A következmények még az orosz embargó kihatásainál is érzékenyebben érinthetik a bennmaradó országokat – írja az agrarheute.com. A Közös Agrárpolitika irányítóinak ezért nagyon oda kell figyelniük a káros következmények időbeli elhárítására.

A Red Flag konzultációs cég által az Európai Vágóállat és Hús Kereskedelmi Szövetség (UECBV) megbízásából készített tanulmány szerint a legnagyobb veszély lehet a hízómarhák árának drasztikus csökkenése, ami súlyos torzulásokat okozhat az európai piacon. A sertéshús esetében a kötelező vámok korlátozzák a tagországok lehetőségeit. Mindezek hatására az EU Egyesült Királyságba irányuló exportja – a legrosszabb esetben – marhahúsból akár 84, sertéshúsból pedig 48 százalékkal csökkenhet.

állattenyésztés

A legnagyobb vesztesek a marhatartók lehetnek – fotó: Shutterstock

Az export ilyen mértékű visszaesése a kontinensen jelentős árufelesleghez vezetne, ami rövid távon a marhahús árakat 9,0, a sertéshús árakat pedig 7,5 százalékkal, hosszú távon pedig mindkettőt mintegy 5 százalékkal nyomná le. Az árzuhanás által kiváltott sokk hatására a Brexit utáni első évben az EU marhahús-termelésének értéke kereken 2,4 milliárd, a sertéshús-termelésé pedig 2,3 milliárd euróval csökkenne. Ez nemcsak a brit piacra irányuló húsexport beszállítóit, hanem a tagországok mindegyikét érzékenyen érintené, és végső soron mintegy 32.000 munkahely elvesztésével járna együtt.

Ezért a Brexit utáni időszakra érvényes kereskedelmi megállapodásokat a lehető leghamarabb tető alá kell hozni, sőt – amint Philippe Borremans hangsúlyozta – a zárómegállapodásban egy átmeneti időszakot célszerű kikötni.