Megoszlanak a vélemények, hogy melyik a hatékonyabb és fontosabb, ám az egyre enyhébb telek és gyors lefolyású tavaszok, valamint az új kártevők megjelenése miatt nem árt mielőbb elvégezni a növényvédelmi munkákat, hogy már korán megelőzzük vagy csökkentsük a jövő évi levélfodrosodást, moníliát, lisztharmatot, szürkepenészt, dióburok-fúrólégy kártételt, és ne hagyjuk áttelelni a spórákat, tojásokat.

SR200-E005_EU

STIHL SR200 permetezőgép – fotó: STIHL

A lemosó permetezés egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a nyári, ködszerű szóráskép helyett ilyenkor bő lével kezeljük a gyümölcsfákat, gyümölcstermő bokrokat, szőlőt, esetleg rózsát. Ahogy a neve is mondja: szinte átmossuk a fák törzsét és ágait, miközben törekedni kell arra, hogy minden repedésbe, minden zugba kerüljön a permetléből. Akkor dolgoztunk jól, ha az ágakon és a törzsön csurog a permetlé.

Első lépések

Bármilyen meglepő, a lemosó permetezés folyamatának első lépése közvetlenül nem is áll kapcsolatban a permetezéssel. Érdemes ugyanis még a növényvédelmi munka előtt a korábban fertőzött lombot eltávolítani a növények, fák alól. Mivel égetni már a kertekben nem lehet, ezért lehetőleg komposztáljuk a leveleket, hiszen így sok tápanyagot juttathatunk majd vissza természetes formában, a talajéletnek is kedvezve. Ezt követően a fán maradt gyümölcsöt, az úgynevezett múmiát is távolítsuk el az ágakról. (Mivel ezeket a tél folyamán a madarak, például a vendégségbe érkező fenyőrigók előszeretettel fogyasztják, érdemes friss, fellógatott almával pótolni a madáretetési szezon során.) Amennyiben sérülést látunk a fákon, azt sebkezelővel érdemes már most alaposan bekenni, hogy a tél folyamán ne romoljon tovább a helyzet.

SR450-E005_EU

STIHL SR450 permetezőgép – fotó: STIHL

Elő a permetezőgéppel

A lemosó permetezést, ahogy ezt már tavasszal is ajánlottuk, réz + kén + olaj tartalmú növényvédő szerrel érdemes elvégezni. A készítmények paraffin- vagy növényi olaj-tartalma a fákon áttelelő rovarkártevők, például levéltetvek, atkák, levélbolhák, pajzstetvek ellen hatékonyak, míg a kén a tafrína és a lisztharmat gombás megbetegedésekkel szemben alkalmazható. A többi fán telelő gomba ellen, amilyen például a körte varasodás vagy a monília, a réz nyújthat védelmet.

Ha már tudjuk, hogy mit juttassunk ki, akkor adott a kérdés, hogy mivel. Fontos, hogy felmérjük, mennyi és milyen méretű fát kell kezelnünk. Amennyiben azok magasak, például a dióburok-fúrólégyre gondolva egy diófa esetében, érdemes elgondolkodni a motoros permetezőgépek használatán.

Kézi és gépi permetezőgépek

A STIHL széles permetezőválasztékkal segíti a kertészkedőket. A kézi kivitelek a kisméretű, 1,5 literes permetlé-tartálytól egészen a 18 literesig érhetők el. Utóbbi már háton hordozható, felszereltsége pedig rendkívül magas. Az innovatív adagolókarral kényelmesen végezhető el a precíz munka. A sárgaréz, üreges, kúpos fúvóka pontos áramlási és eloszlási képet eredményez, míg a tartály fedele három mérőedényt is tartalmaz 10 ml, 20 ml és 50 ml méretben. A szivattyú a tartály belsejében helyezkedik el, így az védve van a sérülésektől. Az adagolókar mindkét oldalra néhány másodperc alatt átszerelhető, ami optimális munkahelyzetet kínál a jobb- és a balkezes felhasználók számára is.

