Május 13-án a Mátrai borvidéket súlyos jégesőkár érteA Mátrai Hegyközségi Tanács elnökének korábbi közlése szerint a mátrai borvidék termésében több mint 300 millió forintos kár keletkezett. A hegyközség területén lévő 6500 hektár szőlőültetvényből a termőterület meghaladja az ötezer hektárt. Előzetes becslések szerint ennek mintegy egynegyedét érte jégkár május közepén. A jégverés elsősorban a borvidék középső területét sújtotta, a centruma Gyöngyös városában volt, de a környező településeket, például Gyöngyössolymost, Abasárt, Visontát, Karácsondot, Gyöngyöstarjánt, Gyöngyöspatát és Szücsit is hatalmas pusztítás érte.

Gyöngyöstarjánban kedden a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a károsult helyi gazdák képviselői részvételével tartott sajtótájékoztatót. Az eseményen Szabó Zsolt, fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkár kijelentette, hogy a kormány három területen nyújt segítséget a rendkívüli időjárás következményeinek az elhárítására: 300 milliárd forint értékben nyújt támogatást az árvíz és belvíz-védelemhez, segíti a belterületi csapadékvíz elvezetés megoldását, illetve konkrét segítséget nyújt a kárt elszenvedetteknek. Szabó Zsolt kijelentette: a legsúlyosabb kárt szenvedett települések önkormányzatai azonnali segítségre jogosultak a rendkívüli kormánykeretből az elvégzett védekezés költségeire és az utómunkálatokra.

A mátrai borvidéken a kár legalább 300 millió forintos – fotó: Komka Péter/MTI

Horváth László, a térség országgyűlési képviselője a termelők kárenyhítéséről azt mondta: a kormány háromféleképpen nyújt támogatást számukra, ezek egyike a kárenyhítési rendszer. Támogatást ad még a mezőgazdasági biztosításhoz, valamint 100 százalékos kamattámogatást a szabad felhasználású hitelekhez az idén jégkárt elszenvedett településeknek – mondta.

Jövő májusra kiépülhet az országos jégesőkár mérséklő rendszer, a beruházás meghaladja a 2,1 milliárd forintot – mondta Győrffy Balázs a NAK elnöke. A fejlesztéshez 1,8 milliárd forint uniós keretösszegre lehetett pályázni, s a kamara - egyedüli pályázóként - joggal reménykedhet, hogy nyertes induló lesz. A hiányzó mintegy 300 millió forintot az országos agrárkamara adhatja majd a tagdíjakból.

A kamarai elnök közölte a 984 eszközből álló talajgenerátoros védőrendszer lefedi az egész országot. Kétszáz készülék teljesen automatizált, míg közel 800 manuális indítású lesz. Ez utóbbiakhoz várják a vidéki gazdálkodók jelentkezését, akik a tervek szerint a minimálbér felének megfelelő díjazásért figyelnek, s ha az előrejelzések alapján szükséges, működésbe hozzák a telepített eszközt.