Sokaknak, ha azt hallják, sarkantyúka, nem biztos, hogy elsőre eszébe jut, minek is a neve ez. Pedig lehet, hogy még a saját kertünkben is van belőle. A sarkantyúka ugyanis nagyon közkedvelt virág, nem véletlenül kapta a kertek álomvirága elnevezést sem. Éppen ezért nagyon sok kertben találkozhatunk vele, de a legtöbben nem tudják, micsoda kincs költözött be a sarkantyúkával a kertükbe. Ugyanis erre a csodás virágra számíthatunk a kártevők elleni harcban, sőt, még az egészségünket is visszanyerhetjük általa.

Csodás íze mellett sem lehet elmenni szó nélkül, de gyógyhatásainak köszönhetően igazán közkedvelt gyógynövény. Ráadásul a gondozása sem igényel túl sok időt és energiát, így hát ennek a gyógynövénynek muszáj helyet kapnia a kertekben!

Ezért legyen sarkantyúka a kertedben

1. A sarkantyúka kiváló védelmet nyújt a veteményesben, hiszen messzire űzi a különféle kártevőket. A paradicsom és a burgonya is hálás lesz a közelségéért, hiszen messzire űzi az őket megtámadó bogarakat, de minden növény számíthat rá, hiszen magához vonzza a levéltetveket.

sarkantyúka

A sarkantyúka még antibiotikumként is megállja a helyét. Fotó: Pixabay

2. A sarkantyúka nem csak szép, de ehető virág is. Az íze kellemes, borsos ízű, ráadásul szépsége az ételek dekorációjaként is meg tud mutatkozni.

3. Nem csak az ágyásban, de még a kerítésre futtatva is jól érzi magát, és mivel akár 120-140 cm magasságig is képes felfutni, így azokat a falfelületeket, vagy kerítéseket is széppé tudja varázsolni, amelyekre nem szívesen nézünk rá a kertben.

4. Talajtakaróként is megállja helyét a sarkantyúka, így kiválóan fel tudja venni a harcot a gyomokkal szemben, csodálatosan árnyékolja a talajt, és még szép virágszőnyeggel is el tud minket kápráztatni.

5. A sarkantyúka virágait a legjobb reggel begyűjteni, melyek kiválóak köretként, salátába, vagy dekorációként is. A teljes, föld feletti növényt meg lehet enni.


6. Amennyiben nincs kertünk, akkor sem kell és nem is szabad lemondani a sarkantyúkáról, hiszen akár cserépben, akár balkonládában vagy éppen függőkosárban is jól érzi magát, és így kiválóan dekorálja a kert mellett a teraszokat, erkélyeket is.

A sarkantyúka egészen különleges gyógynövény

A sarkantyúka kiváló gyógynövény. Gyógyító hatását főleg nyersen tapasztalhatjuk meg. A virágában mustárolaj, illóolaj, kálium és C-vitamin is található. Kiváló C-vitamin- és vasforrás, így vérszegénység esetén ajánlott a rendszeres fogyasztása. De ez még messze nem minden, amire a sarkantyúka képes.

A sarkantyúka virágja kiváló fertőtlenítő és antibiotikumként is használják. Több mint 40 bakteriális törzzsel képes felvenni a harcot. A magjában található antibiotikum a légzőszervet megtámadó baktériumokat úgy teszi hatástalanná, hogy közben nem teszi tönkre a bélflórát.

A sarkantyúkát a bakteriális fertőzések kezdeti szakaszában is érdemes alkalmazni. Kiválóan gyógyítja a vese, a női nemi szervek, a prosztata vagy a húgyhólyag gyulladásait. Nemcsak a baktériumokkal, de a gombákkal és a vírusokkal szemben is hatásos. A sarkantyúka több teakeverékben is helyet kap, melyek kiváló gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek.

A sárga és piros virágú sarkantyúka a legjobb a baktériumfertőzések megelőzésére és antibiotikum helyett is alkalmazhatjuk, vagy részben kiválthatjuk annak szedését, mivel felerősíti és gyorsítja annak hatását. Természetesen mindig kérjük ki szakorvos tanácsát ezzel kapcsolatban.

sarkantyúka

A sarkantyúka kiváló gyógynövény, talajtakaró, de még a kerítésre is fel tud futni. Fotó: Pixabay

Ráadásul a sarkantyúka nem jelent a szervezetünkre veszélyt akkor sem, ha huzamosabb ideig fogyasztjuk, és túladagolni sem nagyon lehet. Még a kismamák is fogyaszthatják, de a gyomor- és bélfekélyben és egyes vesebetegségben szenvedők és kisgyermekek részére nem javasolt a használata.

A kerti sarkantyúka illóolaja kiváló a korpás hajra, a különféle gyulladásokra és a sebgyógyulásra is. De számíthatunk rá az immunrendszerünk erősítésében is, és a fogyókúra részeként is alkalmazhatjuk, enyhe hashajtó hatása miatt.

Tormagyökérrel együtt fogyasztva a sarkantyúka alkalmazható arcüreggyulladás, hörghurut és hólyaghurut kezelésére is. A növénynek minden föld feletti része ehető, és míg levelei pikáns, fűszeres ízűek, addig virágja íze az édes borséra, illetve a retekére emlékeztet, így kiváló sajtokkal fogyasztva. Ecetes-sós lében szokták tartósítani, melynek íze a kapribogyóéra emlékeztet. Fogyasztani csak nyersen ajánlott, ugyanis sütve-főzve vagy szárítva elvész az aromája.

Így legyen sarkantyúka a kertedben

A sarkantyúka a keresztesvirágúak rendjén belül a sarkantyúkafélék családjába tartozó egynyári növény. Peruból került Európába, ahol nagyon hamar közkedvelt lett szépsége és gyógyhatása miatt. Gondozást alig igényel, így a sarkantyúka magjait elszórva minden évben újra kihajt. Ha gyümölcsfák törzse köré vetjük, akkor távol tartja tőlük a vértetveket.

Magyarországon már nagyon régóta kedvelt. Nem is lehetett olyan vidéki portát látni, amelyet ne díszített volna. Virágai lehetnek aprók, nagyok, szimplák vagy teltek, sárgák vagy narancsszínűek, de újabban egyre több színváltozat ismert, így találkozhatunk vörös, rózsaszín, vagy akár kétszínű sarkantyúkával is.

A sarkantyúka magját április közepén kell elvetni, és a növény májustól októberig folyamatosan virágozni fog. Gyönyörű virágai mellett kerek levelei is díszítik a kertet. Igénytelensége miatt kezdő kertészek számára is ajánlott.