A munkálatokhoz használhatunk kézi szerszámokat, traktort, lapátokat, és még sok más hasznos eszközt. A megművelés egy nagyon fontos lépése a gazdálkodásnak, így egyáltalán nem mindegy, hogy mit teszünk meg annak érdekében, hogy jól termő területünk legyen.

eke

Életlen ekevassal soha ne dolgozzunk, mert minden munkánk kárba megy – fotó: quivogne.hu

Figyeljünk oda a termőtalajban élő segítőinkre

A földben több milliárd hasznos mikroorganizmus él, ilyenek a baktériumok, a különféle algák és a penészgombák is. Ha ezek az organizmusok jól érzik magukat, akkor a mezőgazdasági körülmények adottak lesznek és egy tápanyagban gazdag terület boldog tulajdonosai leszünk.

Ne essünk túlzásba

A túlművelésre nagyon oda kell figyelni, hiszen vannak olyan időszakok, amikor pihentetni kell a művelésre szánt területet. Ezt szezonálisan, évről-évre meg kell tennünk annak érdekében, hogy a föld tartalékai ne merüljenek ki. Általában tavasszal érkezik el az az időszak amikor megműveljük a földet, és télen pedig vastag szerves anyagot terítünk le a fagy elleni védekezésre. Évente egyszer mindenképpen gondoskodnunk kell a rotálásról is.

Mindig a termőföld típusának megfelelően műveljünk

A legfontosabb lépés mielőtt még bármilyen munkálatokba is fognánk, a talaj típusának meghatározása. Ha sűrű és agyagos, akkor azt nagyon nehéz lesz felásni és művelni, így ezzel leginkább ősszel érdemes foglalkozni, amikor már szárazabb. A laza és homokos terület képtelen arra, hogy megtartsa a vizet, így mindig segíteni kell abban, hogy a nedvességtartalma megfelelő legyen.

Milyen gépekkel, eszközökkel műveljük a földet?

Ha eladó eke után kutatunk az interneten, akkor igyekezzünk olyan eszközt vásárolni, amely tényleg alkalmas arra, hogy a földet és a növényi gyökereket jól meg tudja vágni. Életlen ekevassal soha ne dolgozzunk, mert minden munkánk kárba megy.

Egy másik fontos kellék a tárcsa, amellyel a felszíni réteget lehet meglazítani, a gyomokat és egyéb maradványokat összevágni, majd azt visszaforgatni. A különféle hengerek a tömörítést végzik el, ezáltal csökkenthetjük a talaj hézagtérfogatát és így a nedvesség jobban tud majd koncentrálódni. A simítók – ahogy a neve is sejteti - simítására szolgálnak. Ennek a munkafolyamatnak fontos szerepe van, hiszen a vető és betakarítógépek csakis az egyenletes felszínen tudnak jól dolgozni.