Időjárási helyzet Európában

Több alacsonynyomású légköri képződmény is örvénylik jelenleg Európa felett, frontjaik mentén többfelé csapadékos az időjárás. A Kelet-európai-síkság felett található ciklon is több helyen okoz a térségben 15-20 mm-t meghaladó csapadékot, de a Kárpát-medencétől délre örvénylő mediterrán ciklonnak köszönhetően a Balkán-félszigeten ennél jelentősebb, többfelé 40, sőt Montenegróban és környékén 50-100 mm-nyi eső esett az elmúlt 24 óra alatt. Anticiklonális hatások csak az Ibériai-félszigeten, valamint kontinensünk legészakibb, legészakkeletibb részein meghatározóak.
A Kárpát-medencétől északra már napközben is döntően 0 fok alatt maradnak a csúcsértékek, eközben az Égei-tenger mentén nem ritkák a 25, 26 fokos maximumok sem. Hétfő estig a Kárpát-medence fölé átmenetileg szárazabb, és néhány fokkal enyhébb levegő áramlik.

Várható időjárás hétfő éjfélig

Vasárnap és éjszaka északnyugat felől átmenetileg jelentősen csökken a felhőzet, de éjszaka már nagy területen képződhet rétegfelhőzet vagy köd, illetve helyenként zúzmarás köd is. Szitálás, ónos szitálás is előfordulhat, hajnalban északnyugaton pedig gyenge eső is lehet.
Hétfőn napközben általában közepesen vagy erősen felhős idő valószínű rövidebb-hosszabb napos időszakokkal. A felhőzet érdemi csökkenésére nyugat felől lehet számítani délutántól, de hétfő estétől ismét köd és rétegfelhőzet képződik. Számottevő csapadék nem várható. Jobbára mérsékelt marad a szél. A legalacsonyabb hőmérséklet általában -3 és +2 fok között várható, de a kevésbé felhős, hidegre érzékeny helyeken ennél alacsonyabb értékek is valószínűek. A legmagasabb nappali hőmérséklet hétfőn 4 és 10 fok között valószínű.

Magyarország időjárása a jövő héten

Folytatódik a ködös, borongós idő a jövő héten is, a legmagasabb nappali hőmérséklet 11-19 fok között várható. Pénteken nyugat felől egyre több helyen eleredhet az eső - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat országos, középtávú előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.


Vasárnap és éjszaka északnyugat felől átmenetileg jelentősen csökken a felhőzet, de éjszaka már nagy területen képződhet rétegfelhőzet vagy köd, illetve helyenként zúzmarás köd is. Kép: Unsplash

Vasárnap és éjszaka északnyugat felől átmenetileg jelentősen csökken a felhőzet, de éjszaka már nagy területen képződhet rétegfelhőzet vagy köd, illetve helyenként zúzmarás köd is. Kép: Unsplash

Várható időjárás az ország területén szeptember november 21. hétfő éjfélig

Hétfőn napközben általában közepesen vagy erősen felhős idő valószínű, rövidebb-hosszabb napos időszakokkal. A felhőzet érdemi csökkenésére nyugat felől lehet számítani délutántól, de estétől ismét köd és rétegfelhőzet képződik. Számottevő csapadék nem várható és jellemzően mérsékelt marad délnyugati szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 10 fok között valószínű.

Maximumhőmérséklet  [°C]. november 21. hétfő délelőtt – forrás: OMSZ

Maximumhőmérséklet  [°C]. november 21. hétfő délután – forrás: OMSZ

Maximumhőmérséklet  [°C]. november 21. hétfő este – forrás: OMSZ

November 22. kedd

Kedden éjjel nagy területen pára, köd képződik, ez utóbbi északkeleten lehet tartósabb. Egy mediterrán ciklon hatására délnyugat, nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet, emiatt egyre többfelé kell számítani esőre, de a magasabban fekvő helyeken, illetve az Alpokalján "halmazállapotot válthat" a csapadék. A délkeleti, keleti szél megélénkül, sokfelé megerősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +3, a legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 11 fok között valószínű.

Minimum/Maximum hőmérséklet  [°C]. november 22. kedd – forrás: OMSZ

November 23. szerda

Szerdán jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég. Kisebb-nagyobb szakadozások lehetnek a felhőtakaróban, erre inkább csak a keleti tájakon van esély. Többfelé valószínű eső, zápor, majd a csapadék északkelet, kelet felé helyeződik. Az északnyugati határszélen, illetve a hegycsúcsokon halmazállapot-váltás előfordulhat. Az északnyugati, később a délnyugati szél sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 1 és 8 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 4 és 10 fok között várható, de délkeleten ennél pár fokkal melegebb is lehet.

