A trágyák királynője

Az egyik legjobb kiskerti műtrágya a nyúltrágya. Bővebben terem tőle a paradicsom, és természetesen házinyúl is kell hozzá, ami lehet házikedvenc vagy szőrme- és fehérjeforrás. Ha így biztosítjuk - esetleg több nyuszival egyszerre - a trágyautánpótlást, igazi permakultúrás rendszert hozhatunk létre, akár kisebb kertekben is. A nyulakhoz persze sárgarépát is kell termesztenünk, ezt majd jól megeszik, a nyúl trágyáját pedig visszajuttathatjuk a talajba, amiben újra nőhet a sárgarépa.

A nyulak így egy körforgásos, megújuló és egészséges háztáji gazdaság kulcsfontosságú részévé válhatnak.

De mi van pontosan a nyúlürülékben, és hogyan használjuk fel a kertben?

A nyúltrágya meglehetősen egyszerű összetételű. Mivel az állatok teljesen növényi alapú étrendet fogyasztanak, amely elsősorban fűfélékből, zöldségekből és gyümölcsökből áll, az általuk termelt ürülék tele van nitrogénnel, foszforral, káliummal, valamint olyan ásványi anyagokkal, mint a bór, cink, mangán, kén, réz, kobalt és kalcium.

Az egyik legjobb kiskerti műtrágya, a nyúltrágya

Az egyik legjobb kiskerti műtrágya, a nyúltrágya. Bővebben terem tőle a paradicsom, és természetesen házinyúl is kell hozzá, ami lehet házikedvenc, vagy szőrme és fehérjeforrás. Kép: Unsplash

Hogyan használjuk fel a nyúltrágyát a kertben?

A nyúltrágya úgynevezett hideg trágya, melyet nem kell komposztálni, mielőtt biztonságosan felhasználható lenne a kertben. A többi trágyafajtát, például a ló-, tehén-, csirke- és sertéstrágyát hívjuk meleg trágyáknak. Emiatt a nyúlürülék nagyon könnyen alkalmazható a kertben, gyakorlatilag bármilyen módon. A szaga általában nagyon enyhe, és nem is kellemetlen. A nyúlürüléket biztonságosan be lehet vinni a talajba a palánták talajba ültetésekor, vagy ki lehet szórni közvetlenül a kerti talajra is. Készíthetünk nyúlürülék teát is, amely azonnali tápanyagot biztosít a talajnak. A növények nem is lehetnének hálásabbak érte!

Nyúltrágyatea készítése

A nyúlpotyadék pelletek egy kicsit úgy működnek, mint a trágyából készült jégkockák. Idővel lassan elolvadnak és tápanyagaikat a talajba juttatják. A nyúltrágya "olvadásának" folyamatát meggyorsíthatjuk a nyúltrágya tea készítésével, ami igen egyszerű folyamat, csak arra van szükség, hogy beletegyük egy vödör vízbe, kitegyük a napra, és hagyjuk, hogy a természet tegye a dolgát. Ha a trágyát szövetzacskóba tesszük - például egy régi pamut párnahuzatot töltünk meg a pelletekkel -  lekötjük, és így kerül a vödörbe a nap melegítette vízbe, a víz lassan áttetsző barnára színeződik majd, ahogy a trágyából kioldódnak a tápanyagok. Ha az oldat elkészült, a trágya nyers rostjait a komposztba tehetjük, és a trágyatea mehet ki a kertbe.

A nyulak teljesen növényi alapú étrendet fogyasztanak, amely elsősorban fűfélékből, zöldségekből és gyümölcsökből áll, az általuk termelt ürülék tele van nitrogénnel, foszforral, káliummal, valamint olyan ásványi anyagokkal.

A nyulak teljesen növényi alapú étrendet fogyasztanak, amely elsősorban fűfélékből, zöldségekből és gyümölcsökből áll, az általuk termelt ürülék tele van nitrogénnel, foszforral, káliummal, valamint olyan ásványi anyagokkal. Kép: Unsplash

A nyúlürülék biztonságos az emberek számára?

Bármilyen trágyával foglalkozunk, fontos tisztában lenni a kockázatokkal. Ha nyúltrágyát kezelünk, a legjobb, ha kesztyűt használunk, vagy ha egyáltalán nem érünk hozzá közvetlenül. A nyúlürülék hordozhat parazita betegségeket, például orsóférgeket és galandférgeket, de jelenleg nem ismert, hogy a nyúlürülék közvetlenül átvihetné a kórokozókat az emberre. Mégis, jobb félni, mint megijedni. Ha háziállatként tartunk nyulakat, és aggódunk a parazitákat miatt, az állatorvosi ellenőrzés és féregtelenítés adhat némi megnyugvást.


(Forrás: thegardenmagazine)