Majdnem teljesen kiszáradt a Gida-patak tározó. A hosszú ideje tartó csapadékmentes időszak és a kiszáradó Gida-patak vezetett a tó pusztulásához. A közösségi összefogásnak köszönhetően azonban a vízből több mint 1100 kilogramm élő halat mentettek ki - írja a pecaverzum.hu

2 nap alatt több mint 15 centimétert csökkent a vízszint

A természetes vizeink apadásának a jelensége már a Gida-patak tározót is érinti, olyannyira, hogy már nem valósulhatott meg ezen a helyszínen a tavalyi haltelepítés sem. A sopronmedia.hu számolt be arról, hogy az egyesület azóta is folyamatosan figyelte a tó állapotát, ahol ez sajnálatos folyamat a múlt héten akkor tetőzött, amikor 2 nap alatt több mint 15 centimétert csökkent a vízszint.

A Gida-patak tározóval kapcsolatban három fontos problémát lehet kiemelni. Elsősorban a víz utánpótlásának hiánya okoz gondot. Egy komplett évre való csapadékmennyiség hiányzik a régiónkban. A másik probléma a tó kialakítása. Ez nem egy épített meder, hanem a meglévő domborzati viszonyokra duzzasztották fel a tavat, így mindig sekély volt a vize, valamint a gáttal is lehettek problémák. Ez a három együttható eredményezte a tó kiszáradását. A felgyorsult folyamat miatt azonnal cselekednünk kellett, így a múlt héten halmentésre került sor" – nyilatkozta Magyar Szilárd, a Sopron és Vidéke Horgász Egyesület elnöke.


lehalászás

A múlt héten halmentésre került sor – fotó: pixabay.com

A kiszáradt tóból 1100 kilogramm élő halat sikerült kimenteni

A kimentett halakat a Kistómalomba és az Ibolya-tóba helyezték át, amelyek nagy része amur volt, a maradék keszegféle, süllő és ponty.

A mentés igazi közösségi összefogással valósult meg, amiben óriási szerepet töltött be Liedtke Alfonz halász, aki a mentéshez szükséges hálót biztosította és szakértelmével a munkálatokat támogatta.

A mentéshez szükséges szerszámaim még megvoltak, csak ki kellett bogozni és rendbe tenni azokat. Másnap reggel 5 órakor kezdtük el a munkát, két dobásból sikerült a halak kilencven százalékát befogni, és életben tartani. Ehhez biztosítottunk tartályt és oxigént is. Öröm volt látni, hogy ez a hatalmas mennyiségű hal megmenekül" – mondta Liedtke Alfonz.

Meg akarják menteni a tavat

A Sopron és Vidéke Horgász Egyesület határozott szándéka a tó megmentése, de ehhez elsősorban nagy mennyiségű csapadékra lenne szükség.

Most, hogy kiszáradt a tó, nagyon hatékonyan tudnánk kialakítani egy mélyebb medret. Célunk, hogy egy hosszútávon fenntartható, állandó medret alakítsunk ki. A további stratégiák kidolgozásához azonban az összes érintett felet szeretnénk egy asztalhoz ültetni" – világított rá az elnök.