Már nyiladozik a bodza virágja, amiért sokan akár kilométereket is hajlandók barangolni erdőn-mezőn át, hogy elkészíthessék belőle az ízletes nedűt, ami amellett, hogy finom, még egészséges is. Feltéve persze, hogy nem forgalmas út mentén gyűjtjük, ahol a sok autóból kiáramló kipufogógáz káros anyagai akkumulálódnak benne. Mennyivel egyszerűbb a helyzetünk, ha az udvarunkban ültetünk saját bodzacsemetét!

Erre – ahogy más fásszárú növények esetében – a legalkalmasabb az őszi fagymentes, vagy a tavaszi, még a nedvkeringés megindulása előtti időszak. A csemete bárhol beszerezhető, de akár mi magunk is szaporíthatjuk dugványról, ha találkozunk egy szép példánnyal. Tavasszal, miután a tő kihajt, eldönthetjük, hogy bokor, vagy törzses fácska formájúra neveljük.

Bodza szörp

Ültess bodzát a kertbe, így folyamatosan készíthetsz házi frissítőt – fotó: Pixabay

Ha bokrot szeretnénk, akkor meghagyjuk az összes hajtást, melyeket később csak ritkítunk. Ha fácskát akarunk, a legerősebb hajtást hagyjuk meg, a többit tőből eltávolítjuk, kipattintjuk, amikor még zsengék. A megmaradót pedig karóhoz rögzítve nevelgetjük, hogy törzses fácskát kapjunk – emellett szól, hogy így könnyen kezelhető.

A növényvédelemre érdemes odafigyelni, ugyanis a vértetvek a bodza nagy rajongói.

Virágzatából citromlével vagy citrompótlóval és cukorral a hűtőben több napig tárolható üdítő, szörp készíthető, de van, aki palacsintatésztába mártja és kisüti, állítólag úgy is finom, habár erről személyes tapasztalataink (még) nincsenek. Csak a teljesen kinyílt, illatos virágzatot szedjük le, amiről megrázva még nem peregnek a szirmok.

A bodza termése szintén fogyasztható, rendkívül magas az ásványianyag- és vitamintartalma, fogyasztása különösen vashiányban szenvedőknek ajánlott. A fekete színű bodzabogyóból jóféle pálinka és lekvár készíthető, de aszalható is. Fontos: a fás, belül szivacsos szárú feketebodzát ne tévesszük össze a lágy szárú, jóval kisebb gyalogbodzával, mert az mérgező!

S hogy hogyan is készül az isteni bodzaszörp?

Körülbelül 25-30 frissen szedett, nagy méretű bodzavirágot 2 darab szeletelt citrommal összekeverünk egy nagyobb (lehetőleg műanyag) edényben, majd leforrázzuk fél liter vízzel. A víznek teljesen be kell fednie a virágokat, másként megbarnulnak. Egy éjszakán át állni hagyjuk, majd másnap leszűrjük és 1:1 arányú (1 rész cukor, 1 rész víz) cukorsziruphoz adjuk. Végül 1 zacskónyi étkezési citromsavat vegyítünk hozzá és jól zárható üvegekbe töltjük. Isteni!