Amikor már úgy érezzük, soha nem lesz vége a télnek, és nem jön el a tavasz, előbújik ez a kis csoda, és rájövünk, hogy szerencsére a természet körforgása örök és állandó. A kökörcsin a tavasz egyik első hírnöke. Ráadásul azon kívül, hogy igen korán bújik elő, még szépsége is igazán magával ragadó.

Ismerd meg a kökörcsint

A kökörcsin mindig is nagyon kedvelt virág volt, nem véletlen, hogy számtalan népies elnevezése van, mint amilyen a lókökörcsin, a kikirics, a kükörics, a tikdöglesztő, a kokasharang vagy a varjúkikerics. A kökörcsinek a boglárkafélék családjába tartoznak. Magyarországon öt kökörcsinfajta fordul elő, és mindegyikük védett.

Bár hazánkban lila színű, más tájakon akár fehér, vagy sárga színekben is pompázhat. A kökörcsinek mérgező növények, azonban szépségükben bátran gyönyörködhetünk, attól egészen biztosan nem lesz semmi bajunk.

1. A leánykökörcsin

A leánykökörcsin 2011-ben az év vadvirága volt, de a kertünkben is kiválóan mutat, akár sziklakertbe ültetve is. Észak-Amerika és Eurázsia hidegebb éghajlatú területein őshonos. Virágai nem túl magasak, hanem közvetlenül a talaj közelében nyílnak. Érdekessége, hogy amikor virágzik, nincsenek levelei, hanem az előző évi száraz levelei láthatóak csupán. Nagy lepellevelei vannak, termései pedig bóbitában állnak, majd érés után megbarnulnak és lehullanak.

2. A tátogató kökörcsin

Az egyik legveszélyeztetettebb növényünk a tátogató kökörcsin. Hazánkban a nyírbátori homokbuckák területén fordul elő, ahol virágzáskor elragadó látványt nyújt. Virágai jó időben teljesen szétnyitják lepleiket, és szinte tátognak, ezért kapta a tátogató kökörcsin a nevét.

kökörcsin

A kökörcsin a tavasz egyik első hírnöke. Fotó: 123rf.com

Így legyen kökörcsinben gazdag a kerted

A kökörcsin levelei páfrány szerűek és szőrösek. Virágai már nagyon korán, március-április hónapban láthatóak. Bokros növekedésű növény, amely a köves, laza, meszes talajt kedveli. Éppen ezért lehet kiváló választás a sziklakertünkbe, azonban ügyelni kell rá, hogy kellő mennyiségű napfény jusson neki. Nem csak a virága szép, hanem maga a növény is nagyon látványos. Az átültetésre azonban nagyon kényes, így ha nem muszáj, ne változtassuk meg a helyét.

A kökörcsint szaporíthatjuk magvetéssel és gyökérdugványozással. Érdemes a termésérés után a magokat azonnal elvetni. Egy cserépben akár négy-öt magot is nevelhetünk. A magok csírázásához körülbelül egy hónapra van szükség. Ahhoz, hogy a magok csírázni tudjanak, 15 Celsius-fokos hőmérsékletre van szükségük. Arról is gondoskodni kell, hogy mindig kellően nedves legyen a föld. Miután kibújtak a kis növénykék, a nyár végén ültethetjük ki őket a szabadba, hogy tavasszal megörvendeztessenek minket látványukkal.