Kertem, kertem, mondd meg nékem...

Van az úgy, hogy - különösen egy jobb év után - nagy csalódás, ha gyengébb a kerti termés, mint amit vártunk. Lehet, hogy a kertünk talán nincs is olyan ideális helyen, mint gondoltuk? Vagy a rossz föld az oka? És mit, vagy min változtassunk? Lehet, hogy az éghajlati viszonyok vagy a napfényhez való hozzáférés miatt nem is a megfelelő zöldségekkel próbálkozunk? Sok növény jól érzi magát részleges árnyékban is, és ha a kertünk csak napi 4-6 óra napfénnyel büszkélkedhet, az alább következő zöldségekkel mindenképpen érdemes próbálkozni:

1. A fokhagyma

Fokhagyma nélkül nincs élet, legalábbis a Kárpát-medencében biztos nincs. Fogyaszthatjuk nyersen (vagy mézzel), hogy egészségesek maradjunk, szinte végtelen mennyi ételt főzhetünk vele, és természetesen termeszthetjük is otthon, mert a boltokban lassan szuperdrága és saját tapasztalataim szerint a leggyakrabban előforduló kínai import néha egy hetet sem bír ki, és romlásnak indul, míg a hazai termesztésűre ez azért nem jellemző. De amúgy sem túlságosan fenntartható olyan élelmiszert venni, amit a világ másik feléről hoznak ide.

És természetesen jót tesz neki egy kis árnyék valamint ősszel is ültethető. A fokhagymának hosszú időre van szüksége ahhoz, hogy jól fejlődjön, és az ősztől a tél elejéig tartó időszak a tökéletes idő a vetésre, hogy a növények még a nagy fagyok előtt kifejleszthessék a gyökereket és hajtásokat. Egyes fajták tavasszal is vethetők, fokhagymagerezdből vetik, nem magból. Az otthon termesztett fokhagyma kis helyet foglal, és alig kell erőfeszítést tenni a jó termés eléréséhez.

A fokhagymát fogyaszthatjuk nyersen (vagy mézzel), hogy egészségesek maradjunk, szinte végtelen mennyi ételt főzhetünk vele, és természetesen termeszthetjük is otthon.

A fokhagymát fogyaszthatjuk nyersen (vagy mézzel), hogy egészségesek maradjunk, szinte végtelen mennyi ételt főzhetünk vele, és természetesen termeszthetjük is otthon. Fotó: Pexels

2. Az újhagyma avagy zöld hagyma

Ahogyan fokhagyma nélkül nincs élet, úgy kevés olyan étel van, amiben ne tündökölne a hagyma bármilyen fajtája. Ennek ellenére a hagymák nem szeretnek egész nap napozni a verőfényben, amikor a legmelegebb sugarak sütnek rájuk. Ültessünk újhagymát olyan területekre, ahol kevesebb napfény éri, és egész nyáron élvezhetjük őket, míg a napot kedvelő növények teljes pompájukban sütkérezhetnek.

Ültessünk újhagymát olyan területekre, ahol kevesebb napfény éri, és egész nyáron élvezhetjük őket.

Ültessünk újhagymát olyan területekre, ahol kevesebb napfény éri, és egész nyáron élvezhetjük őket. Fotó: Pexels

3. A torma

Bár egyesek a tormát fűszernövénynek tartják, valójában zöldségként kell gondolni rá, és ha megfőzzük, elveszíti a jellegzetes csípősségét. A torma történetesen évelő növény is, és szinte bárhol megterem részleges árnyékban, amíg nem kerül pangó víz alá a gyökérzete. Két széles körben kapható torma közül választhatunk: a széles, ráncos levelű közönséges tormából és a keskenyebb, sima levelű bohemian fajta közül. Tormát tavasszal vagy ősszel kihelyezett növényekből vagy gyökérdugványokból érdemes nevelni. A gyökerek gyakran kaphatók a termelői piacokon, szupermarketekben, a faiskolákból származó dugványokat általában előre vágják, és csak el kell ültetni őket.

A torma történetesen évelő növény is, és szinte bárhol megterem részleges árnyékban, amíg nem kerül pangó víz alá a gyökérzete.

A torma történetesen évelő növény is, és szinte bárhol megterem részleges árnyékban, amíg nem kerül pangó víz alá a gyökérzete. Fotó: Wikimedia

4. A póréhagyma

A póréhagyma a kert igazi kincse lehet, ízében enyhébb a hagymatársainál, egyedi textúrájú, így a tányéron is sokoldalú örömforrás. Attól függően, hogy mikor ültették, a póréhagyma késő nyártól kora tavaszig szedhető, és igen, kedveli a félárnyékos helyeket.

A póréhagyma a kert igazi kincse lehet.

A póréhagyma a kert igazi kincse lehet. Fotó: Pexels

5. A paszternák

Az egyik legédesebb zöldség, ami rákerült az árnyéktűrő növényekről készített listánkra, a szerény paszternák. Egy kis türelemmel és egy csipetnyi szerencsével a pasztinák magjai 2-4 hét alatt csíráznak ki. Ez nem kevés idő, mégis megéri a termesztés. A téli hónapokban a földben maradhat mulccsal letakarva, hiszen a hideggel megédesedik, sőt, azon kevés zöldségek közé tartozik, melyeknek még jobb is az íze egy kis fagy után.

Az egyik legédesebb zöldség, ami rákerült az árnyéktűrő növényekről készített listánkra, a szerény paszternák.

