Az USA-ban és Hollandiában sokan azt gondolják, hogy az állattartás szerepe az élelmiszer-termelésben a jövőben egyre csökkenni fog, és részben átadja helyét a laboratóriumokban előállított, mesterséges húsnak – írja a topagrar.com. Ennek mielőbbi megvalósításán mindkét országban több kutató intenzíven dolgozik, bár mindjárt felmerül a kérdés, hogy az ilyen készítmény egyáltalán húsnak nevezhető-e. Ezért az amerikai képviselőház az izomszövetekből történő húselőállításra vonatkozó javaslatot a Kongresszus elé terjeszti, és csak annak jóváhagyása, illetve útmutatása után indítják be a próbatermelést.

A Spiegel információja szerint a mesterséges húst főleg őssejtekből próbálják előállítani, amelyek nagy tömegben is korlátlanul szaporíthatók. Elméletileg egyetlen őssejtből ötven napon belül akár tíz tonna húst is elő lehet állítani. Ennek megfelelően a tőkeerős befektetők keresésére szóló felhívásban az áll, hogy a mesterséges húst majdnem a semmiből elő lehet állítani.

Sergey Brin, milliárdos, a Google egyik alapítója kijelentette, hogy hajlandó beruházni a holland Mosa-Meat cég első mesterséges-hús üzemének megépítésébe. Bill Gates és a brit Richard Branson vállalkozó viszont inkább a konkurens kaliforniai céget, a Memphis Meats-t támogatják, amely azt ígéri, hogy az első laboratóriumban készült húst 2021-ig piacra dobja.

Azt egyelőre még nem tudni, hogy a fogyasztók hajlandók lesznek-e a mesterséges húsra átállni, amelynek pontos tulajdonságairól (szín konzisztencia, zsírtartalom, stb.) még nem lehetnek meggyőződve.