Az a szép, zöld gyep minden kerttulajdonos álma. Azonban magától egészen biztosan nem fog összejönni. Csak magától, illetve tőled. Ehhez bizony rengeteg időre, munkára és energiára lesz szükség. De a végeredmény egészen biztosan kárpótolni fog mindezért.

Persze tudjuk, hogy a rendszeres fűnyírás és öntözés, meg persze a többi, fű körüli munka sokszor nem a legkedvesebb elfoglaltságaink közé tartozik, viszont a végeredményt egészen biztosan örömmel nézzük, egy egész nyáron át. Ha pedig itt a tavasz, nem csak az első fűnyírás ideje jön el. Legalábbis, ha szép gyepet szeretnénk, ennél többet kell tennünk. Vegyük is hát sorra, mire kérne meg minket a gyepünk, ha megtehetné.

1. Állapotfelmérés

Az első feladatunk átnézni, hogy milyen állapotba került a gyepünk a hideg téli hónapok után. Ha megfelelően gondoskodtunk róla ősszel, akkor most még nem lehet túl magas, hiszen az ősz végén még megejtettük az utolsó fűnyírást. Ha valóban fontos a gyepünk, akkor legalább az utolsó fűnyírás alkalmával eltávolítottuk róla a nyiradékot, és ősszel összegyűjtöttük a ráhullott faleveleket is. Így a lehető legoptimálisabb körülmények között várhatta a tavaszt.

fű

Tegyünk meg mindent, hogy ne a szomszéd füve legyen a zöldebb. Fotó: Pixabay

Ha a gyepen levelek maradtak, azok alatt nagyon sok gombás fertőzés alakulhat ki, melyek helyén a gyep elpusztulhat. Ha úgy látjuk, a gyep nem egészséges, kérjük szakértő segítségét, és juttassuk hozzá a gyepet a szükséges tápanyagokhoz, gyógymódokhoz. Ha a füvünk beteg, akkor semmiképp se kerüljön a nyiradék a komposztba.


2. Ha március és április, akkor itt az első fűnyírás

Az első nyírással mindenképp várjuk meg a fagymentes éjszakákat, hiszen ha ezt nem tesszük meg, a gyepünk sárgulásnak fog indulni. Az első nyírás mindig száraz időszakban történjen, és csak keveset vágjunk a fű hosszából. Ha hirtelen akarjuk rövidre nyírni, az nagyon meg fogja viselni. Egyszerre a fű hosszának legfeljebb egyharmadát nyírjuk csak le.

Akár ollóval, akár kézi vagy motoros fűnyíróval nyírjuk a gyepet, nagyon fontos, hogy csakis éles szerszámmal vágjunk bele. Különben nem elvágja, hanem széttépi a fűszálakat, ami nem a szép gyep záloga.

A gyepet érdemes kéthetente nyírni, mert így a hosszúsága sem nő 4-5 cm-nél magasabbra, és a méhecskék is tudnak dolgozni. A kaszálék viszont soha nem maradhat a gyepen, hiszen akkor az nem jut elég napfényhez, nem járja át jól a levegő, és emiatt gombás fertőzések támadhatják meg.

Viszont a kaszálék bekerülhet a komposztba. Az őszi telepítésű gyepet ajánlatos a nyírás után meghengerezni, hiszen ez segíti elő a fűtövek bokrosodását.

3. A fű se szomjazzon

Most, hogy végre melegebb az időjárás, mi is gyakrabban szomjazunk meg, és így vannak ezzel a növényeink is. A gyepnek is rendszeres öntözésre van szüksége ahhoz, hogy teljes fényében pompázhasson. Aki olyan szerencsés, hogy van öntőzőrendszere, annak érdemes azt éjszakára beállítani, mert így még hatékonyabban meg tudja őrizni a kapott vízmennyiséget a gyep.

Ha mi magunk locsoljuk, akkor azt időzítsük kora estére. Napsütésben nem szabad öntözni, mert akkor a víz nagyon gyorsan el fog párologni, és a fűszálak is könnyen meg tudnak égni. Nem elég csak úgy, ímmel-ámmal locsolgatni, hanem alapos öntözésre van szükség ahhoz, hogy a gyep valóban életerős legyen.

