Ki ne vágyna arra, hogy még novembern és decemberben is saját termesztésű zöldségeket fogyasszon? Ehhez nincs szükség másra mint egy jó fóliasátorra, ami alatt még akad lehetőség retket, salátát, egyéb finomságot termeszteni.

Fóliasátor a veteményesbe

Az emelkedő árak miatt nagy szükség van arra, hogy otthon termeljünk magunknak hagymát, répát, brokkolit, bármilyen zöldséget vagy gyümölcsöt. Ez nyáron egy kertes ház esetében jól tud működni, azonban az ősz beköszöntével egyre kevesebb lehetőségünk van növényt nevelgetni. Viszont, ha még ilyenkor is vágysz arra, hogy saját zöldségeket fogyassz, akkor jó megoldást jelenthet a számodra egy fóliasátor, ami alól még novemberben és decemberben is lehetőséged van szüretelni. Ehhez persze meg kell találni azokat a fajokat, amelyek elviselik a hideget és nem igényelnek túl sok napsütést.

A fóliasátor nemcsak télen, hanem tavasszal is nagy segítség lehet, hiszen ezalatt jóval előbb megterem a saláta, a rukkola, a retek, a hagyma, mintha a szabad földbe vetnéd el őket február-március környékén. Egy jól szigetelő, megfelelő helyre kerülő sátor alatt akár 3-4 héttel hamarabb fogyaszthatsz saját termesztésű, friss zöldségeket. Ráadásul hozzá kell tenni, hogy az ebben nevelgetett zöldségek sokkal ízletesebbek és egészségesebbek, mint a bolti importált termékek.

Megtérül a beruházás?

A válasz egyértelműen az, hogy igen. Persze nem mindegy, hogy milyen típust választasz. Vehetsz magadnak üvegházat, amely sokkal jobban bírja és a szigetelésének minőségével sem lesz annyi gondod, viszont ehhez azért több pénzre van szükséged. Egy jól választott darabbal azonban éves szinten akár 100-300.000 Forintnyi összeget is megtakaríthatsz. Viszont csak akkor, ha jól használod ki a lehetőségeidet.

Érdemes már februárban elkezdeni az ültetést, hiszen így márciusban már bőven lesz mit szüretelni. A tavasz eleji retek hagyma, saláta helyét idővel átveszik majd a palánták, amelyek évről-évre egyre drágábban szerezhetőek be. Mikor már megjön az ősz, akkor szintén nem kell téli álomra küldeni a sátrat, hiszen októberben és novemberben még nyugodtan lehet bele szórni rukkola, madársaláta, spenót, esetleg retek magokat. Ezek amúgy sem szeretik a meleg időjárást, viszont örülni fognak a párás és napos időnek.

A fóliasátor megvédi a termést a korai és a késői fagytól - fotó: pexels.com

Vajon jó választás hobbikertbe is?

Egyre többen fognak bele zöldségek, fűszerek, illetve gyógynövények házilagos termesztésébe. A magas árak miatt ugyanis sokaknak már nincsen lehetősége boltban megvásárolni a vitamindús élelmiszereket. Más típust vesz azonban egy őstermelő, mint egy magánszemély, viszont kétségkívül van létjogosultsága hobbikertben egy kisebb méretű fóliasátornak.

Nemrég készült egy tanulmány, amelynek az volt a célja, hogy bemutassa, milyen gazdasági előnyei vannak az otthoni kertészkedésnek. Az eredmények kimutatták, hogy egy háromtagú család esetében éves szinten akár 150 kg-mal csökkenthető a szén-dioxid-kibocsátás egy saját veteményes fenntartásával.

Emellett kiderült, hogy akik megfelelő mennyiségű zöldségeket termesztenek tavasztól őszig, azok akár 350.000 Forintot is megtakaríthatnak. Egy átlagos kertben zöldsaláta, répa, paradicsom, paprika, hagyma, kelkáposzta, babok, borsó kerül a földbe, amelyek fóliasátorban is nagyon jól érzik magukat. Az olyan növények, amelyek a melegebb évszakot kedvelik, mint az uborka és a paprika, állandó hőmérsékletre van szükségük, ami szinte csak egy ilyen berendezésben biztosítható a számukra. Ők ugyanis 12-29 fok között fejlődnek a legjobban.

Kerüld el a fagykárt!

Sok gazda fél a tavaszi és az őszi fagykártól, pedig ez könnyen kiküszöbölhető lenne egy fóliasátorral vagy üvegházzal. Ebben ugyanis az enyhébb fagyok még nem okoznak kárt, hiszen a belső hőmérséklet több fokkal lehet magasabb, mint a külső. Ezáltal nem kell aggódni sem a palánták, sem a saláták, sem pedig a termések miatt.

A fóliasátor tehát kétségkívül megéri, de csak akkor, ha egész évben kihasználod az általa nyújtott lehetőségeket.