A Német Parasztszövetség (DBV) értékelése szerint az EU marhahús termelése 2018-ban – az előrejelzéseket meghaladva – 8,3 millió tonnát tett ki, ami 2,3 százalékkal több az egy évvel korábbi mennyiségnél – olvashatjuk a topagrar.com, német hírportálon.

A kibocsátás meglepő és az előzetes várakozásokkal ellentétes növekedése nem a marhahizlalás kedvező alakulásának az eredménye, hanem a takarmányhiány miatt megnövekedett tehén- és üszővágások hatására következett be.

tehén

A kereslet egyre nő, ezért az európai állomány hiánya a harmadik országokból származó marhahúsimport növekedését eredményezheti – fotó: Shutterstock

Gyakorlatilag ez jelenti az európai marhahús-termelés legnagyobb kihívását, miszerint az átlagosnál kisebb borjúszaporulat mellett volt kénytelen a tehénállományt is csökkenteni, és ezért a közeli jövőben a nagy termelő országok (Németország, Írország, Franciaország, Dánia, Olaszország, Egyesült Királyság) szinte mindegyikének egy enyhén növekvő kielégítetlen kereslettel kell szembenéznie.

Ugyanakkor – a DBV felmérése szerint – az egy főre jutó marhahús-fogyasztás Európa-szerte enyhén növekvő tendenciát mutat. Mindez különösen érzékenyen érinti azokat az országokat, ahol a marhahúsexportnak meghatározó szerepe van a nemzetgazdaságban, másrészt a harmadik országokból származó marhahúsimport bizonyos növekedését vonja maga után, amelynek fő beszállító országa Argentína lehet.

Egyelőre azonban a vágómarha felvásárlási árak az R-3 kategóriában, uniós átlagban kilónként 3,80 euró körül alakulnak (élősúlyban), ami ez elmúlt évi szintnek felel meg. A vágótehenek esetében viszont a tavalyi kétszeri csökkenés után egy árnövekedés figyelhető meg, mivel a vágóhidak – hosszabb idő után – ismét jobban keresik a teheneket.