Az egyik legédesebb zöldség, ami rákerült az árnyéktűrő növényekről készített listánkra, a szerény paszternák. Fotó: Wikimedia

6. A zöldborsó

Ha van egy kis árnyék a teraszon, és nem adjuk neki valamelyik szobanövényünknek, bátran próbáljuk ki a zöldborsó termesztését. Ültessük őket konténerekbe vagy egyenest ki a kertbe, napkedvelő kísérő növények, például paradicsom, kukorica és padlizsán árnyékába. A borsó más, részlegesen árnyékos zöldségek mellett is jól teljesít: burgonya, fehérrépa, paszternák és saláta is szóba jöhet lakótársnak. Ha egyszer igazán komolyan vennénk a kertészkedést, és a kertünk minden irányban (oldalirányban, felfelé és lefelé mélyen a földben) terjeszkedni kezd, a társnövények megismerése is elengedhetetlen feladatunk lesz.

Ha van egy kis árnyék a teraszon, és nem adjuk neki valamelyik szobanövényünknek, bátran próbáljuk ki a zöldborsó termesztését.

Ha van egy kis árnyék a teraszon, és nem adjuk neki valamelyik szobanövényünknek, bátran próbáljuk ki a zöldborsó termesztését. Fotó: Pexels

7. A burgonya

Gyakran látni hosszú egyenes sorokban, közvetlenül a szántóföldre ültetett burgonyát, de elárulhatjuk, hogy nem ez az egyetlen módja a termesztésének. Odakint a szántóföldön esélye sincs az árnyéknak, a parcella világos, a teljes napsütésben nyújtózkodik. Ha a kertünket nem éri napi 8-10 órányi napsütés, nem kell aggódnunk, a föld alatt lapuló burgonyánkat ez egy cseppet sem fogja megzavarni. Míg a virágzat jól érzi magát a napsütésben, a növények valójában igazán értékelni fogja a pihenést is, ha biztosítunk számára némi árnyékos időt is. A profizmus ösvényén lépegető kertészeknek ajánljuk a "burgonya feltakarás" kifejezés megguglizását, mely csodamódszerrel egyetlen négyzetméterről is több tíz kiló hozam realizálható.

Gyakran látni hosszú egyenes sorokban, közvetlenül a szántóföldre ültetett burgonyát, de elárulhatjuk, hogy nem ez az egyetlen módja a termesztésének.

Gyakran látni hosszú egyenes sorokban, közvetlenül a szántóföldre ültetett burgonyát, de elárulhatjuk, hogy nem ez az egyetlen módja a termesztésének. Fotó: Pexels

8. A retek

A retket legjobb tavasszal vagy nyár végén ültetni, mivel a retek nem igazán szereti a nyári nagy hőséget. A termeszthető fajták között válogatva hamar kiderül majd, hogy a retek mindenféle formában, méretben és színben létezik. Gyorsan érik, és így bőven marad hely a kertben a második termés számára is, és míg a retek levelei fiatalok és zsengék, addig ehetőek is!

A retket legjobb tavasszal vagy nyár végén ültetni, mivel a retek nem igazán szereti a nyári nagy hőséget.

A retket legjobb tavasszal vagy nyár végén ültetni, mivel a retek nem igazán szereti a nyári nagy hőséget. Fotó: Pexels

9. A karórépa (rutabaga, svédrépa)

A karórépa közel gömb alakú, alsó részén zöldes-sárgás, felül pirosas-lilás héjú, fehér vagy sárga húsú, édes-kesernyés, a retekre és a karalábéra emlékeztető ízű gyökérgumó. Magjai gyorsan, 4-7 nap alatt kicsíráznak, bár kissé válogatósak a hőmérsékletet illetően. Hűvös évszakú növényként minden 29 Celsius fok feletti hőmérséklet elősegíti a bimbózást. Miért érdemes hát termeszteni, azon kívül, hogy jól érzi magát félárnyékban? Ha a nyár közepén ültethetjük el, miután a retket már betakarítottuk, a kertünkben legalább marad valamilyen takarónövény. Ne feledjük, hogy a gyomok azért szaporodnak, mert a talaj nem szereti, ha csupasz! A karórépa másfelől több is mint takarónövény, hihetetlenül finom - ha a megfelelő módon főzik meg. Ne csak takarmányként gondoljunk rá, hanem fogyasztható élelmiszerként is.

A karórépa közel gömb alakú, alsó részén zöldes-sárgás, felül pirosas-lilás héjú, fehér vagy sárga húsú, édes-kesernyés, a retekre és a karalábéra emlékeztető ízű gyökérgumó.

A karórépa közel gömb alakú, alsó részén zöldes-sárgás, felül pirosas-lilás héjú, fehér vagy sárga húsú, édes-kesernyés, a retekre és a karalábéra emlékeztető ízű gyökérgumó. Fotó: Wikimedia

10. A salátabakszakáll

A paszternákhoz hasonlóan a kevéssé ismert salátabakszakáll (Tragopogon porrifolius) is egy gyökérzöldség, amit könnyedén és egyszerűen termeszthetünk. A gyökereket pürésítéssel, pirítással vagy főzéssel is elkészíthetjük, ahogyan bármelyik sárgarépával vagy burgonyával is tennénk, és a zöldje is fogyasztható.

A bakszakáll virága.

A bakszakáll virága. Fotó: Pixabay

Hamarosan folytatjuk, újabb 10 árnyékot kedvelő zöldség bemutatásával.


(Forrás: Ruralsprout)