A SIMA pontosan 100 éve került megrendezésre először, így az idei jubileumi rendezvény is egyben. A középpontban a robotika és a mezőgazdaság fenntarthatósága áll. Az idén közel 1500 kiállító érkezett a világ minden tájáról.

Új technológiák támogatása, az agrárökológiai átmenetek

A fenntartható fejlődés kihívásai a mezőgazdasági ágazatok számára, legyen szó gazdasági, környezeti vagy társadalmi kihívásokról, elkerülhetetlenek. A globális felmelegedés okozta szélsőséges időjárás veszélyével, a fosszilis energiaforrások felhasználásnak csökkentésével a mezőgazdaságnak is meg kell birkóznia, különben gazdasági tényezőjének meggyengülését kockáztatja.

Az agrárökológiai átmenetnek központi szerepet kell játszania, mert a mezőgazdasági termelés természeti tényezőinek megőrzése és ellenőrzése a biológiai sokféleséggel, a ráfordítások és a felhasznált energia csökkenésével, sőt a termékek hozzáadott értékének növelésével is párosulhat. Ez a változás lehetőséget nyújt a mezőgazdaságról társadalmilag alkotott imázs javítására, a helyi gazdálkodások és szakképzett munkaerők megtartására is. Ez az átmenet az új technológiákkal támogatva folyamatosan új lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak.

A rendezvénnyel párhuzamosan áttekintést nyújtunk a piacon elérhető megoldásokról és technológiákról, újdonságokról és aktualitásokról, hogyan is alakítják át az új technológiák a mezőgazdaságot.

sima

www.en.simaonline.com

Az agrárium forradalma a 21. században

Az elmúlt években számos technológiai akadályt sikerült leküzdeni, lehetővé téve már olyan eszközök és módszerek elérését, amelyek segítik az agroökológiai átmenetet. Egy másik ösztönzőerő az olyan jellegű bankhitelek és más finanszírozások, amelyek hozzáférése a környezetvédelmi szempontoktól, illetve a gazdálkodók környezetvédelmi teljesítményétől is függ. Ezek szintén ösztönözően fognak hatni a technológiai innovációkra és átállásra.

Most következzen az az öt fő irányvonal, amely meghatározza a technológiai fejlődést.

Az agrokémiai szerek felhasználásnak csökkentése

Az intelligens és ultraprecíz permetezőgépek alkalmazása a célzott és hatékony kijuttatás érdekében, mint például a specifikus permetezőgép a szőlőtermesztés számára, amely mesterséges intelligencia segítségével csak a leveleket célozza.

Számos más technikai újítás van – a precíziós megoldásokkal kombinálva is – a gazdálkodás terén, főleg a vetésnél, vagy a társnövényekkel kapcsolatban, vagy például a vetéskor a növénytakaróba történő vetés előzetes talajművelés nélkül (no till - szántás nélkül).

Az alkalmazott gépek és módszerek önmagukban is képesek csökkenteni a kártevők jelenlétét, javítva a növényvédelmet és csökkentve a növényvédő szerek és műtrágyák használatát. A mesterséges intelligencia tehát elősegíti a növénytermesztést, ugyanakkor számottevően csökkenthető az üvegházhatást okozó gázkibocsátás legnagyobb tényezője a mezőgazdaságban, a nitrogénfelhasználás és más növényvédő szerek alkalmazása.


Robotika

Számos kis vállalkozás (sok startup cég), francia és külföldi vállalat lépett erre a szakterületre, fejlesztve és gyártva az eszközöket a mezőgazdasági termelők számára. A "Farmdroid" robot például vet és gyomlál, köszönhetően annak, hogy ismeri minden egyes elvetett mag helyzetét.

