Két héttel ezelőtt 70 ország agrárminisztereinek, az EU és különböző nemzetközi szervezetek, illetve tudományos intézmények képviselőinek (több mint 2.000 szakember) részvételével Berlinben ült össze a 10. Globális Élelmezési és Mezőgazdasági Fórum (GFFA) – írja a topagrar.com. A résztvevők megvitatták az agrártermelés módszereinek és hatékonyságának javítási lehetőségeit, különös figyelmet fordítva az állattartásra, amely szerintük sürgős és gyökeres átalakításra szorul.

Jimmy Smith, a Nemzetközi Állattartási Kutatóintézet (ILRI) vezérigazgatója rámutatott arra, hogy az állattartás a világban 1,3 milliárd ember létfeltételeit biztosítja, és ezt a szerepét még hosszú ideig fenntartja.

José Graziano da Silva, a FAO vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az állati termékek egyelőre az élelmiszerellátásban – különösen a gyermekek esetében – más termékekkel nehezen helyettesíthetők. Ugyanakkor azzal is tisztában kell lenni, hogy az állattartás 14 százalékkal részesedik az üvegházhatású gázok kibocsátásából.

A jövőben törekedni kell arra, hogy a szegény országokban minél többen jussanak hozzá a humán táplálkozásban nélkülözhetetlen állati fehérjékhez, miközben radikálisan fékezni szükséges állattartás által okozott környezetszennyezést.

állattenyésztés

Az állattartás 14 százalékkal részesedik az üvegházhatású gázok kibocsátásából – fotó: Shutterstock

Blairo Maggi, brazil miniszter kifejtette, hogy „klímasemleges” módon is lehet haszonállatokat tartani, ha a tenyésztésben és a takarmányozásban a legmodernebb technológiákat alkalmazzuk, és a tartás minden egyes elemét összehangoljuk.

Phil Hogan, EU biztos és Christian Schmidt, német miniszter arra hívták fel a figyelmet, hogy az ágazat szereplőinek az állatjólét javítását és az antibiotikumok állatgyógyászatban történő radikális visszaszorítását, illetve az állattartás fenntartható és jövedelmező formáinak kialakítását, nem pedig a profit minden áron való növelését kell célul kitűzniük.

A miniszterek határozatot fogadtak el az Agenda 2030 aktív támogatásáról.