1–3%-os előfordulási valószínűségű vízhozam esetében:

  • belterületen és
  • a kiemelt jelentőségű létesítmények környezetében

10%-os előfordulási valószínűségű vízhozam esetében:

  • külterületen a veszélyeztetett értékek, valamint az
  • elöntéssel veszélyeztetett terület a területhasználat, illetve az
  • érintettek igényének figyelembevételével legfeljebb

Meder méretezésénél figyelembe kell venni a vízgyűjtőn, az állandó tározókban, illetve az ideiglenesen a belvízöblözetben visszatartott vízmennyiséget.

A kép illusztráció! – fotó: Shutterstock

A vízrendezési műveket úgy kell karbantartani, hogy védőképességük ne csökkenjen (a vízjogi engedélyben meghatározott mérték alá) és állapotukat rendszeresen ellenőrizni kell.

Csatorna (árvízvédelmi művel védett vagy depóniával rendelkező vízfolyás), esetén a meglévőek tekintetében a terület tulajdonosa köteles gondoskodni a töltés külső oldalán a felszíni lefolyásból összegyűlő vizek elvezetéséről, újonnan létesülő töltés vagy depónia esetében a vízjogi engedélyesnek kell gondoskodnia.

Belvízcsatornába (csapadékvíz-csatornába, csapadékvíz-elvezető árokba) tisztítatlan települési szennyvizet vagy szervestrágyát tartalmazó vizet tilos bevezetni.

Az információk tájékoztató jellegűek, a mindenkor hatályos jogszabályoknak megfelelően kell eljárni. Vonatkozó szabályozás: A vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó általános szabályokról szóló 147/2010. (IV. 29.) Korm. rendelet.

Összeállította: NAK / Tasnádi Gabriella