A kérdésekre a BASF Hungária Kft. válaszolt. Sok éves  fejlesztésüknek köszönhetően ugyanis megérkezett a legújabb molekulájuk, a Xemium®. A BASF legújabb generációs SDHI hatóanyaga három új termékben mutatkozik be Magyarországon. Az idei szezontól mindegyik elérhető a termelők számára is.

Az alkalomból tartott sajtótájékoztatón Thomas Narbeshuber, a BASF Hungária Kft. ügyvezetője, a BASF-csoport dél-kelet európai vezetője a cég fejlesztésekben játszott vezető szerepét hangsúlyozta. Szólt az Európai Unió innovációra vonatkozó mind barátságtalanabb politikájáról is, amely kizárólag a lehetséges veszélyekre fókuszál, az előnyök és a kockázatok mérlegelése helyett.

Thomas Narbeshuber: mind barátságtalanabb az Európai Unió innovációra vonatkozó politikája – fotó: BASF

A növényvédőszer-gyártóknak és -forgalmazóknak fontos a fenntartható fejlődés és a társadalmi felelősségvállalás, ennek jegyében készített egy tanulmányt, arról a 70 hatóanyagról, amelyek jelenleg felülvizsgálat alatt állnak. Ha ezeket visszavonnák, számításaik szerint

300 milliárd forint veszteség érné a magyar mezőgazdaságot. Emellett nőne az élelmiszer-előállítás kockázata, csökkenne az itthon előállítható élelmiszer mennyisége, mindennek következtében pedig csökkenne a mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma.

Hajnal Gábor marketingvezető a mezőgazdaságban zajló nagy horderejű változásokról beszélt, amelyek megváltoztatják a termelői szokásokat. Külön kiemelte a klímaváltozást és az ezzel járó időjárási szélsőségeket; a növényvédelemmel kapcsolatos engedélyezési környezet megváltozását; a terményárak alakulását; az inputanyagok árát; a támogatási rendszert és magát a technikai fejlődést.

A Xemium®-ról elmondta: új megoldást jelent, amelyet az új termelői igényekhez igazítottak. Hosszú évekig tesztelték az új hatóanyagot tartalmazó termékeket, hogy a magyar klimatikus viszonyok között is kiválóan beváljanak. Egészen más gondolkodásmód testesül meg a Xemium® erejét tartalmazó három új készítményükben, a Systiva, a Priaxor és a Sercadis nevű innovatív gombaölő szerekben – hangsúlyozta. A növényvédelmi problémákat már azelőtt meg lehet oldani a segítségükkel, mielőtt azok a gazda számára nyilvánvalóvá válnának.

Hajnal Gábor

Hajnal Gábor: évekig tesztelték termékeiket, hogy a magyar viszonyok között is kiválóan beváljanak – fotó: BASF

Xemium®: gyors, mindent átjár, nemcsak megelőz, hanem gyógyít is, hatása hosszan tartó

Nézzük meg először, mit tud maga a hatóanyag, „a jövő karboxamidja, a Xemium®”! A fluxapiroxadot – ez a tudományos neve – egyedi molekulaszerkezete különleges tulajdonságokkal ruházza fel. Mint Pálfay Gábor fejlesztési vezető elmondta, a Xemium® – mint minden más SDHI-hatóanyag – hatására leáll a kórokozó gombák mitokondriális légzése, így gyakorlatilag megfulladnak. Egyedisége abban áll, hogy a környezettől függően változtatni tudja a szerkezetét. Így a növényben és a gombákban, zsíros és vizes közegben egyaránt könnyedén mozog. Ha a levelek viaszrétegében vagy a gombák membránjain át mozog, lipofil (zsíroldható) szerkezetet vesz föl, ha pedig a növény sejtjeiben, a sejtfalon át vagy a szállító edény-nyalábokban, akkor hidrofil (vízzel vegyülő) alakzatot ölt. Amint a kipermetezett Xemium® a növény felszínén levő viaszréteghez kötődött, egy jelentős része gyorsan behatol a növény belsejébe. A leveleket teljesen átjárja, és a fölvett tápanyagokkal együtt szállítódik a hajtások és a levelek csúcsa felé. Azoknak a leveleknek is minden részébe eljut, amelyeknek csak a csúcsa látszott ki a permetezés idején.

