Manapság az online konferenciák felvirágzóban vannak, egyre több helyről kapjuk az internetes csatornákon keresztül az információt, tudásanyagot. A technika folyamatos fejlődése már lehetővé teszi számunkra azt, hogy otthonról a karosszékünk kényelméből is megfelelő és érdemi információkhoz jussunk.

KITE

A KITE szántóföldi bemutatói az online térbe költöztek.

A júniusi bemutatók sikerén felbuzdulva a KITE Zrt. úgy döntött, hogy most ősszel sem hirdet személyes találkozót, hanem a kísérleti kukorica-, szója és cirokállományokat – az online tér adta lehetőségekkel élve – ismét egy virtuális szántóföldi bemutató keretén belül mutatja meg a gazdálkodó publikumnak. A közvetítések során a KITE Zrt. munkatársai a gazdálkodás versenyképességének növelését célzó legújabb technológiai ajánlások, valamint a fajtasorok tulajdonságai között kalauzolták a nézőket.

Virtuális szántóföldi bemutató: Kukorica

Előzmények, elővetemény, tápanyag

Nagy László, fejlesztőmérnök

A KITE Zrt. nádudvari kukorica fajtasorának előveteménye 2019-ben a kiváló előveteménynek számító szója volt, melynek betakarítását követően precíziós, zóna szerinti talajmintavétel és azt követő laborvizsgálati eredmények alapján került meghatározásara az alaptrágya mennyisége. A tarlóhántást a szármaradványok bedolgozása és a vízmegőrzés céljából Rabe Field Bird tárcsás boronával végezték. Ősszel a teljes felületre NPKS 8:24:24:9 műtrágyából hektáronként 400 kg-ot juttattak ki. (mely helyettesíthető 7:21:21 vagy 10:26:26 műtrágyával is). A tábla alapművelését a talajtömörödöttség megszűntetése és a téli csapadék befogadása céljából forgatás nélküli John Deere 2720 Discripperrel végezték. A gép lazító kései 76-os osztásban vannak, ezt a nyomvonalat felhasználva tavasszal erre vetették a növényi sort.

Kukorica talajművelés

Sojnóczki István, technológiai fejlesztési igazgató

A kukorica termésmennyiségét, termésstabilitását a számára rendelkezésre álló terület, az azon folytatott gazdálkodás módja, jellege erősen meghatározza. A talajművelési módok közvetlen és közvetett módon is befolyásolják a talajok fizikai és kémiai tulajdonságait, melyek alapvetően hatnak a talaj szerkezetére, a vízmegtartó képességére és ezáltal a felvehető tápanyagok mennyiségére. Ennek az elvnek megfelelően

a kukorica talajművelése során egyrészt figyeljünk arra, hogy gyökérzetének 30-35 cm mély lazult, a gyökerek által jól átjárható talajra van szüksége.

Az elővetemény lekerülése után pálcaszondával ellenőrizzük a talaj állapotát és a szükséges és elégséges mértékben végezzük az alapművelést. Alapművelésként szánthatunk is, de, ha a talaj állapota alkalmas rá, akkor a forgatás nélküli eljárásokat is alkalmazhatunk. Ha jól végezzük a lazítást, legyen az teljes felületen, vagy a leendő növényi sorra pozícionálva, akkor óvjuk a talaj vízkészletét, a fenntartjuk a talaj biológiai aktivitását.

John Deere 8 R

Az új 8R-es sorozat jelentős ráncfelvarráson esett át, kivül és belül is megújult.

Talajművelő traktor, az új 8R 340

Kovalovszky Lajos, marketing menedzser

A bemutatón az új szériás 8R traktor volt látható, amely 280 és 410 Le között az idei évben még csupán korlátozott mennyiségében érhető el, míg jövőre már csak ez a széria lesz rendelhető. Változott a megnevezés is a teljesítményszintek mellett, a bemutatott gép egy 8R 340-es modell. Az új 8R-es sorozat jelentős ráncfelvarráson esett át, a külső dizájnt egy BMW-s múlttal rendelkező formatervező álmodta meg.

Az új 8R a korábbi szériából ismert főbb egységeket megtartotta – mint a váltó, a motor és többi főegység , viszont ezek az egységek tovább lettek fejlesztve. A korábbi szériához hasonlóan a konkurens traktorokhoz képest nagyobb vontatási teljesítmény tud biztosítani az új szériás 8R is. Átdolgozták a motorteret, a motor hűtését, megerősítették a véglehajtásokat, és többek között a hátsó híd fékrendszerét is.

John Deere

Kovalovszky Lajos, marketing menedzser és az új John Deere 8R

A hidraulikus fülkerugózást egy továbbfejlesztett mechanikus verzióra cserélték, illetve a John Deere traktoroknál egyedi, úgynevezett aktív ülést is tökéletesítették, ami kifejezetten szántóföldi munkálatokra ajánlott, a lágyabb csillapítással és a pontosabb reagálással. A 8R traktorra kérhető 2 darab kamera, egy elöl található, a másik pedig hátul a fülke tetején van elhelyezve.

A legtöbb változást a fülkén eszközölték. Ami talán a legszembetűnőbb, hogy a gépnek integrált LED-es világítása van, illetve a műholdvevő antennája is a tetőbe van építve, ezáltal még pontosabb vezérlésre képes. Az ajtónyitó mechanizmust áthelyezték, így az könnyen nyitható.