SG51-E003_EU

STIHL SG51 kézi permetező – fotó: STIHL

Amennyiben egy szezon során nemcsak néhány gyümölcsfa lemosó permetezését kell elvégeznünk, érdemes a STIHL nagy teljesítményű, sokoldalú, professzionális permetezőgépeit választani. A test alakjához igazodó hátpárnának köszönhetően a gépek kényelmesen cipelhetők, akár hosszabb munkák esetén sem terhelik a kertészkedőket. Míg az SR 200 permetezőgép 1,1 lóerő teljesítménnyel, 10 literes űrtartalommal és 7,8 kilogrammos önsúllyal érhető el, addig az SR 430 már 3,9 lóerő teljesítményű motorral szerelt, 12,2 kilogramm súlyú, és 14 liter űrtartalmú. A STIHL legnagyobb motoros permetezőgépe az SR 450. Teljesítménye 3,9 lóerő, súlya 12,8 kilogramm, űrtartalma pedig 14 liter.

 SGA85-DT-008_EU

STIHL SGA85 akkumulátoros permetezőgép – fotó: STIHL

Szintén kiváló választás lehet a már hazánkban is elérhető SGA 85 akkumulátoros háti permetező, ami számos előnnyel rendelkezik. Kialakítása kényelmes, mindössze 6,2 kilogramm súlyú (akkumulátorral 7,1 kilogramm), nagy teljesítményű, miközben csendes és környezetkímélő is. A 36 V-os STIHL AP 100 lítium-ion akkumulátort használat közben egy vízhatlan tok és fedél védi a nedvességtől, és ez akár 8,5 órás munkavégzést is lehetővé tesz egyetlen töltéssel. A STIHL akkumulátoros technológiája a károsanyag-kibocsátás csökkentésével fenntarthatóvá teszi a kertészeti munkát.

A gyártó permetezőgépeiben található, új STIHL 2-MIX technológiájú kétütemű motor nagy teljesítményt szavatol akár 20%-os üzemanyag-megtakarítás mellett. A permetezőgépeknél alkalmazott antivibrációs rendszer hatékonyan tehermentesíti a kezelő hátizomzatát, ami mellett rezgéscsillapító gumibakok is csökkentik a motor rezgéseinek átvitelét. Ezeknek köszönhetően a munkavégzés kényelmessé és erőkímélőbbé válik. A kompressziónyomás következtében a kétütemű motorok beindításánál lökésszerű erők lépnek fel, amelyek az izmokat és az ízületeket is megterhelik.

A STIHL ElastoStart rendszere ezt érezhetően lecsökkenti. Egy speciális, az indítófogantyúban lévő rezgéscsillapító elem a húzóerőnek megfelelően fordul el, így lehetővé teszi az egyenletes, hirtelen erőkifejtés nélküli indítást.

SR430EU-D001_EU

STIHL SR430 permetezőgép – fotó: STIHL

A STIHL permetezőgépeinek egyik fontos tulajdonsága, hogy a motor működtetéséhez szükséges kezelőelemek a fogantyún találhatóak, így a működtetés nemcsak egyszerű, de biztonságos is. A precíz kijuttatást segíti a közvetlenül a gázmarkolat alatt helyet kapó kar, ami a permetezőszer mennyiségét szabályozza.

Az őszi lemosás után

Ha az összes olyan növényünket lekezeltük, amelyet szerettünk volna, még nem ért véget a növényvédelmi szezon, az egyik legfontosabb feladat ugyanis hátra van. A téli pihenő előtt tisztítsuk meg, nézzük át a permetezőgépeket, legyen az egyszerűbb, kisebb kivitel vagy némiképp bonyolultabb szerkezetű. A motoros permetezőgépekkel érdemes egy STIHL szakkereskedést is felkeresni, ahol a holtidőszakban átnézik, ellenőrzik, és indokolt esetben javítják a gépeket, felkészítve azokat a következő szezonra, hogy a tavasz és nyár folyamán ne érhesse meglepetés a kertészt.

További információkért látogasson el a www.stihl.hu-ra, a szakértők kerti tippjeit pedig keresse a www.stihlnemzedekek.hu weboldalon, a STIHL Magyarország Youtube csatornáján, vagy a STIHL KertÉrtők podcast adásaiban!