4. Szükség van a tápanyag pótlására is

Mivel a tél folyamán, és a nyírások hatására a gyep igen sok tápanyagot veszített, ezért tavasszal mindenképp gondoskodjunk a trágyázásáról. Arra is ügyeljünk, hogy ne hagyjuk a fű között elszaporodni a gyomokat, mert azok később egyre nagyobb téren próbálják meg elnyomni a füvet, és átvenni az irányítást a gyepünk felett.

5. Ne csak a házat szellőztessük, a gyepet is

Az idősebb gyepnek mindenképp szüksége van gyepszellőztetésre, de még a fiatalabb gyep is egészen biztosan meg fogja hálálni azt, ha kap egy kis mesterséges lélegeztetést. Mert ha igazán szép, dús gyepre vágyunk, nem elég rendszeres időközönként öntözni és nyírni. Évente kétszer, tavasszal és ősszel, végezzünk gyepszellőztetést.

Már az elején szögezzük le, hogy közvetlenül gyepszellőztetés utánra nem érdemes kerti bulit szervezni. A látvány ugyanis, ami a vendégek szeme elé tárulna, minden lenne, csak nem szívet melengető. A gyepszellőztetés eredménye ugyanis csak 4-6 hét múlva válik láthatóvá, addig pedig úgy néz ki, mintha pusztító ütközet zajlott volna a fűszálak között.

fűnyíró traktor munka közben

Kéthetente érdemes lenyírni a füvet. Fotó: Pixabay

A gyepszellőztetés folyamata arra szolgál, hogy az elhalt, elsárgult növényi részeket eltávolítsuk az élő szálak közül, és hogy meglazítsuk a talaj felszínét, hogy jobban tudjon szellőzni. A gyökérzet így több levegőhöz jut, a talajnak pedig sokkal jobb lesz a vízáteresztő képessége.

Többféle gyepszellőztető közül választhatunk, hiszen akad karmos és késes változat is. A karmos változatot akkor érdemes választani, ha inkább csak ki szeretnénk fésülni a fűszálak közül az elhalt növényi részeket.  A késes verzió amellett, hogy eltávolítja a gyepről a filcként összeállt réteget, még a talajt is meglazítja. Akad ritkább és sűrűbb késes megoldás. A ritkább késes szellőztetővel többször is végig kell menni az adott területen, hogy minden kis centiméter átdolgozásra kerüljön, így edzésnek sem utolsó.

A kert méretétől függően dönthetünk benzines, vagy villanymotoros verzió mellett, melyeket a  nagyobb kertészeti szakáruházakban bérelni is lehet. Az első lépés egy alapos fűnyírás, amely során a fűszálakat ne hagyjuk 3 cm-nél magasabbnak. Ahogy a fűnyírón, úgy a gyepszellőztetőn is be kell állítani a magasságot. Ha először használjuk a gépet, próbáljuk ki a kert egy eldugottabb részén, így a frontvonalban már nem érhet minket meglepetés.

Nagyon fontos, hogy munka közben ne álljunk meg nézelődni a működő géppel úgy, hogy az jár, mert ott bizony le fogjuk vele gyalulni a talajt. Hasonló a helyzet a szűk fordulókkal is. Ezután nyugodtan elszórhatunk pár maroknyi fűmagot is, hiszen a frissítés egészen biztosan jót fog tenni a gyepnek. Ezt követően pótoljuk a gyep tápanyagveszteségét, majd alaposan öntözzük meg, és hagyjuk regenerálódni. Ne lépjünk rá, és a kerti medencét se most helyezzük üzembe rajta.

A következő fűnyírással addig kell várni, míg a régi fűszálak elérik a 8 cm-t. Ekkor vágjuk vissza körülbelül 4-5 cm magasságúra a füvet. Ahogy dúsul és regenerálódik a gyep, úgy mehetünk lejjebb a centiméterekkel. És az eredmény remélhetőleg csodásan puha, gyönyörű gyep lesz.