Minimum/Maximum hőmérséklet  [°C]. november 23. szerda – forrás: OMSZ

November 24. csütörtök

Csütörtökön változóan felhős idő várható több-kevesebb napsütéssel, napközben már csak helyenként lehet kisebb eső, zápor, a hegycsúcsokon esetleg hózápor. A nyugatias szél időnként megélénkül, a legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -2 és +5, a legmagasabb nappali hőmérséklet 5 és 10 fok között várható.

Minimum/Maximum hőmérséklet  [°C]. november 24. csütörtök – forrás: OMSZ

November 25. péntek

Pénteken gyengén felhős idő várható, a reggeli órákban előfordulhatnak párás, ködös körzetek. Csapadék nem valószínű, mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -3 és +3, a legmagasabb nappali hőmérséklet 6 és 11 fok között valószínű.

November 26. szombat

Szombaton reggel többfelé várható köd, napközben közepesen vagy erősen felhős idő a legvalószínűbb, helyenként lehet kisebb eső, zápor. Az északias szél jobbára mérsékelt marad. A minimum-hőmérséklet -4 és +2, a maximum-hőmérséklet 5 és 9 fok között alakul.

Szombaton reggel többfelé várható köd, napközben közepesen vagy erősen felhős idő a legvalószínűbb, a minimum-hőmérséklet -4 és +2, a maximum-hőmérséklet 5 és 9 fok között alakul. Kép: Unspalsh

Szombaton reggel többfelé várható köd, napközben közepesen vagy erősen felhős idő a legvalószínűbb, a minimum-hőmérséklet -4 és +2, a maximum-hőmérséklet 5 és 9 fok között alakul. Kép: Unspalsh

November 27. vasárnap

Vasárnap erősen felhős idő a legvalószínűbb, számottevő csapadék nem várható. Az északias szél mérsékelt marad, a legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -3 és +3, a legmagasabb nappali hőmérséklet 4 és 8 fok között alakul.

OMSZ Agrármeteorológia

Lendületet vesz a talajok őszi-téli feltöltődése, a jövő hét végéig többször lehet csapadékra számítani - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.Hozzátették: az elmúlt tíz napban csak az utóbbi két napon volt eső, így a tíznapos csapadékösszeg szinte országszerte hiányt mutat a sokéves átlaghoz képest.

A talajok őszi-téli feltöltődése még a kezdetén jár. A felszínhez közeli talajréteg az ország délkeleti kétharmadán átnedvesedett, sokfelé sáros, ugyanakkor északnyugaton egyelőre száraz maradt a talajfelszín. A középső talajrétegben kielégítő a nedvességtartalom, a mélyebb rétegekben viszont még jelentős a nedvességhiány.

Az elemzés szerint a hőmérséklet az elmúlt napokban is az ilyenkor megszokott átlag fölött alakult, de a megelőző időszakhoz képest csökkent a pozitív anomália mértéke. Gyenge éjszakai fagyok főként a keleti országrészben fordultak elő vasárnaptól keddig, de a legtöbb helyen ekkor is fagypont fölött alakultak a minimumok. A legmelegebb órák hőmérséklete vasárnapig 10 és 15 fok között alakult, majd hétfőtől néhány fokos lehűlés kezdődött.

Lendületet vesz a talajok őszi-téli feltöltődése, a jövő hét végéig többször lehet csapadékra számítani - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtöki agrometeorológiai elemzésében. Kép: Unspalsh

Lendületet vesz a talajok őszi-téli feltöltődése, a jövő hét végéig többször lehet csapadékra számítani - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtöki agrometeorológiai elemzésében. Kép: Unspalsh

A meteorológiai szolgálat szerint a talajok őszi-téli feltöltődési folyamata, amely a száraz október után november első felében is meglehetősen vontatottan haladt, a következő egy hétben lendületet vesz.

Hozzátették: a szerdai után további mediterrán ciklonok érik el Magyarországot, így a jövő hét végéig többször lehet csapadékra számítani. Péntek hajnaltól délnyugat felől egyre többfelé ered el az eső, ami az esti órákban az északkeleti tájakon havas esőbe, havazásba válthat át, majd szombaton újabb ciklon érkezik, és vasárnap délig ismét főként a déli, délkeleti országrészben várható csapadék.

Az agrometeorológiai elemzés szerint a repce számára idén ősszel nagyon kedvezően alakult az időjárás, így mostanra igen jól fejlett, megerősödött állományok alakultak ki. Az őszi kalászosok vetéséhez október közepéig megfelelő nedvesség állt rendelkezésre a talajokban, a korábban vetett árpa így szépen zöldell, jellemzően bokrosodott, fejlett, állapotban van. A később vetett búza azonban sokfelé egyenetlenül fejlődött az október végére kiszáradt talajokon, a novemberi esők, ahol számottevő mennyiség esett, viszont hozzájárultak az állományok homogénebbé válásához, aminek az enyhe idő is kedvezett.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.

(Forrás: MTI Képek: MET)