium szereplői egyre jobban látják a valós helyzetet. Érezzük azt, hogy a világpiachoz még jobban szükséges közelíteni, és lehet, hogy más felfogásban, mint eddig.

Hollósi Dávid: A termelők egyre jobban látják a valós helyzetet: a világpiachoz még jobban szükséges közelíteni – fotó: Agroinform.hu

Pais István, a Huminisz Kft. ügyvezetője
Kiállítók vagyunk, mint két évvel ezelőtt is. A szakmai nap pedig azért is egy nagyon jó kezdeményezés, mert a kiállítás alatt szinte soha nincs idő részt venni szakmai programokon. Itt most volt lehetőség nyugodt körülmények között találkozni, eszmét cserélni az ismerősökkel, kollégákkal. Az előadások közül – sajnos a standépítés miatt nem volt módon mindet meghallgatni – nagyon tetszett a kockázatelemzés. Gazdálkodóként magam is átgondoltam e szerint a tevékenységemet.

Csizmadia György, a TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft. ügyvezetője
Érdekes, újszerű kezdeményezés ez a szakmai nap, és elérte a célját. Nagyon jó volt, hogy mikor mentek a programok, a „kávéház akkor is nyitva maradt”, lehetett szabadon eszmét cserélni. Egyfajta találkozóvá nőheti ki magát a rendezvény. A kertészeti szekció egyik moderátorként elmondhatom, sikerült „megfogni” a beszélgetéseket, pedig tartottam attól, hogy például a szabályozási kérdésekben hogyan lehet majd átlendülni a napi sérelmeken. Jó témák jöttek elő, párbeszéd alakult ki, sőt némi vita is. Az fontos feladata lesz a szervezőknek, hogy ezeket az eredményeket a távol maradók számára is eljuttassa.

Az esemény szakmai- és médiapartnerei:

OMÉK