A trágyafélék kiválasztása nagy körültekintést igényel – elmondjuk, mi alapján dönts
Sokan csak az árra koncentrálnak, pedig a trágyakijuttatás ütemezésének és időzítésének, a talajba munkálás módjának, a környezeti és talajtényezőknek is fontos szerepe van.

Zöldhulladék-égetési tilalom: mit szabad és mit nem?
A kerti hulladékok elégetésének lehetősége rövid időn belül megszűnik. Nézzük, milyen megoldásokkal szabadulhatunk meg a hulladéktól, és hogy ki kaphat felmentést az égetési tilalom alól!

Hogyan termesszünk homoktövist? Egyre keresettebb ez a C-vitamin-bomba
Hazánkban körülbelül 600-700 hektáron termesztenek homoktövist, a legtöbbet Bács-Kiskun megyében, mivel a Duna-Tisza közi homoktalajok is megfelelnek a termesztéshez. A gasztronómiában már évekkel ezelőtt felfedezték, de igazi csodanövényként a legtöbben az idei koronavírus-járvány miatt gondolnak rá.

homoktövis

A homoktövisből készült magolajat is sokan keresik egészségvédő hatása miatt – fotó: Pixabay

A kiszórt műtrágya egy része könnyen elveszhet – tegyél ellene! (PR-cikk)
Szerencsére van egy kis tél – hóval és faggyal, ahogy kell. Aztán esetleg lesz pár nap tavasz és hirtelen jön megint a nyár. Ha folytatódik az elmúlt évek időjárási trendje, akkor legjobb, ha száraz tavaszra készülünk.

Édesburgonya-termesztés Magyarországon – Megéri?
Az édesburgonya fogyasztásának jótékony hatásával már sokan megismerkedtek. A növény gumójának fogyasztása számos jótékony hatással bír szervezetünkre, emellett igen ízletes. Ennek köszönhetően ez a hazánkban még újdonságnak számító zöldségféle igen nagy népszerűségre tett szert a fogyasztók körében. De hogyan termesszük? Interjú Balázs Viktor édesburgonya-termesztővel.

édesburgonya

A gumókat 15°C fokon tárolják az értékesítésig, hogy ne puhuljon és ne apadjon meg – fotó: Lepres Luca

Mekkora veszteséget okozhat a gyomosodás napraforgóban? – VIDEÓ (PR-cikk)
A terméskiesés mértékére és annak megelőzésére ad kézzelfogható válaszokat és megoldásokat a RAGT Vetőmag Kft. szakmai videósorozatának következő része.

Az almafát télen is metszhetjük – téli tennivalók a gyümölcsösben és a szőlőben
A gyümölcsösökben és a szőlőben a tél beálltával sem állnak meg a szabadtéri munkálatok. Az almatermésűek és szőlő esetében megkezdődik a metszés, de eközben nem szabad elfeledkeznünk olyan kiegészítő tevékenységekről sem, mint a fák törzsének meszelése és a vadak károsításának a megelőzése. Na és mi a helyzet a csonthéjas gyümölcsfákkal télen?

Virágos védősávok: miért hasznosak a környezetnek és a gazdának is? + VIDEÓ
Minden, amit a virágos védősávokról tudni szerettél volna: videósorozatban mutatják be ezek szerepét gazdálkodóknak.

méh

A védősávok fontos szerepet játszanak a természetes beporzásban és a kártevő-szabályozásban – fotó: Pixabay

Gépek, eszközök és technológiai praktikák szójatermesztőknek – VIDEÓ! (PR-cikk)
Az RAGT Vetőmag Kft. szakmai videósorozat aktuális epizódjának akár ez is lehetne a címe: "Ne féljünk a szójától, vegyük át együtt a termesztési technológiát!"

Sokaknak okoz majd problémát az avarégetés teljes tiltása
Az Agroinform.hu közvélemény-kutatásában részt vevők csaknem fele nem ismer megfelelő alternatív megoldást a kerti hulladék eltüntetésére.

Magyar kutatók leplezték le a rejtélyes lisztharmatjárványt
Miért pusztulnak a kocsányos tölgyesek Európa-szerte? Magyar kutatók megtalálták a magyarázatot.

kép

Tölgylisztharmattal súlyosan fertőzött, pusztuló fiatal kocsányostölgymagoncok – fotó: Eötvös Loránd Kutatási Hálózat

Miért fontos a talajmeszezés szántóföldi kultúrákban? (PR-cikk)
Magyarországon a mezőgazdaságilag hasznosított területekből körülbelül 2,2 millió hektáron találhatunk savanyú talajokat. Mivel tudunk ezen segíteni?

