Eddig 232 ezer 722 állatot pusztítottak el, azokban a gazdaságokban, ahol megjelent a kórokozó. Románia észak-nyugati részén továbbra is három megyében van jelen az afrikai sertéspestis, így Szatmár, Szilágy és Bihar megyékben, ahol összesen 13 települést érint. Ebben a régióban 1375 háztáji sertést pusztítottak el.

Az ország dél-keleti részén továbbra is jóval elterjedtebb a vírus, összesen 194 település szerepel a nyilvántartásban Tulcea, Konstanca, Braila, Ialomita, Galati, Calarasi, Ilfov, Buzau és Giurgiu megyében. A legtöbb fertőző gócpontot, több mint fél ezret Tulcea megyében fedezték fel.

sertés

A járvány Romániában már 12 megyét érint – fotó: Pixabay

Csütörtökön Bukarestben tárgyalt a román hatóságokkal Phil Hogan uniós mezőgazdasági biztos, aki anyagi támogatást ígért Romániának az afrikai sertéspestis elleni küzdelméhez. A biztos szerint Romániában jól működik a kórokozó terjedésének figyelemmel kísérésére létrehozott rendszer, szerinte ezt bizonyítja a számos fertőző gócpont nyilvántartásba vétele.

Hogan elmondta: igyekeznek mielőbb oltást biztosítani, 2019-ben pedig 10 millió eurót szánnak ennek kifejlesztésére. A mezőgazdasági biztos hozzátette: az Európai Bizottság fontolgatja, hogy anyagi támogatást nyújtson a kórokozó által sújtott román gazdáknak.

Petre Daea román mezőgazdasági miniszter bejelentette: a régió országai elfogadták, hogy Romániában létesüljön egy afrikai sertéspestis kutatási központ.

Viorica Dancila miniszterelnök szintén csütörtökön a román kormány ülésén bejelentette: az általa vezetett kabinet sürgősségi kormányrendeletet fogad el még a nap folyamán, amelynek értelmében az afrikai sertéspestis által érintett farmok munkanélkülivé vált alkalmazottai maximum hat hónapig 500 lej (35 ezer forint) támogatásban részesülnek, amit a munkanélküli segély felett kapnak.