A 102 éve nem látott aszály és a szélkárok okoztak terméskiesést az idén, a hagyma minőségével viszont nincs gond - olvasható a fruitveb.hu cikkében.

hagyma

Az elmúlt 5-6 évben általános lett azon hibrid fajták használata, amelyek nagyobb terméspotenciállal rendelkeznek – fotó: pixabay.com

Általános lett a hibrid fajták használata

2022-ben Magyarországon 910 hektár tavaszi vetésű és 383 hektár őszi vetésű vagy áttelelő vöröshagymát művelnek – a terület a 2010-es években folyamatosan csökken a kisebb-nagyobb átmeneti növekedést mutató évektől eltekintve. Az áttelelő vöröshagyma területe az előző évekhez viszonyítva megközelítőleg azonos. Ennek az az oka, hogy viszonylag stabil piaca van a kora júniusi időszakban és a tavaszi időjárás kedvezett a termesztésnek.

Az elmúlt 5-6 évben általános lett azon hibrid fajták használata, amelyek nagyobb terméspotenciállal rendelkeznek. A szupermarketek polcain az áttelelő vöröshagyma egészen augusztus végéig uralja a piacot és háttérbe szorítja a korai érésű tavaszi fajtákat.


Export-import, külkereskedelmi egyenleg

A  fruitveb.hu a KSH adatait idézi, amely szerint Magyarország 2022 első hét hónapjában 8 százalékkal kevesebb – 12,6 ezer tonna – vöröshagymát importált, mint egy évvel korábban.

  • Hollandia 40 százalékkal (2,23 ezer tonna),
  • Szlovákia 8 százalékkal (3,01 ezer tonna),
  • Ausztria 25 százalékkal (2,48 ezer tonna) kevesebb vöröshagymát szállított hazánkba.
  • Ugyanakkor Németországból 59 százalékkal több, 3,01 ezer tonna vöröshagyma érkezett.

Magyarország vöröshagymaexportja éves szinten nem jelentős (1-2 ezer tonna). Az idei év első hét hónapjában 92 százalékkal 322 tonnára nőtt a kivitel, amelynek 60 százaléka Romániába került.

A Budapesti Nagybani Piacon az AKI PÁIR adatai szerint a 2022 1–13. hetében, az előző évi kisebb termés miatt, a szabadföldi barna héjú vöröshagyma termelői ára 21 százalékkal magasabb volt (148 forint/kilogramm) az egy évvel korábbinál. Az idén betakarított barna héjú vöröshagyma termelői ára (219 forint/kilogramm) 2022 24–41. hetében 32 százalékkal meghaladta a 2021. év ugyanezen időszakának átlagárát. Az Ausztriából érkező, kisebb méretű (40–70 mm) import vöröshagyma a 41. héten jelent meg a kínálatban, a hazainál magasabb áron.

vöröshagyma

Az idei év első hét hónapjában 92 százalékkal 322 tonnára nőtt a kivitel – fotó: pixabay.com

Miként alakult a 2022. évi termés?

Az idei évben Magyarországon január végén, február elején két alkalommal is szélkár érte sok helyen a 3-4 leveles állományt, a szél által sújtott területeken sok helyen akár 50-60%-os kár keletkezett, ami terméskiesést okozott. A hozamok 25-80 t/ha között mozogtak, a megtermelt mennyiséget csendben levezette a piac, értékesítési probléma nem lépett fel, az árak igazodtak az európai termelői árakhoz - írja a fruitveb.hu

Az idei évben a tavaszi vetésű vöröshagyma termesztését jelentősen befolyásolta az időjárás. Az országban a március közepén vetett hagymák sok helyen szenvedtek szélkárt április közepén, ami később  20% körüli terméskiesést okozott.

A magyar vöröshagyma teljes területe öntözött az árutermelő gazdaságokban

Az egész szezonra rányomta a bélyegét a 102 éve nem látott aszály, sok helyen tenyészidőben csak 40-50 mm csapadék volt.

A magyar vöröshagyma teljes területe öntözött és az utóbbi 10 évben a mikroöntözés egyre jobban elterjedt, illetve pár termelő elkezdett foglalkozni a cseppszalagos öntözéssel. Az öntözés biztonsága miatt a hozamok az árutermelő gazdaságokban az aszály ellenére 50-80 t/ha között alakultak.

A legnagyobb gondot a termesztési költségek 35-40%-os növekedése jelenti, ami nem specifikusan hazai jelenség - igazodik az egész európai térséget sújtó problémához. Az árak, mint más zöldségfajok esetében is, szintén igazodtak az európai termelői árakhoz.

A betakarítást az augusztus végen és szeptember közepén esett nagy mennyiségű csapadék (50-80 mm) késleltette, így a teljes terület 10%-áról október elején került a termés a tárolókba. A minőség elfogadható volt, sőt inkább jónak mondható.