A Xemium® használatakor nem a teljes prevencióra kell törekednünk, mint ahogy a legtöbb gombaölő szer használatakor, hanem ki kell aknáznunk a hatóanyag kuratív (gyógyító) és eradikatív (megszüntető) hatásában rejlő előnyöket is. Ugyanakkor nyomatékosan hangsúlyozta, hogy minden esetben kerülendő a Xemium® „tűzoltásszerű”, azaz súlyos fertőzöttségnél történő használata. Az

efféle helyzeteket nem orvosolni, hanem elkerülni kell.

Kiemelkedő a hatás időtartama is, hiszen kijuttatása után fluxapiroxad-kristályok jönnek létre a levélen, amelyek csillagszerű nyúlványokkal fúródnak a viaszrétegbe, horgonyszerűen rögzítve a molekulát. Így még az esőcseppek sem mossák le, vagy mozdítják el. A kristályok időjárástól függetlenül, egyenletesen adagolják a hatóanyagot a növényi szöveteknek. Így garantált a növény kiemelkedően hosszú távú védelme.

A Xemium® a szántóföldi és zöldségnövényeket, valamint a gyümölcsféléket és a szőlőt veszélyeztető tömlős és bazídiumos gombák számos faja ellen hatékony. Kimagasló aktivitású egyes levélfoltosságok kórokozói, lisztharmatfélék, rozsdagombák, különféle rothadásokat és foltosodást előidéző nekrotróf gombák ellen.

Vizsgáljuk sorra a Xemium®-ot tartalmazó három új készítményt!

A Systiva® jelmondata lehetne: egy tavaszi probléma megoldása már ősszel

Az árpa leggyakoribb gombabetegsége Magyarországon a hálózatos levélfoltosság – vette át a szót Hangyel Attila fejlesztőmérnök. – Különösen azért veszélyes, mert már keléskor megjelenhet, és abban az időszakban, amikor permetezéssel nem tudunk védekezni, komoly fertőzés alakulhat ki. Ez a hosszú időszak áthidalható a BASF új, a vetőmagra csávázással felvitt gombaölő szerével, Systiva®-val. Így már csírázástól kezdve óvja a levélbetegségek ellen, erőteljesebb kelést, egészségesebb, egyenletesebb állományt biztosít. Sőt: hosszú hatástartamának köszönhetően helyettesítheti az első lombvédelemre irányuló permetezést, időt szabadít fel a kora tavaszi munkacsúcsban.

Nem önmagában kell használni, hanem a korábban bevált csávázószerhez kell hozzátenni – emelte ki.

Priaxor®-ral a kalászosok egészségéért és jobb hozamáért

A Priaxor® gombaölő szer speciális formulációja biztosítja a hatóanyag nedvesítőképességét, terülését és hosszú távú tapadását a kalászosok levelein, valamint gyors felszívódását. A kijuttatás után 15-30 perccel már teljesen esőálló, és a permetezést követő csapadékos időben is védi a kalászosokat. Hatékony a levélbetegségek széles köre, mint például a rozsdabetegségek, a hálózatos, a ramuláriás, a szeptóriás és a rinhospóriumos levélfoltosság ellen.

Mindemellett a Priaxor® hatására lassulnak az öregedési folyamatok, nő a nitrogén-monoxid-, csökken az etiléntermelés. A nitrogénfelvétel és -beépülés felgyorsul, a fotoszintézis hatékonyabbá válik, zöldítő, fiatalító hatása szemmel látható. A gyökérfejlődés is intenzívebb lesz, a kalászosok stressztűrése fokozódik.

