A sib.fm/news beszámolója szerint az Omszki Egyetem Biológiai Intézetének kutatói kísérleteket végeztek az elektromágneses sugárzásnak a kártevők és a kórokozók elleni védekezésben való hasznosítása érdekében.

Mint ismeretes, minden élőlény bocsát ki elektromágneses sugárzást, amely az adott élőlényre jellemző frekvenciával rendelkezik. Ha ezt a frekvenciát bemérjük, és ugyanolyan frekvenciájú mesterséges sugárzást irányítunk egy adott kártevőre, akkor a kártevő ezt olyan jelként „értelmezi”, hogy az adott tér már valamely fajtársa által foglalt, ezért igyekszik más helyet keresni, illetve az adott helyen nem szaporodik. Ez azt jelenti, hogy a kártevők és kórokozók elleni védekezést nagyrészt mérgező vegyszerek, azaz a környezet károsítása nélkül is meg lehet oldani.

Az orosz kutatóknak ezzel a módszerrel sikerült megfékezniük egy nagyon veszélyes és agresszív, gyorsan szaporodó farontó bogár kártételét, amely egyébként az utóbbi néhány évben óriási károkat okozott az orosz erdőkben. A búzakísérletekben pedig a fuzárium- és helmintospórium-fertőzés lényeges csökkenését sikerült elérni. A fuzáriumfertőzés megfékezése azért különösen fontos, mert a fertőzött gabona az emberi szervezetbe kerülve súlyos, többek között rákos megbetegedéseket válthat ki.

búza

A búzakísérletekben a fuzárium- és helmintospórium-fertőzés lényeges csökkenését sikerült elérni – fotó: Shutterstock

A védekezés költségeiről a cikk nem tesz említést, az azonban biztos, hogy a módszer üzemi szintű alkalmazása forradalmi változást hozhat a növényvédelemben. A kísérletek eredményeit az ez évben, Asztanában több mint 100 ország részvételével rendezett EXPO-2017 kiállításon is bemutatták.