Minél sötétebb a paradicsom, annál gazdagabb likopinban. Fotó: 123rf.com

Minél sötétebb a paradicsom, annál gazdagabb likopinban. Fotó: 123rf.com

A likopin egy vörös színű karotinoid, amelynek a paradicsom a piros színét, Te pedig még ezernyi mást köszönhetsz. A paradicsom mellett a grapefruitban, a görögdinnyében, sőt, még a csipkebogyóban is megtalálható. De mi is ez, és mi mindent tesz meg érted? Vegyük sorra!

  • Ahogy a karotin narancssárgára színezi a sárgarépát, vagy éppen a sütőtököt, úgy gondoskodik a likopin a paradicsom csodás, piros színéről. Nem csupán a paradicsomot színezi meg, hanem természetes színezőanyagként is használják.
  • A likopin nagyon erős antioxidáns tulajdonságának hála, nagyban hozzájárul bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásának csökkentéséhez. Az antioxidáns vegyületek gátolják az oxidációs folyamatokat, és semlegesítik a szabad gyököket. A szabad gyökök elszaporodása esetén gyorsabbá válik a sejtek öregedése. Ezáltal megnő a szív- és érrendszeri betegségek és a rák kockázata is. A legnagyobb eredményeket a prosztata- és az emlőrák kezelésében érték el a likopinnal.
  • A likopint szervezeted magától nem tudja előállítani.

A hőkezelt paradicsomban több a likopin. Fotó: 123rf.com

A hőkezelt paradicsomban több a likopin. Fotó: 123rf.com

  • A bőrben való jelenléte megvéd téged a káros UV sugaraktól. Emellett segít az idő előtti bőröregedés elkerülésében, és csökkenti a ráncokat.
  • A rákos betegségek megelőzése mellett fontos szerepet játszik a szívbetegségek elleni küzdelemben, és a szürkehályog gyógyításában is jelentős eredményeket érnek el vele.
  • A paradicsom esetében a likopintartalom az érés előrehaladtával egyre csak nő, így az érettebb, pirosabb paradicsomból jóval több likopinhoz tudsz hozzájutni, mint kevésbé érett, sápadtabb társaiból.
  • A legjobban a paradicsomból nyerhető ki, azon belül is a legmagasabb koncentrációban a ketchupban, a paradicsomlében és a paradicsom szószban található meg.
  • A vitaminok többségének nem tesz jót, ha valamilyen feldolgozó művelet hatásának tesszük ki, de nem úgy van ez a likopinnal. A likopin ugyanis a feldolgozás után sokkal hatékonyabban képes felszívódni. Ez azt jelenti számodra, hogy mivel vízben nem jól oldódik, ezért ha olajat öntesz a paradicsomodra, sokkal jobban fog felszívódni. Ráadásul éppen ezen ok miatt érdemes a paradicsomot nem csupán nyers formában, hanem főzve, sütve, vagy akár levesként, szószként fogyasztanod.
  • Ajánlott napi bevitele minimum 20 mg. Ehhez azonban, ha nyers paradicsomból szeretnéd ezt beszerezni, legalább egy kilót kellene belőle elfogyasztanod. Ellenben, ha hőkezelt paradicsomot fogyasztasz, háromszor annyi likopont tudhatsz magadénak.