Nyáron elszáradt a fél ország növényzete. Ezt tehetjük jövőre a kertünkkel
A nyáron a kegyetlen hőhullám közepette Európa-szerte hervadásnak indultak a kertek. Azonban rengeteg olyan hőálló növény és virág van, amelyeket el lehet vetni, és ezek képesek egész évben alkalmazkodni az éghajlat változásaihoz.

Ezekről tudnod kell, ha virágoskerted van!
Habár az októberrel már sajnos érezzük, hogy egyre közeledik a tél, még nagyon sok teendőnk van, amit a beköszönte előtt el kell végeznünk. Ezekkel a kerti teendőkkel biztosíthatod, hogy jövőre is szép legyen a virágoskerted.

kert

Októberben még nagyon sokat tehetünk a virágainkért – fotó: Shutterstock

Szerinted mivel éri meg fűteni, fával, fabrikettel, esetleg szénnel?
Jól jár, akinek van alternatív megoldása, de vajon a tűzifával, a fabrikettel vagy a szénnel a legjobb fűteni?

A zöld paradicsomból is lehet még piros! Eláruljuk a titkát!
Ahogy kimegyünk a nyárból és belépünk az őszbe, egyre nagyobb aggodalommal szemléljük a bőséges, de még sajnos zöld termést. Vajon be fog tudni érni még a fagyok előtt? Ha egészen biztosra szeretnénk menni, akkor eltehetjük savanyúságnak, de még nyersen is tehetünk érte, hogy az otthonunk biztonságában be tudjon érni.

paradicsom

Sok a zöld paradicsom a kertben? Ne aggódj, nem kell veszni hagyni! – fotó: Pixabay

Így tárold a burgonyát, hogy valóban télálló maradjon
Azt, hogy itt az ősz, nem csupán a lehulló falevelek jelzik, hanem az is, hogy az út mentén megjelennek a burgonyát és hagymát árusító autók. Ha olyan szerencsés vagy, hogy nálad a kertben és nem zsákban terem a krumpli, fontos, hogy tudd, mikor kell felszedned és hogyan kell tárolnod ahhoz, hogy valóban egész télre kitartson a burgonya.


Ha így teszel, egészen biztosan nem fagynak el a kerti virágaid – a növénytakarás fortélyai
Most, hogy beköszöntött az ősz, kevesebb a munka a kertben. Azonban ami még hátravan, azt nem lehet elmulasztani, ugyanis a növényeink egy része csak a segítségünkkel vészeli át a hideg időjárást. Érdemes tehát átgondolni, hogyan védjük meg a növényeinket az egyre hidegebbre forduló időjárástól.

Az ideális növénytársítás a bőséges termés titka
Bár a tél hamarosan kopogtat az ajtónkon, már most meg tudod tervezni, hogyan alakítod ki a veteményesed jövőre. Ez azért is különösem fontos, mert nagyon nem mindegy, melyik növény hova kerül. Ilyenkor nem csupán az adott növény egyéni igényeit kell figyelembe venni, hanem azt is, mely növény szomszédsága van rá a legjobb hatással. A megfelelő növénytársítás nemcsak növelheti a terméshozamot, de a kártevőket is képes csökkenteni.

veteményes

Papíron már most megtervezheted, mit mi mellé fogsz ültetni – fotó: 123rf.com

Van szamóca a kertedben? Ezt tedd most, hogy még több legyen!
A szamócádnak most egy kis törődésre van szüksége, amelyet bőséges terméssel fog meghálálni.

Ez a két zöldséget vesd el még októberben! Nem fogod megbánni!
A spenót és a madársaláta akkor lát el vitaminnal, amikor a legnagyobb szükséged van rá.

madársaláta

A madársaláta igazán hasznos a kertben és a balkonládában is – fotó: 123rf.com

Tudod, mi mindenre jó a diófa levele?
Habár a lehulló levél nagyon jó szolgálatot tesz a komposztban, a diófa levelével valahogy mindig hadilábon állunk. Tudjuk, hogy nem maradhat a fa alatt, mert ott nem nőnek miatta a növények, de arról, hogy mire lehet hasznosítani a kertben és a kerten kívül, sokféle információ terjeng. Járjunk hát utána, mire is lehet használni a diófa leveleit.

Egy sor problémát elkerülhetsz a kertben, ha figyelsz a növénysorrendre
Egy átgondolt vetésforgóval eredményesebben védekezhetünk a kártevők ellen. Már most kezdd el a tervezést!

Ha zavar az avar, akkor se égesd el! Inkább komposztáld!
A száraz avar óriási segítséget nyújthat növényeink téli védelmében, de mulcsként és gyeptrágyaként is igazán sokat tehetünk vele kertünk talajának javításáért. Így hát ne égessünk, hanem inkább használjuk fel minél jobban a kertünkben keletkezett hulladékokat.

levél

A lehullott avar kiváló lehet a komposztba – fotó: Pixabay

A homoktalaj sem zárja ki a kertészkedést, sőt!
A homokos talaj sem akadálya annak, hogy gyümölcsöket és zöldségeket termessz a kertedben! A homok ráadásul nagyon gyorsan képes felmelegedni, jó a vízbefogadó képessége, és könnyű művelni.

Ez a hagyma egész télen finom és zöld marad az ablakban!
Télen nagyon kevés friss zöldség áll a rendelkezésünkre, ám a metélőhagyma vagy más néven a snidling karnyújtásnyira van tőlünk ilyenkor is. Ugyanis a konyhaablakban tartva egész télen át ellát minket, megfűszerezve ételeinket. Ráadásul, ha idáig nem volt a kertedben vagy az ablakodban metélőhagyma, most még lehet, hiszen a snidling ősszel is szaporítható.

Te tudod, hogy mit és hogyan lehet utóérlelni?
Nyáron bőségesen ellát minket a kertünk zöldségekkel és gyümölcsökkel, azonban ilyenkor, ősszel, már sok termés marad éretlen, így kénytelenek vagyunk ilyen állapotában leszedni, mielőtt a fagy teljesen tönkretenné. De vajon mit és milyen módon érlelhetünk meg utólag?

őszibarack

Az őszibarackot csak féléretten szabad leszedni, ha sokáig szeretnénk tárolni – fotó: Pixabay

Ezekkel a bevált házi praktikákkal meg tudod védeni a kerted fáit
A fák törzsének meszelését van, aki jónak tartja, van, aki ellene van. Azoknál a gyümölcsfáknál azonban nagyon fontos, amelyek már kora tavasszal kihajtanak, mint amilyen például a kajszi.

Ezeket a növényeket kell mindenképp megmetszened még ősszel
A metszés minden növény életében nagyon fontos, azonban nem mindegy, hogy mikor és hogyan végezzük. Egyes növények esetében elengedhetetlen az őszi metszés, míg akadnak olyan növények is, amelyeket egyenesen tilos ősszel metszeni. Vegyük hát sorra, milyen növényeket szabad és melyeket nem szabad ősszel metszeni.

10 jó tanács a sikeres őszi gyümölcsfaültetéshez!
Gyümölcsfát ültetnél? Ezeket a tanácsokat érdemes figyelembe venned, hogy ne menjen kárba az idén ősszel elvégzett munka.

Ezt tedd a talajjal ősszel, hogy bőséges legyen jövőre a termés!
A jövő évi termés szempontjából nagyon fontos, hogy gondoskodjunk ősszel a talajról. A talajt nemcsak használni és kihasználni kell, hanem vissza is kell neki adni azt, amit kivettünk belőle, vagyis a tápanyagokat.