Termelési szempontból ideális, ha az elfogyasztott takarmány feldolgozásakor keletkezett hőenergia és az állat által leadott hő mennyisége egyensúlyban van, és az állandó testhőmérséklet fenntartása nem igényel külön energiát.állattartó telep

Általánosságban elmondható, hogy a tenyészállatok
a nyári hónapokban kellő hűtés nélkül fiziológiai- és
viselkedési
stresszel (ún. hőstressz) reagálnak a
melegre,
ami negatív hatással van:

• sertés vágóértékére
• szarvasmarha tejhozamára
• baromfi tojáshozamára

A fenti problémákra ideális megoldást jelenthet nagynyomású párásító rendszer alkalmazása, kombinálva légmozgatással. Az alacsony üzemeltetési költség mellett a rendszer beruházási értéke is kedvező, így akár egy idény alatt megtérülő beruházásról beszélhetünk, amit a most igénybe vehető pályázati támogatási rendszerrel még jelentősen csökkenteni lehet.

telepA hőstressz és hatásai
A globális klímaváltozás és hazánk kontinentális éghajlata miatt növekvő veszélyt jelent hazánkban is a hőstressz! A szabadban tartott társaikkal ellentétben a zárt istállóban tartott állatok nem tudnak megfelelő mikroklímájú árnyékos, vizes, széljárta területeken hűsölni, ezért a hő leadásukat segítendő technikai beavatkozásra van szükségük – erre kiváló megoldás a vízporlasztásos párásítás légmozgatással kombinálva.

A nyári meleg időszakban a zárt istállókban tartott állatok egyre több energiát pazarolnak el testhőmérsékletük hűtésére. Hőstressz okozta problémák:

1. Termelési szempontból ez igen kedvezőtlen, hiszen a nagy melegben, a takarmány optimális hasznosítása helyett az állat étvágya nagy mértékben csökken, így a termelésük visszaesik.
2. Az anyaállatok vemhesülési problémái, illetve a tejtermelés visszaesése csökkentheti a fiatal állatok egyedszámát.
3. A külső hőmérséklethez az állatok saját hőtermelését is hozzáadva extrém hőmérsékleti viszonyok alakulhatnak ki, amelyek akár elhullást is okozhatnak.

Hűtés vízporlasztással / evaporatív hűtéssel / nagynyomású párásítással
Az evaporikus vagyis a párolgás elvén működő hűtési technológia egyszerű fizikai törvényszerűségen alapul, ez pedig a párolgás okozta hőelvonás jelensége. Egy magas nyomású szivattyú segítségével a víz egy „ködképző” szórófejen keresztül, nagy nyomáson és sebességgel kerül az épület légterébe. A nagy nyomás és az 6-20 mikron nagyságú vízcseppek kis mérete miatt a vízpára nem nedvesít, hanem a levegőbe kerülve szinte azonnal elpárolog. Ez igen fontos, hiszen a zárt tartású állattartó telepek párásítása általában nem járhat az épület felületeinek nedvesítésével.

adatok

Ezt használja ki az iCool párahűtés. Minél magasabb a hőmérséklet és minél alacsonyabb a relatív páratartalom, annál hatékonyabban, akár 6-11 fokkal is hűti a levegőt. Mivel a légmozgás is segíti a hőleadást az állatok testfelületén, ezért kombinálni lehet még beépített légkeverő ventilátorokkal. Így garantált a siker, hiszen a megfelelő légsebességgel áramló hűvösebb és párásabb levegő kellemes mikroklímát teremt az állatok számára. 

Az evaporatív hűtés további előnyei
A zárt istállókban igen magas a szálló por koncentrációja. A porszemekkel összetapadva számos mikróba és kórokozó is kering a légtérben, amelyek belélegezve komoly betegségeket is okozhatnak.

Párásító, ködképző rendszereink hatásos megoldást nyújtanak a (A) szálló por mennyiségének csökkentésére és ezáltal a levegő szűrésére, tisztítására.  A rendkívül apró, átlagosan 6-20 micron méretű vízcseppeket kötődnek a lebegő részecskékhez felületéhez, megnövelve azok tömegét, így gravitációval a talaj felé irányítva azokat, mintegy lekötve a port.

A párásító rendszer hatékony védekezést jelenthet (B) a repülő rovarok távoltartásában is.

Kiépített rendszer esetén nagy esélyünk lesz (C) a kellemetlen szagok megszüntetésére is. Egy kiegészítő tartály segítségével lehetőségünk nyílik plusz adalékok, mint például fertőtlenítő szerek probiotikumok, vagy akár rovarirtó szerek, por és szagmegkötő anyagok bejuttatására a légtérbe. Télen a berendezés biztosítja a helyes páratartalmat, a fűtés okozta légszárazság megelőzése érdekében. Emiatt a ködképző rendszert rövid időszakokra akkor is használni tudjuk, ha hűtésre egyébként nincs is szükség.

A fontos kérdés – mennyibe kerül
Szerencsére viszonylag egyszerű és olcsó technológiáról van szó. A rendszer beruházási és üzemeltetési költségei jóval kedvezőbbek a hagyományos hűtéstechnikai rendszerekhez képest. A Tecnocooling Kft. által forgalmazott és szerelt nagynyomású párásító rendszerek minden esetben igazíthatóak az egyedi igényekhez. Könnyen összeállítható, nem igényel speciális tervezést vagy méretezést, és engedélyeztetést sem. A mindössze pár napig tartó szerelés ideje alatt nem szükséges az üzem termelését leállítani, sem módosítani.

telep

A rendszer üzemeltetése teljességgel automatizálható, nem igényel állandó felügyeletet, illetve odafigyelést. A fúvókák kialakításukból adódóan teljes mértékben tisztíthatók.

A karbantartási igény minimális, az alkatrészek kopása elenyésző. Az üzemeltetési költségek alacsonyak. A kellően magas nyomáson történő porlasztás mindössze áramot (általában kevesebb, mint 2 kw óránként), és fúvókánként nagyságrendileg 2 l/óra vizet igényel.

Az ideális hőmérséklet jobb életkörülményeket biztosít az állatok számára, a rendszer előnyei így mérhető hozamnövekedéssel igazolhatóak. Ne maradjon le „AZ ÁLLATTARTÓ TELEPEK KORSZERŰSÍTÉSE” című pályázatról! A lehetőséghez a Tecnocooling Kft. minden segítséget biztosít Önnek, akár a pályázatírás lebonyolításában is!

További információért látogasson el a Tecnocooling Kft. weboldalára!