Sajnos szakembereknek mindig híján vagyunk. Ezért azzal főzünk, amink van. De nagyon sok esetben a hozzá nem értő "segítség" sokkal többet árt, mint használ.

Az alábbi videóból kiderül, hogy mi történik, ha valakinek nagyobb az önbizalma, mint a tudása és a tapasztalata.

Ha pedig túljutottatok a videó okozta döbbeneten, szeretnénk néhány szót szólni a szilázsról.

Milyen a jó minőségű szilázs?

A zöldtakarmányt kétféle módon lehet tartósítani, erjesztéssel, vagyis silózással, vagy szárítással, vagyis  szénakészítéssel. A zöldtakarmányok erjesztésére szolgáló tárolóteret nevezzük silónak, míg az erjesztéssel savanyított takarmányt szilázsnak, vagy silózott takarmánynak. Ha előzetesen fonnyasztották, akkor nevezzük szenázsnak.

szarvasmarha takarmányozás

A tökéletes takarmány a kiváló tej záloga. Fotó: 123rf.com

A zöldtakarmányok kémiai összetétele megváltozik az erjedési folyamat során. Savanyításkor a zöldtakarmány szénhidráttartalmából 1–3% szerves sav keletkezik, amely a szilázs stabilitásához elengedhetetlen. Az erjeszthető szénhidráttartalom a takarmány erjeszthetőségétől függően a szárazanyag-tartalom 6–33%-a között változik.

Erjesztéskor a takarmányban csökken a nyersfehérje és a valódi fehérje mennyisége is. Ha jó erjedés történik, akkor ez a csökkenés nem nagyobb 10%-nál. Karotintartalma a szilázs minőségétől függően változik. Az ásványianyag-tartalom silózás során csak akkor csökken, ha lécsurgás indul meg. A táplálóanyagok emészthetősége az erjedéskor bekövetkező lebontási folyamatok következtében többnyire romlik.

A szilázs táplálóértékét több tényező határozza meg. Ilyen a betakarítás kori kémiai összetétel, az erjedés minősége és a táplálóanyagok emészthetősége. A silózott takarmányok takarmányértékét az is meghatározza, hogy az állatok mennyit fogyasztanak el belőle. Egy kifejlett szarvasmarha bendőjében naponta 3–5 kg szerves sav termelődik, de a szilázzsal készen felvett szerves savak ennek ellenére is befolyásolják a takarmányfelvételt,.

A szilázs elbírálása során először érzékszervi vizsgálatot végeznek, ahol megvizsgálják a színét, szagát, konzisztenciáját, majd kémiai vizsgálattal megállapítják a szárazanyag-tartalmát és egyéb táplálóanyagait. A vizsgálat során megnézik még a szerves savak mennyiségét, a szilázs kémhatását, és kiszámítják az energiakoncentrációját. A fehérjeveszteség megítélésére ajánlatos a szilázs NH3-tartalmát meghatározni.

szakember traktor

Jó szakemberekkel végezhető csak kiváló munka. Fotó: 123rf.com

A jó minőségű szilázs színe a növény fajától függően a sárgástól az olajzöldig terjed, íze enyhén savanykás és a friss kenyérre emlékeztető illata van. Állaga nyirkos, de nem kenőcsös. A bemelegedett szilázs megbarnul, a karamellre emlékeztető illatú és ízű lesz. Az intenzív ecetsavas erjedésen átment szilázs szúrós, akár könnyezésre ingerlő szagú. Ezzel szemben a megrothadt szilázs színe sötét zöldesbarna, a benne levő fehérje bomlása miatt ammónia szagú. A rohadás miatt mérgező biogén aminokat is tartalmazhat. A penészes szilázs emésztőszervi bántalmakat okoz, de előidézheti a liszteriózis nevű, idegrendszeri betegséget is.

Az erjesztett takarmányokat elsősorban kérődzőkkel etetik. Borjakkal 6 hetes kortól, fokozatos hozzászoktatás után kizárólag jó minőségű szilázs etethető. Tehenekkel és hízómarhákkal a nagy energiakoncentrációjú szilázsokat célszerű etetni. Az etethető napi mennyiséget a szilázs minősége, szárazanyag- és szervessav-tartalma határozza meg. Egy tejelő tehén napi 1000 g szerves savat tud elviselni ártalom nélkül, ha abban nem több 30%-nál az ecetsav részaránya.

A nagy tejtermelésű tehenek energiaszükséglete a laktáció első szakaszában igen jelentős. A szükséges energia 40–45%-át a bendő kifogástalan működése érdekében ebben az időszakban is szálastakarmányokkal, leginkább nagy energiakoncentrációjú silókukorica-szilázzsal kell az állatoknak felvenni.

Kifejlett juhokkal 2–3 kg, növendékekkel pedig 1–2 kg a naponta megetethető szilázs mennyisége. Sertéssel csak rostban szegény, jó minőségű szilázst etessünk. Lovakkal lehetőleg vékony szálú fűből, lucernából és dús levélzetű silókukoricából készült, kifogástalan minőségű szilázs etessünk, napi 10–15 kg-nyi mennyiségben. Nyulaknak és ludaknak szintén adható a jó minőségű erjesztett takarmány.