Szomorú látvány egy vérbeli kertész számára az üres ágyás. De szerencsére erre is tudunk megoldást, hiszen megannyi zöldség várja, hogy októberben helyet kaphasson a konyhakertedben. Az egyik ilyen a madársaláta.

A madársaláta megannyi nevet kapott, ezért nevezhetjük galambbegy salátának, mezei salátának, vagy éppen báránylevelűnek. De van, aki aprósaláta vagy gyökönkécske néven ismeri. Mindegy hogyan nevezzük, egy biztos, ha most elvetjük a magját, akár a kertben, akár a balkonládában, a tél közepére friss salátánk lesz. Sokfelé vadon is megterem, ám a gyűjtésével igazán óvatosnak kell lenni a különböző gyomirtó szerek esetleges használata miatt. Így a legjobb, ha megtermeljük mi magunk.

Így ültesd a madársalátát

Az október elején elvetett magok nagyon rövid idő, mindössze 60-70 nap alatt salátává fejlődnek. A magokból 2-3 gramm kell négyzetméterenként, melyeket 1-2 cm mélyen kell elvetni. A föld legyen jól trágyázott, hogy minden tápanyag rendelkezésére álljon a növekedéséhez.

A madársaláta kedveli a napos helyeket, így ott akár már 10 nap alatt is kikel, de félárnyékos helyen sem kell két hétnél többet várni rá, hogy meglássuk a kis zöld növénykéket kibújni a talajból. Nem szabad megfeledkezni a rendszeres öntözésről sem. Ha igazán mindent meg akarunk tenni a madársalátáért, terítsünk le egy fekete fóliát a talajra, amely összegyűjti a napsugarakat és felmelegíti a földet. Amikor a kis növények kezdenek kikelni, ezt a fóliát el kell távolítani. A kikelt növénykére építhetünk egy fóliából készült alagutat, amelyik majd megvédi a hótól.

madárslaáta vitamin

A madársalátát most ültetheted el, ha télen is vitaminra vágysz. Fotó: 123rf.com

Amikor kikel a madársaláta, körülbelül 10-15 cm magas palántákat fogunk kapni. Ezeken 5-6 lapát alakú levél lesz. Ezeket tövestől szedjük ki, mert ezekben is nagyon sok az értékes tápanyag. A megmaradt növények tovább fejlődnek, biztosítva így a folyamatos szedést.

Azon kívül, hogy rendszeresen öntözzük, csupán a gyomokat kell eltávolítani, egyéb teendőnk nincs is a madársalátával.

Ezért kell nekünk a madársaláta

Az apró, tőlevélrózsákban a földön szétterülő növény a macskagyökérfélékhez tartozik. A Kaukázus vidékén őshonos, hazánkban pedig a Budai hegyekben lelhető fel a leggyakrabban. Már kora tavasztól szedhető, ezért igazi kincs akkor, amikor még más zöldség a föld alatt várja, hogy kikeljen.

Kitűnő salátaként, szendvicsek díszítésére, levesekbe, köretként rizsbe keverve, de vajas vagy körözöttes kenyérre aprítva is nagyon finom. Egykor a szegények eledeleként tartották számon, de manapság már a legnagyobb éttermek konyhájában is helyet kapott. A középkori füveskönyvek gyógynövényként emlegették, de még XIV. Lajos is nagy kedvelője volt. Bár nagyon kedvelték, inkább csak gyűjtötték, és a termesztése csak a 20. században kezdődött meg. A franciák rajongása azonban még a Napkirály után is megmaradt, hiszen manapság ők adják a világ madársaláta termelésének háromnegyedét.

Ásványi anyagokban és vitaminokban olyannyira gazdag, hogy a fejes salátához képest kétszer annyi C-vitamint tartalmaz. Bővelkedik még B6- és A-vitaminban, vasban és folsavban. Jódtartalma is kiemelkedő. Emellett kálium, kalcium, magnézium, réz és cink is jelentős mennyiségben található meg benne. Tisztító és immunerősítő hatása van, ezért a kismamák, de a sportolók is segítségül hívhatják. Mivel nagyon alacsony a kalóriatartalma, fogyókúrázók is fogyaszthatják, magas rost tartalma pedig nagyon jó hatással van az emésztésre.

Ha meg szeretnénk őrizni mindent, ami egészséges a madársalátában, fogyasszuk el rögtön,vagy maximum 2 napra tegyük hűtőbe.

Mielőtt elfogyasztanánk, mossuk meg nagyon alaposan és csipkedjük le a levélrózsákhoz tartozó gyökérmaradványokat. A legfinomabbak a bársonyos tapintású, élénkzöld levelek.

madársaláta ültetés

A madársaláta finom és igazán egészséges. Fotó: 123rf.com

Így készítsd el

Most, hogy itt a diószezon, próbáld ki a pirított diós madársalátát.

Hozzávalók 4 személy esetén

- 20 dkg madársaláta
- 10 dkg dióbél
- 2 evőkanál dió- vagy olívaolaj
- 1 közepes méretű citrom frissen facsart leve
- 1 csipet só

A dióbelet magában, mindenféle zsír vagy olaj nélkül pirítsd meg egy serpenyőben 1-2 percig, és hagyd kihűlni. Préseld ki a citrom levét, add hozzá az olajat, sózd meg, és rázd össze alaposan. A madársaláta gyökerét csipkedd le, mosd meg jó alaposan, és csepegtesd le. Tedd egy tálba, szórd rá a diót, ezután pedig öntsd rá az öntetet. Próbáld ki a madársalátát gyümölcsökkel. Az alma és a körte nagyon jó barátja, így igazán finom salátát készíthetsz belőlük is.

Ha főételként is kipróbálnád, javasoljuk a madársalátát körtével és belugalencsével

Hozzávalók


- 20 dkg madársaláta
- 2-3 db körte
- 10 dkg belugalencse
- 1-2 babérlevél
Az öntethez
- 1 dl majonéz
- 1 dl joghurt
- 1 evőkanál száraz fehérbor
- só és bors ízlés szerint

A lencsét mosd meg, majd tedd kétszeres mennyiségű, babérlevéllel ízesített vízbe. Főzd puhára körülbelül 12 perc alatt, sózd meg és hagyd kihűlni.

Hámozd meg a körtéket és távolítsd el a magházukat is. Ezután vágd fel vékony szeletekre. Tisztítsd meg a madársalátát is. Az öntet hozzávalóit keverd össze.

A körtéket tedd tányérra, tedd rájuk a madársalátát, és a lencsét. Mindenki ízlés szerint öntsön rá az öntetből. Ropogós kenyérrel fenséges lakoma. Jó étvágyat kívánunk!