Télies időjárás

Ahogy hidegebbre fordul az idő, a szántóföldek és a mezőgazdasági területek szinte teljesen kihalnak. Egyes állatok téli álomra hajtják fejüket, de akadnak olyan emlősök és madarak, akik inkább a városokat választják, így pár hónapra elköltöznek a jól megszokott lakóhelyükről. Ezt teszik az erdei fülesbaglyok, akik a havas és kihalt időszakban aligha találnak bármit, amitől jól tudnának lakni. A városban azonban már más a helyzet.

Irány a város!

Ahogy a rágcsálók sem maradnak a hideg és fagyos réteken, úgy az erdei fülesbagoly sem akar élelem nélkül maradni. Sokkal több a búvóhely a szőrös négylábúaknak az emberek körül, nem utolsó sorban itt élelemben sem igazán van hiány. Mivel azonban a rágcsálók a városok felé veszik az irányt, így a madaraknak sincs más választásuk, mint irány a szmogos levegő. Az egerek és egyéb apró állatok után a nyestek, a vércsék, a rókák és már bizony a baglyok is érkeznek, hogy végre jóllakhassanak.

Már késő ősszel, a tél beállta előtt elhagyják a területüket, hogy aztán városok körül, a bokrokon üldögélve várják a finom falatokat. Ezek az erdei fülesbaglyok, akik a többi fajjal együtt úgy döntöttek, hogy a 4-5 fokkal melegebb városban vészelik át a telet. Nem kell megijedni tőlük, hiszen emberre ártalmatlanok.

Egyre kevesebb itthon az erdei fülesbagoly

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület még az év eleji közleményében megírta, hogy jelenleg nagyjából 11 ezer erdei fülesbagoly telel itthon. Ez pedig igen jelentős csökkenés már az előző évhez képest is.

Az MME akkor a lakosság segítségét vette igénybe, hogy felmérjék, hány településen él ebből a madárból. Ezek alapján úgy tűnik, hogy nagyjából 700 helyen fedezték fel őket. 1104 helyszínen mintegy 11040 erdei fülesbagoly telelt, ami 33 százalékkal kevesebb, mint a 2020-as eredmény.

Sajnos az elmúlt években jelentősen csökkent az erdei fülesbaglyok száma - fotó: pexels.com

Ennek két oka van. Az egyik, hogy a mezei pockok állománya erősen visszaesett, ami meghatározta azt, hogy a téli időszakban mennyi bagoly lakhatott jól. A másik körülmény pedig az erős szél, hiszen emiatt nappalozó helyek maradtak üresen, olyan területeken, ahol addig több erdei fülesbagoly szokott pihenni.