"Nem a legjobb esztendő volt a tavalyi, ám az év végi hajrának köszönhetően hoztuk a 2015-ös eredményeket, tulajdonképpen panaszra nincs ok. Egyre több olyan cég van, amely értékeli, ha úgy jut új munkagéphez, hogy nincs induló költsége, fizeti a havi bérleti díjat, amelyben benne van a szerviztől kezdve az összes lehetséges kiadás." Az Agrocenter „átlagvevője” száz hektár körüli földterületen gazdálkodik.

Agrocenter

Az MG Agrocenter standja az AGROmashEXPO-n. Tavaly teljes egészében megváltoztatták a marketing- és üzleti stratégiájukat: „Nagyon erőteljesen, buldózer módjára” mennek előre – fotó: MG Agrocenter

Aki a családi gazdaságot 5-ről 1200 hektárosra akarja gyarapítani, annak nemcsak sokat kell dolgoznia, de ügyesnek, előrelátónak és igényesnek is kell lennie. A gépi apparátus terén ez azt jelenti, hogy érdemes a minőségre kellő átgondolást és pénzt fordítani – megtérül jövedelemben, kényelmes és eredményes munkavégzésben, sőt, mint látni fogjuk, még értékállóságban is.

A Bács-Kiskun megyei Szeremlén Horváth Mihály agrármérnököt arról kérdeztük, miért éppen a Hardi légzsákos permetezőjét, a Commandert választotta.

Szeremle

"Ha csak évi 2000 hektárral számolok, akkor is benne volt bő 20 ezer, amikor eladtuk" – fotó: Hardi International A/S

A terméseredmények növelése érdekében az '50-es évektől egyre nagyobb részarányt képviseltek a szervetlen tápanyagok, vagyis a műtrágyák a szerves trágyákkal szemben. Természetesen az is közrejátszott, hogy a műtrágyák kezelése egyszerű, kijuttatásuk során nagy területteljesítmény érhető el.

A terméshozamok és a minőség folyamatos emelkedésének igénye mellett ma már elképzelhetetlen a korszerű tápanyag-visszapótlási technológia és annak műszaki háttérének alkalmazása.

Szegána

Sebészi pontossággal, minden egyes szem a megfelelő helyre kerül – fotó: Szegána Kft.

Óriási standdal, látványfallal színesített dizájnelemekkel és gazdaságos, költséghatékony technológiákkal mutatkozott be a Güttler az AGROmashEXPO kiállításon. A Güttler® PrimusPlus szántóföldi kultivátor elsősorban tarlóhántásra és alapművelésre használható, szélsőséges talajviszonyok között is – emellett szántáselmunkálásra is alkalmas.

Nem okvetlenül kell nagy fejlesztésekben gondolkodni, még nagyon sok tartalék van a szántóföldi termesztésben. Pusztán az is, hogy akkor hajtunk végre egy-egy műveletet, amikor annak ott az optimális ideje, precíziós gazdálkodás, és mindenképpen ez az alap.

Mesterházi Péter Ákos címzetes egyetemi docenssel, az Axiál precíziós gazdálkodási csoportjának vezetőjével a cég új fejlesztéséről, az univerzális munkagépfüggesztő és -mozgató automatikáról, valamint arról beszélgettünk, hol tart a precíziós gazdálkodás Magyarországon.

kép

Mesterházi Péter Ákos és az új fejlesztés. "Ha precíziósan akarunk gazdálkodni, akkor tudunk precíziósan gazdálkodni" – fotó: Prág Ferenc/Agroinform.hu

A nagyobb termelők üzleti alapon, a megtérülés szempontjából értékelik a mérőműszerekbe történő beruházást, a kicsik pedig sokszor azért vásárolnak, hogy ne legyenek kiszolgáltatottak a felvásárlóknak.

kép

Takács Dániel: A pályázati források érzékelhetően befolyásolják a műszereink iránti keresletet – fotó: Prág Ferenc/Agroinform.hu