2020-ban Magyarországon 1566 hektár területen termesztettek dísznövényt. A terület nagy részén, 1474 hektáron szabadföldi dísznövénytermesztés folyik, 89 hektáron pedig fedett (78 hektár fűthető, 11 hektár fűtetlen) – olvasható a vg.hu-n.

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) éves jelentésének összefoglalásában.

A területeken végzett tevékenységek szerint a következő a felosztás:

  • a terület 92,7 százalékán faiskolai tevékenység jellemző,
  • 2,7 százalékán vágott virág és vágott zöld előállítás,
  • 4,6 százalékán cserepes és hagymás dísznövények termesztésével foglalkoznak a gazdálkodók.

üvegház

A dísznövény-előállítással foglalkozó kertészetek 25,3 százaléka csak cserepes, kiültetésre szánt balkon- vagy hagymás növényekkel foglalkozott az előző évben – Fotó: Agroinform

A dísznövény-előállítással foglalkozó kertészetek 22,4 százaléka csak vágott virággal, 25,3 százaléka csak cserepes, kiültetésre szánt balkon- vagy hagymás növényekkel foglalkozott az előző évben.

Foglalkoztatottak és árbevétel

A dísznövénykertészetekben 2266 főt foglalkoztattak 2020-ban. A dísznövény ágazat nettó árbevétele a tavalyi évben 11,5 milliárd forint volt. Ez a szám mintegy 900 millió forinttal alacsonyabb érték a 2019-es adatokhoz képest. Az egyes területek részesedése: 7,54 milliárd forint faiskolai növénytermesztés, 0,9 milliárd forint vágott virág és vágott zöld termesztése, 3,1 milliárd forint cserepes, kiültetésre szánt és hagymás növények termesztése.

Megtépázta az ágazatot a koronavírus-járvány

Mint ahogyan arról korábban mi is írtunk, a dísznövénykertészetek működését nagyban megnehezítette a koronavírus-járvány. 2020-ban és a 2021-ben is a tavaszi, általában dísznövényforgalommal járó ünnepek előtt kellett bezárniuk az üzleteknek. De a szélsőséges tavaszi időjárás is komoly gondokat okozott.

A korlátozó intézkedések bevezetése után a termelők többsége óriási károkat könyvelhetett el, mivel a dísznövénykertészetek bevételeinek közel 70 százalékát tavasszal realizálják.

A dísznövény-piac lényegében összeomlott, elmaradtak az esküvők, a rendezvények.

kankalin

A dísznövény-piac 2020 tavaszán lényegében összeomlott – Fotó: Agroinform

Export – import

A dísznövény-kivitel értéke 2019-ben 2777 millió forint volt, az idei évben pedig 2967 millió forint. Az import alakulása: 2019-ben 2555 millió forint, 2020-ban 2401 millió forint. A Magyarországon előállított dísznövény kivitelének célországai alapvetően az EU-tagországok, a legjelentősebb exportpiac Románia volt 220 millió forint értékű kivitellel, de Szlovákiába is jelentős mennyiségű export került (202 millió forint értékben), Németországba pedig 129 millió forint értékben exportáltunk dísznövényeket. Az import közel 80 százaléka Hollandiából érkezett.

Kevés a fiatal gazdálkodó

A dísznövény-ágazatban nem jellemző a többgenerációs kertészetek jelenléte, ami jelentős versenyhátrányt jelent elsősorban a holland kertészetekhez képest. Egy generáció általában kevés ahhoz, hogy nemzetközi szinten is versenyképes vállalkozássá tudjon fejlődni egy-egy cég, ráadásul egyre kevesebb a fiatal gazdálkodó ebben a szektorban is.

A dísznövénytermesztés egyik legjelentősebb területe a karácsonyfa-termesztés, melynek helyzetével kapcsolatban múlt év végén adtuk ki sajtóközleményünket.