Az év utolsó hónapjában csak annak akad teendője a kertben, akinek fóliasátra, vagy hasonló alkalmatossága is van benne. Rendszerint van igazítani való az ásón, kapán és a gereblyén is, mielőtt ezeket „téli nyugalomba” raknánk a kamrában, de fontos átnézni a maradék növényvédő szerek szavatossági idejét is, megelőzendő a bosszantó tavaszi meglepetéseket. Sokan úgy gondolják ugyanis, hogy ha már egy készítménynek lejárt a szavatossági ideje, azt egy kis dózisemeléssel újra „érvényessé” tehetik, arra számítva, hogy az esetleg elbomlott hatóanyag mennyiséget így fogják majd pótolni.

A növényvédő szereket pedig a növényünk „gyógyszerének” megillető elővigyázatossággal és gondossággal kell kezelni, s miként gyógyszerekből sem kapunk be egy tablettával többet, ha lejárt a szavatosságuk, ne tegyük ezt a növényvédő szerekkel sem a permetlé készítésekor.

Fontos teendők adódhatnak a pincék környékén is. Aki valamilyen bort – szőlőből vagy gyümölcsből – érlel a pincéjében, az első fejtésen már biztosan túljutott abban a reményben, hogy a karácsonyi asztalra már szép „tükrös” újbort tehessen a terítékhez. Itt jegyzem meg, hogy tavaly a málnaszörpkészítés maradékát – már ami a tüllzacskókban maradt a csepegtetés után – kipréseltem és meglepően kellemes, „málna rozé” lett belőle egy év múltán.

Aki nem „borászkodik”, de van pincéje, annak más teendői is akadhatnak, úgymint burgonya, gyökérzöldségek tárolása, esetleg a gyökgumós dísznövények teleltetése. A zöldségfélék tárolásának azonban más feltételei is vannak, mint a fagymentes pince rendszerint sötét és nyirkos zugai.

burgonya

Csak egészséges, hibátlan, azaz sérülésmentes beérett zöldséget válogassunk tárolásra

Idézzünk fel néhányat az aranyszabályok közül! Általában a közepes méretű példányok jobban elállnak, mert a nagyok rendszerint több vizet tartalmaznak és a lazább szövetek hajlamosabbak a romlásra. A kisebbeket pedig jobban fenyegeti a fonnyadás veszélye, mert méretükhöz mérten nagyobb a vízleadó felületük és még a száraz homokban is hamar összeaszalódnak. Nyirkos homokban pedig a különböző penészgombák is jól érzik magukat és gyakran fehér gombfonalakkal pókhálószerűen bevont répákat találunk bennük. Talán még annyit érdemes megjegyezni, hogy a téli tárolásra a fagyok előtt, lehetőleg száraz, nem kenődő, sáros talajból felszedett gyökérzöldségek az alkalmasabbak.

A másik fontos kritérium, hogy a pince szellőztethető legyen, elkerülendő a magas páratartalmat. A hőmérséklet lehetőleg 2-5 Celsius fok körül alakuljon a tél folyamán. Végtére is ezzel utánozzuk legjobban a régi paraszti gyakorlatban bevált vermeléses tárolást. A petrezselyem vagy zeller levelét pedig legjobban szárítva lehet eltenni télre. Mi egy szúnyoghálós ablakkereten szoktuk megszárítani, majd miután a konyhai aprítómasinán feldaraboltuk, jól záródó üvegben tároljuk a fűszerek között.