Első és legfontosabb a lakásunkban nevelt növények igényeinek megismerése. Ha még nem tettük, olvassunk utána szakmai oldalakon, vagy kérjük ki kedvenc kertészetünk szakembereinek tanácsát. Elegendő információval a birtokunkban kezdődhet a szobaátalakítás és a növények optimális el- és áthelyezése.

A következő összefoglalóban összegyűjtöttem azokat a legfontosabb tudnivalókat, amelyek betartásával segíthetjük az áttelelést.

Mit tehetünk a kedvezőbb körülmények kialakítása érdekében?

Óvatos szellőztetés
Reggelente jólesik átszellőztetni a lakást, de ügyeljünk arra, hogy növényeink a huzatban könnyen megfázhatnak. Erre az időre a kisebbeket helyezzük át egy védett helyre, a nagyobbakat pedig takarjuk el például karton- vagy hungarocell-lappal. A már megfázott növények elsősorban levélsárgulással jeleznek nekünk.

növény

Jólesik átszellőztetni a lakást, de ügyeljünk arra, hogy növényeink a huzatban könnyen megfázhatnak – fotó: Kanizsai Dorottya

Fény biztosítása
Fényigényes növények vagy télen (is) virágzó növények (pl. orchidea, azélea, ciklámen) számára keressük meg a legvilágosabb és leghosszabb ideig fényes helyet a lakásban. Ne sötétítsünk hamarabb, mint ahogy a Nap lemenne, hisz a természetes fény minden percére szükségük van.

Tápanyagellátás
A legtöbb növény esetében télen nincs szükség plusz tápanyagok pótlására, hiszen fejlődésük lelassult. A télen is virágzó növényeket viszont ne hagyjuk tápoldat nélkül.

Vízellátás
Ebben az időszakban egyes szobanövények vízigénye kisebb. Bár többet tartózkodunk otthon, több időnk jut a növényápolásra is, de a túlgondozással éppen az ellenkezőjét érhetjük el. Semmiképp ne álljon a vízben a növény, és csak akkor pótoljuk a nedvességet, ha a föld felső rétege száraz.

növény

Semmiképp ne álljon a vízben a növény, és csak akkor pótoljuk a nedvességet, ha a föld felső rétege száraz – fotó: Kanizsai Dorottya

Páratartalom
A fűtési szezonban lakásunk páratartalma is csökken, mely nemcsak a mi egészségünkre hat kedvezőtlenül, de növényeink sem lesznek hálásak érte. Optimális páratartalom kialakítása párásító segítségével is történhet, de egyszerűen helyezhetünk a fűtőtestre vízzel telt edényt is. Ha szükséges, permetezzük a leveleket desztillált vagy forralt és szobahőmérsékletűre hűtött vízzel. Ezzel együtt a portól is megtisztítjuk a leveleket, melynek hatására több napfényhez jutnak.

növény

A fűtési szezonban lakásunk páratartalma is csökken, mely nemcsak a mi egészségünkre hat kedvezőtlenül, de növényeink sem lesznek hálásak érte – fotó: Kanizsai Dorottya

Betegségek megjelenése
A száraz levegőben könnyen elszaporodhatnak a tetvek és atkák, de kórokozók jelenlétére is számítani lehet. Ilyenkor is fokozott figyelemre van szükség, s ha indokolt, tegyük meg a megfelelő védelmi intézkedéseket: fertőzött növények izolálása, beteg részek eltávolítása.

Egy kis odafigyeléssel és megfelelő gondoskodással növényeink egészségesen várják majd a tavaszt, és jövőre újabb hajtásokkal hálálják meg a törődést. Bátran tegyétek fel kérdéseiteket és osszátok meg egymással saját tapasztalataitokat is!