A mindössze 476 km2 területű és 5,6 millió lakosú Szingapúr jelenleg teljes élelmiszer szükségletének mintegy 90 százalékát importból kénytelen beszerezni. Ezért ez a kis területű ázsiai városállam – elhatározta – amint arról már korábban is hírt adtunk – hogy a magasba nyúlva „a kevésből többet próbál kihozni”.

A legutóbbi 5-10 évben elkezdett „égi farmoknak” nevezett, többemeletes beltéri farmok építése a termesztésre rendelkezésre álló felületet különleges technikával képes megsokszorozni. Egyszerűen rájöttek arra, hogy a növénytermesztéshez rendelkezésre álló földet nem alapterületben, hanem légtérben kell mérni. Így bizonyos termékeket kisebb alapterületen, hidropónikus rendszerben, kevesebb víz- és vegyszerfelhasználással tudnak előállítani.

beltéri farm

Az ilyen termesztés kevesebb növényvédőszer-felhasználással jár – fotó: group.pictet

Jelenleg 30, sokemeletes „égi farm” működik Szingapúrban, számuk a legutóbb 3 évben megkétszereződött. A rendelkezésre álló költségkeret az elmúlt évben 16 millió dollárt tett ki, amelyből további „égi farmokat” építenek Szingapúrban és Hong Kong-ban. Az ilyen farmok kezdeti, jelentős sikerei alapján a szingapúri kormány ezek segítségével a saját önellátottsági szintjét lényegesen emelni kívánja.

Az elsősorban zöldségtermesztésre és haltenyésztésre berendezett ilyen farmokra alapozva meghirdették a „30 by 30” ambiciózus célt, amely szerint 2030-ig az ország élelmiszer-önellátottsági szintjét 30 százalékra, azok együttes alapterületét pedig 18 hektárra akarják emelni.