Szaktudás, modern technológia és mérethatékonyság – e három tényező határozhatja meg a hazai agrárium fejlődésének jövőbeli irányát és lendületét. A fiatal agrárszakembereket támogató K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat ezért idén az agrárium mérethatékonyságának fokozására fókuszál:

a pályázaton a mester és PhD képzésben részt vevő fiatal agrárszakemberek az ágazat mérethatékony fejlődésére, az alapképzéses hallgatók pedig az élelmiszerpazarlás megállítására tehetnek javaslatokat.

A K&H Csoport felelős vállalatként az elmúlt években számos kezdeményezést indított – többek között – a fiatalok oktatása és a környezetvédelem területén, így bizonyítva elkötelezettségét a hosszú távon fenntartható fejlődés mellett. Ennek része a 2015-ben életre hívott K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat, melyeta K&H az ágazat jövőbeli technológiáit és lehetőségeit felismerő agrárszakemberek támogatására idén ősszel is meghirdet. Az idei fókusz az ágazat közgazdasági fenntarthatóságán és a mérethatékonyságon van.

pályázat

A tavalyi díjazottak

„Magyarországon a mezőgazdaság és az élelmiszeripar hagyományosan kiemelt nemzetgazdasági ágazatnak számítanak. Ahhoz azonban, hogy ez továbbra is így maradjon, elengedhetetlen az ágazat fiatalítása, ugyanis jelenleg a 65 évnél idősebb gazdák vannak a legnagyobb arányban (30%), miközben az agrár szakemberek mindössze 5%-a 35 évnél fiatalabb. Márpedig az ágazat elöregedése sajnos azzal is együtt jár, hogy nem tudjuk kihasználni az agrárgazdaságban, azon belül is a mérethatékonyságban és új technológiákban rejlő lehetőségeket” – hívta fel az agrárium egyik aktuális problémájára a figyelmet Tresó István, a K&H Agrárfejlesztési főosztály vezetője.

A fenntartható termelésnek a szaktudáson és a modern eszközigényen túl a mérethatékonyság is feltétele, azaz, hogy hogyan lehet a legjobban kihasználni az adott birtokméretet és szerkezetet attól függően, hogy milyen kultúrát termesztünk rajta. „Az ágazat további fejlődése érdekében arra van szükség, hogy a gazdák ne csak a következő termelési ciklust tudják finanszírozni, hanem az új beruházásokkal fejleszteni, bővíteni, hatékonyabbá tenni legyenek képesek a gazdaságot. Mindez mérethatékony termelés nélkül nagyon nehezen kivitelezhető, főként annak tükrében, hogy a különféle növényi kultúrák hektáronkénti jövedelemtermelő képessége jelentősen eltér” – mondta el Tresó István.

A K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázatra az elmúlt három évben összesen 15 felsőoktatási intézmény 207 tehetséges hallgatója nyújtotta be szakmai munkáját, akik közül 29-en kaptak anyagi és szakmai támogatást tanulmányuk és kutatómunkájuk folytatásához. A Bank a legfiatalabb szakembereknek is lehetőséget biztosít, így az alapképzésben részt vevő hallgatóktól azt várja, hogy engedjék el a fantáziájukat és mutassák be, milyen megoldásokat látnak az élelmiszerpazarlás megállítására.

A pályázatra 2019. február 17-ig lehet jelentkezni. A részletek az alábbi linken érhetők el.