Gyanús halmok a határban – milyen kártevőt rejthetnek?
A güzüegerek – angol nevükön igen találóan „mound-building mouse” (azaz halomépítő egerek) – gyorsan felszaporodhatnak a számukra kedvező élőhelyeken, majd ősszel nagy talaj- és növényi halmokat építenek. De miért teszik ezt? Ismerjük meg a güzüegereket és életmódjukat, hogy felismerjük őket és tudjuk, hogyan védekezhetünk ellenük!

A pénztárcánknak és a növénynek is jót tesz: Folyékony kénpótlás nitrogénoldattal egy menetben! (PR-cikk)
Érdekes és tanulságos eredményeket kaptunk, amikor 2020-ban az aratást követően 5 növényből több helyen szedtünk szemet, szalmát, szármaradványt.

Miért néz állandóan kelet felé az érett napraforgó? Magyar kutatók megfejtették!
Az ELTE, a Hamburgi Egyetem és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatói a korábbi elképzeléseket is magába foglaló környezetoptikai magyarázatot találtak arra, hogy a Nap égi mozgását már nem követő érett napraforgóvirágzat miért néz állandóan kelet felé.

napraforgó

Horváth Gábor biofizikus professzor kutatásához a fiatalkori emlékeiből is merített, amikor rendszeresen járta a napraforgóföldeket – fotó: Corteva Agriscience

Kitalálod, hogy mi a magas kukorica-terméshozam egyik fő ellensége? (PR-cikk)
Az RAGT szakmai videósorozatának VIII. része a gyomkompetíció hatásait mutatja be a kukorica termésmennyiségére vonatkoztatva. Mit jelent ez a gazda számára? Mikor kell elvégezni a mechanikai gyomirtást? Mindez kiderül a cikkünkből.

Lesz-e hiány vetőmagból? Mit kaphatunk és mit válasszunk 2021-ben? (PR-cikk)
A hibrid körültekintő megválasztása 20%-ot jelent a termesztés nyereségességében, továbbá a fajta kiválasztása azt is meghatározza, hogy lesz-e lehetőségünk posztemergens gyomirtásra és milyen hatóanyagot használhatunk fel az állományunkban. Így a fajtaválasztáson keresztül a gyomszabályozásra mint a másik nagyon fontos termésbefolyásoló tényezőre is hatással vagyunk.

Népszerűek a tájfajta ökoparadicsomok
Kutatási és szaktanácsadói szerepvállalását folytatva 2021-ben is a legjobb hazai agroökológiai gyakorlatok terjesztésén dolgozik az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi).

paradicsom

Az ÖMKi tájfajta paradicsompalánták bekerültek a napokban publikált Highlights of Hungary jelöltjei közé – fotó: ÖMKi

Szerezd be egyszerre! Talajbaktérium és meszezőanyag komoly kedvezménnyel! (PR-cikk)
Az őszi betakarítások nehézségei nem múltak el nyomtalanul. Az országot járva több területen lehet találkozni olyan táblákkal, ahol a betakarítást követően a talaj már nem volt alkalmas a művelésre.

Új kórokozót fedeztek fel a magyar kutatók
Az Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének (ATK NÖVI) kutatói 2020-ban számos új fajt fedeztek fel világszinten elsőként, miközben Magyarországon is úttörőként mutattak ki több kártevőt és kórokozót.

KITE szóják: a számok tényleg önmagukért beszélnek! (PR-cikk)
A KITE Zrt. szójafajta-portfóliójának jól ismert és egyben elismert tagjai 2020-ban is szerepeltek a Nébih kisparcellás fajta-összehasonlító kísérleteiben. Az eredményeket látva, erre szokták mondani, hogy a számok önmagukért beszélnek. A vizsgálati eredményeken túl a 2021. év új fajtáját, az ES Professor-t is szeretnénk bemutatni.

Gyorsabb lesz a gombafertőzések azonosítása
Az élelmiszer-biztonság növekvő jelentősége és az egyre szigorúbb fogyasztói elvárások következtében egyre modernebb technológiai eljárások segítik az élelmiszerek minőség-ellenőrzését is. Az egyik ilyen fejlett módszer a hiperspektrális képalkotás, amelynek alkalmazási lehetőségeit Parrag Viktória, a Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Doktori Iskola doktorjelöltje is vizsgálta csiperkegomba, görögdinnye és darált kukorica esetén.

kép

Pókhálós penész fertőzés tüneteit mutató kétspórás csiperke minták – fotó: Parrag Viktória

Készüljön fel a repce lombkezelésére! – ez a technológia jobbnak bizonyult az üzeminél! (PR-cikk)
Újabb összehasonlító kísérlet során vizsgáztak jelesre a Natur Agro Hungária Kft. termékei: Kiskunfélegyházán 5,4%-os terméstöbbletet ért el a technológia az üzemi lombtrágyázási technológiához képest.