Számos robot kerül a piacra, amely megkönnyíti az ember számára az ismétlődő és fárasztó feladatok elvégzését. Az e feltörekvő területen tevékenykedő fejlesztők, gyártók ígérik, hogy a precíziós módszerekkel hosszú távon véget lehet vetni a rovarirtó vagy gyomirtó szerek használatának. Egyes robotok képesek önállóan gyomlálni a zöldségföldeket.

A drónok piaca is rohamosan fejlődik, olyan gépeké, amelyek képesek különböző térképet készíteni érzékelőik, szenzorok segítségével, amelyek alapján például optimalizálható a nitrogénadagolás.

robot

A precíziós módszerekkel véget lehet vetni a rovarirtó vagy gyomirtó szerek használatának és a permetezésnek? – fotó: Shutterstock

Agrovoltaizmus

Fotovoltaikus panelek (napelemek), amelyeket már széles körben használnak az épületeken, most már a szántóföldeken is megjelennek, amellyel lehetőség van kombinálni akár a növények védelmét és az energiatermelést a földeken. A tendencia már több országban is megjelent, de a telepítő cégek is javasolják. A napenergia a mezőgazdaság számos terültén is jól alkalmazható, mint például a terményszárítás, növelve a szárítási kapacitást és javítva a takarmány minőségét, miközben jelentős energiamegtakarítás érhető el.

Társnövények

A vetési műveletek optimalizálása a technológiai forradalom fontos eleme. A növények kombinálása vagy a kísérő növények javítják a talaj biológiai életét, minőségét, jobb védelmet nyújtanak a betegségekkel szemben, és jobban kihasználják a természetesen elforduló tápelemeket (nitrogén, kálium, foszfor stb.), ami elősegíti a műtrágyák és növényvédő szerek használatának csökkentését, miközben javul a terméshozam és a termény minősége.

Napjaink legújabb vetőgépei jobb magelhelyezést biztosítanak, lehetővé teszik a több, megfelelő sűrűséggel és mélységben vetett növényfajtát ugyanazon táblában. A vetőgépeken lévő tartályok száma is egyre nő – akár négy is lehet –, a kombinációk és a vetési mélységek függvényében.

Ma már itt is jelentős szerepet kap a mesterséges intelligencia a munkák elvégzéséhez, amely centiméteres pontosságot igényel.

Szén-dioxid-mentesség

A dízelüzemanyag fokozatos kivezetése már folyamatban van, és az üzemanyagok biotartalmának fokozatos növelése szintén ezt a célt szolgálta és szolgálja. A dekarbonizációs politika részeként 2015 óta a piacon lévő traktoroknak kevesebbet kell kibocsátaniuk, 0,4 g/kW-nál kevesebb nitrogén-oxidot (NOx), 0,19 g/kW el nem égett szénhidrogénekből (HC), 5 g/kW szén-dioxidot (CO₂) és 0,025 g/kW finomrészecskét (PM). De ha teljesen meg akarunk szabadulni az úgynevezett nem megújuló energiától, akkor alternatívákat kell találnunk.

Az első az elektrifikáció, de ezt akadályozza a gépek folyamatos nagy teljesítményigénye, nincs lehetőség a visszatöltésre, a korlátozott üzemóra, amit az akkumulátorok korlátozott kapacitása, mérete és tömege jelent. Az akkumulátorok fejlesztése, méret- és teljesítményaránya minden bizonnyal fog még javulni, és a kis mezőgazdasági gépek, traktorok vagy robotok és drónok esetében jó alternatívának tűnik.

A hidrogén egy másik biztató alternatíva, amely tényleg alkalmas lehet a nagy teljesítményigényre hosszú üzemórákra, amelyet az ágazat megkövetel. A hidrogént és a hozzá szükséges berendezéseket az ár folyamatos csökkenése teheti versenyképessé, arra ösztönözve a mezőgazdaságigép-gyártó vállalatokat, hogy napi szinten dolgozzanak a hidrogénprojekten, mint ahogyan már néhány gépgyártó és motorgyártó elindult ezen az úton.

Forrás: www.en.simaonline.com