Az 1977 óta érvényben lévő rendelkezéseket felváltó, új szabályok átfogó célja, hogy biztonságosabb áruforgalmat biztosítsanak. Ugyancsak kiemelt szerepet játszanak abban, hogy a klímaváltozásnak a termesztett növények és erdészeti kultúrák egészségére gyakorolt negatív hatását csökkentsék – írja a Nébih.

Az új szabályozás támogatja a hatékonyabb növény-egészségügyi felderítést, amely a környezet, az erdők, a közösségi és magántulajdonban lévő zöldterületek védelmét szolgálja. Az előírások betartásával csökken a hazánkban nem honos károsítók bekerülésének és megtelepedésének kockázata, így az általuk hosszú távon okozható gazdasági és környezeti károk mértéke és az ellenük potenciálisan felhasználandó növényvédő szerek jelentette terhelés is.

kukorica

Az előírások betartásával csökken a hazánkban nem honos károsítók bekerülésének és megtelepedésének kockázata – fotó: Shutterstock

További előny, hogy a rendelet lehetővé teszi a mezőgazdasági termelők számára a formailag is egységes és átláthatóbb növényútlevél használatát, harmonizálja a nyomon követhetőség követelményeit és előírja a vállalkozók általános nyilvántartásba vételét.

Az EU Bizottsága 2019 decemberéig számos további rendeletet fogad el a növény-egészségügyi alaprendelet végrehajtásának kiegészítésére és konkretizálására, a valamennyi tagállamban történő egységes végrehajtás érdekében. A rendeletek a tagállamokban közvetlenül alkalmazandók, így a hazai szabályozás átalakítására is sor kerül idén.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a további rendeletek megjelenésével párhuzamosan folyamatosan tájékoztatja az érintetteket a Magyarországon életbe lépő változásokról, új előírásokról.