Ezekre figyelj, hogy elérd a napraforgód maximális termésmennyiségét! – VIDEÓ (PR-cikk)
Az RAGT Vetőmag Kft. szakmai előadássorozatának következő epizódjában a Nostoc entophytum biomassza hatásait vizsgálja a napraforgó növekedésére és termésmennyiségére. Mi ez a szervesanyag-tömeg? Ismerjük meg!

A kálium hiánya rengeteg rendellenességet okozhat a növényekben
Milyen káliumtrágyát válasszunk a zöldségféléknek?

zöldség

Káliumhiány tünete uborkalevélen.

Hatékony lombtrágyázás: kísérletekkel igazolt hatású anyagokkal, szabályosan! (PR-cikk)
Az IKR Agrár aktuális ajánlatában olyan termékekre alapozhatják a munkát a termelők, amelyeket folyamatos hatáskísérleteknek vetnek alá.

A BASF bemutatja vadiúj napraforgóhibridjeit! (PR-cikk)
A BASF 2020-ban vezette be a piacra első napraforgóhibridjeit. A termelők részéről tanúsított kedvező fogadtatás hatására idén egy újabb hibriddel, az InSun® 222 CLP-vel bővült a termékpaletta, amely egyben a BASF napraforgóhibridjeinek jövőbeni márkanevét is bemutatta.

Tervezd meg álmaid kertjét – ötletbörze tavaszra
Télen a kertészkedők kötelező szabadságra vonulnak, legfeljebb a benti zöldek ápolása enyhítheti az égető kertészkedési vágyat. A hideg évszak hetei ugyanakkor nemcsak tétlenségre kárhoztatnak, hanem lehetőséget is kínálnak, hiszen ebben az időszakban alkalom nyílik a tervezgetésre, a kertről való gondolkodásra, mégpedig a cselekvési kényszer sürgetése nélkül!

kert

A veteményesek a reneszánszukat élik – fotó: Pixabay

Ez a szezon legyen jobb, mint a többi! Így trágyázd a búza- és repceállományt (PR-cikk)
Minden év ezen időszakában előkerül, hogyan is készüljünk az előttünk álló tavaszi időszakra. Néhány hét ugyan még visszavan, mire a földekre rá lehet menni, addig is tekintsük át röviden, mit tartsunk szem előtt, amikor műtrágyát választunk, és a Yara milyen eszköztárat biztosít ehhez.

A húsos som: egészséges, könnyen termeszthető és igazi kuriózum
Furcsa módon kevesen vágnak bele a som termesztésébe hazánkban, pedig nem nehéz erről az őshonos gyógynövényről szuperlatívuszokban beszélni.

Hadat üzenünk a rettegett fenyérciroknak a kukoricában! – VIDEÓ (PR-cikk)
Abban mindenki egyetért, hogy a fenyérciroknak el kell tűnnie a területről, ha szeretnénk kihozni a maximális terméspotenciált a kukoricánkból. De hogyan irtsuk a legmakacsabb gyomot? Az RAGT Vetőmag Kft. szakemberei megmutatják a lehetőségeket!

Így cefrézz, ha jó pálinkát akarsz! Egy pálinkafőzde tapasztalatai
Lassan vége a szezonnak, kiürülnek a cefrés hordók. Egy Vas megyei főzdében jártunk, és megkérdeztük, hogy az őszi-téli időszakban melyek voltak a legérdekesebb tapasztalatok, és mire érdemes odafigyelni, ha igazán jó pálinkát szeretnénk!

Hagyományos eljárással készül a "kisüsti" – fotó: Agroinform

Hatékony alapkezelés a legnagyobb gondot okozó magról kelő gyomok ellen (PR-cikk)
Napraforgó esetében fontos kérdés a gyomszabályozás és a gyomnövények okozta konkurencia minimálisra csökkentése. Így, függetlenül a termeszteni kívánt hibridtől, alapgyomirtásra szükség van.

A savanyú talaj ezer módon veti vissza a termesztés sikerét – így javítsd talajodat szakszerűen! (PR-cikk)
Savanyú talajon sokkal kevesebb plusztermést nyújt ugyanakkora kivitt műtrágyamennyiség, mint ha azt egy modern meszező anyaggal PH-korrekción átesett földre visszük ki.

Januári gépészeti hírösszefoglalóinkat megtalálja ITT, ITT, ITT, ITT és ITT.