A Priaxor® csaknem 100 százalékos hatékonysággal védi meg az árpát az utóbbi években általános problémává vált gombás betegség, a ramuláriás levélfoltosság, valamint a hálózatos levélfoltosság ellen. A búzában a rozsdabetegségekkel és a szeptóriás levélfoltossággal szemben mutat kiemelkedő hatékonyságot.

Sercadis®-szal mindig egy lépéssel a lisztharmat előtt

Füzi István és Hoffmann Péter és Füzi István: szabadföldi kísérleteik is bebizonyították, hogy az első tünetek ideje alapján meghatározható, hová fog fajulni a betegség – fotó: BASF

A BASF hazai szakemberei az elmúlt évtizedek során behatóan tanulmányozták a szőlőlisztharmat kórfolyamatát, kidolgozták a betegség megbízható és pontos előrejelzésének módszerét. Mint Füzi István fejlesztőmérnök „megvallotta”: 25 év foglalkozik a lisztharmattal, és amikor sok-sok tudományos és gyakorlati tapasztalattal azt gondolja, most már igazán kiismerte a természetét, akkor mindig mutat valami újat.

A Sercadis® megalkotásával lehetővé tették, hogy a korábbi években rutinná vált növényvédelmi technológiákat újragondolják és átalakítsák. A Sercadis® nem csupán egy készítmény a szőlőben, jóval túlmutat önmagán, egy új gondolkodásmód kezdete – emelte ki. A hozzá javasolt növényvédelmi technológia és a teljesen egyedi előrejelzés minden más növényvédő szertől megkülönbözteti. Benne van a tervezés és az előrelátás, a fenntarthatóság, a környezetterhelés csökkentése és a tudatos gazdálkodás. A szőlőtermesztés legkritikusabb növényvédelmi problémáját már akkor képes megoldani, amikor a terméket nem használók még csak el sem kezdtek gondolkozni azon, hogyan is fogják majd leküzdeni a betegséget.

A BASF szakértői már évek óta hangsúlyozzák, hogy a lisztharmatjárvány kialakulásában a primer fertőzésnek döntő jelentősége van. Amennyiben valamilyen gombaölő szeres beavatkozással hatással vagyunk ennek alakulására, változtatni tudjuk a járvány erejét – hangsúlyozta Hoffmann Péter fejlesztőmérnök. Szabadföldi kísérleteik is bebizonyították, hogy az első tünetek ideje, korai vagy későbbi volta alapján meghatározható, hová fog fajulni a betegség. A lisztharmat jelei a tőkekéreghez közeli levelek fonákján már 40-50 nappal a bogyókon való feltűnés előtt megjelenhetnek. Akkor miért csak a folyamat végén akarjuk megoldani a lisztharmat-elhárítást? ­– tették fel a kérdést?

Bemutatták a BASF megújult lisztharmat elleni védekezési programját, melyben az egyes permetezéseket a tenyészidőszak kezdetén a kórokozó biológiájának figyelembevételével határozzák meg. Az első permetezést a Kumulus® S-sel akkor végezzük el, amikor megindul az aszkospóraszóródás. A második védekezés, egyúttal a Sercadis® első használata, egybeesik az aszkospórás fertőzésből eredő tünetek megjelenésének időszakával. Ezt 10 nappal később követi a Vivando® +Kumulus® S tankombináció kijuttatása. Újabb 10 nap múlva kerül sor a
második Sercadis® -szal végzett permetezésre. A korai és intenzív beavatkozás célja a spóraképződés blokkolása a tenyészidőszak kezdetén. Így a fürtökre nehezedő fertőzési nyomás ki sem alakul. A vegetáció további szakaszában elegendő a lombozat egészségi állapotának fenntartására törekedni.

Előadásukat egy rövid előrejelzéssel zárták: 2017-re is adottak a járvány feltételei, hiszen a kemény tél nem befolyásolta az ivaros áttelelést!