A fülke belsejében látható a legtöbb változás. Átdolgozták a kormányoszlopot, lábtartókat helyeztek el, új bőr vezetőülést kapott a gép, ami akár masszázsfunkcióval is rendelkezhet, és nagyobb mértékben történő elfordulásra képes, a könyöklőt átdolgozták, új hűtődobozt kapott a traktor, valamint egy új érintőképernyős rádióval is ellátták a traktort, ami teljesen kompatibilis a telefonnal és videóképet is tud mutatni.

Vetés, John Deere 1755PP vetőgép

Sojnóczki István, Technológiai fejlesztési igazgató

A kukorica az egyedi produktivitású növények közé tartozik. Ez sokkal mérsékeltebb kompenzációs képességet jelent mind az ökölógiai hatások, mind csapadékhiány vagy hőmérsékleti anomáliák, mind az agrotechnikai tényezőkkel szemben. Méréseink bizonyítják a kukoricamagvak az elvetés pillanatától azonos körülmények közé kell kerüljenek, hiszen egyszerre kell kelniük és fejlődniük.

A John Deere 1755 vetőgép, mely alap képességei mellett egy Precision Planting képességnövelő csomaggal van felszerelve, alkalmas ilyen állomány kialakítására.

A vetőgép magágyat készít a talajállapothoz igazodva, valamint pontosan vet, akár térképalapon is.

John Deere 1755 figyel arra, hogy a táblán belüli talajkülönbözőségek ellenére is minden mag egyforma mélységbe kerüljön. Ezt a műveletet az automatikus állítású dinamikus vetésimélység-kontroll végzi.

John Deere vetőgép

John Deere 1755PP vetőgép

Emellet figyel a tőtáv-pontosságra is, hiszen kontrollálja a vetőmag útját a vetőszerkezettől egészen a magárokig. A hevederes magszállító szerkezet megfogja a magot és a magárokba helyezi. Emellett folyékony startertrágyát helyez a maghoz, ahol az valóban hasznosul. Megoldja azt a problémát, hogy az állomány a vetéstől kezdve ne konkuráljon a gyomokkal, mivel a vetéssel egy menetben pre gyomirtó szert juttat ki. Ezt költségkímélő módon csak a vetett sorban végzi, így csökkenti a költségeket és környezeti terhelést is.

A KITE Zrt. kukoricahibrid-kiválasztása

Honti László, fejlesztőmérnök

A KITE Zrt. ajánlatában szereplő fajták és hibridek előzetes adaptációs vizsgálatokon esnek át, és csak az arra érdemeseket ajánlják a gazdáknak. Vizsgálataikat eltérő termőhelyeken végzik, különböző technológiai színvonalon, és így választják ki a legjobban oda illő hibrideket.

Az első szűrőt az ország különböző térségeiben beállított négy ismétléses kisparcellás kísérletek képezik több, mint tíz helyen, negyven körüli fajtaszámmal. Többnyire új, Magyarországon még nem vizsgált fajtajelölteket tesztelnek meghatározó sztenderdek társaságában. Így képet kapnak az adott hibrid potenciális termőképességéről, és arról is, hogyan tud alkalmazkodni a gyengébb termesztési feltételekhez. A kiválasztottakra trágyázási, növényvédelmi, tőszám és vetésidő szempontú, valamin csávázási agrotechnológiai megfigyelések várnak kisparcellás és később üzemi táblaméretben.

KITE kukorica

A KITE Zrt. ajánlatában szereplő fajták és hibridek előzetes adaptációs vizsgálatokon esnek át, és csak az arra érdemeseket ajánlják a gazdáknak.

Második lépcsőként a kisparcellás kísérletekben jól szereplő hibrideket és azok technológiáit emelik be a mezoparcellás kísérletekbe. Ezek a vizsgálatok alkalmasabbak a hozamtöbblet abszolút értékelésére is. Itt egy parcella általában már egytized hektár területű, vagy annál nagyobb. Nagyságrendileg 5-10 ilyen mezoparcellás kukoricakísérletet állítanak be évente. Ezekben a kísérletekben is vannak egyetemi együttműködéseik, de túlnyomó többségben saját apparátussal és gépekkel végzik őket. Egyedülálló módon az országban két helyszínen talajművelési változatokra ültetik rá a hibridekkel kapcsolatos megfigyeléseiket és méréseiket, értékes információkat nyerve a kukoricahibridek alkalmazkodóképességéről és terméspotenciáljáról.

A homogén növényállomány kialakítására nagy súlyt fektetnek. Azt tekinthetjük homogén növényállománynak, amikor a kukoricanövények 90%-a kikel a kelés kezdetétől számított 48 órán belül. A vetőgép, a vetőegység megválasztása, annak beállítása és a KITE által kínált jó minőségű vetőmag együttesen garantálhatja a homogén kukoricaállományokat.

Az utóbbi három évben végzett kelési vizsgálatok bebizonyították, hogy a termés nagysága szempontjából döntő kérdésről van szó. A multifaktoriális talajművelési parcellákon az elmúlt három évben osztályozott és nem osztályozott vetőmagokat vetettek el John Deere vetőgépekkel és megjelölték a kikelt töveket minden nap azonos időpontban a kialakított mintaterületeken. Vizsgálták a növények egymáshoz viszonyított fejlődési ütemét és mérték az egyes növényeken képződött csövek súlyát is. A korábban kikelt növények fejlettebbek voltak a későbben kikeltekhez képest, és ezt az előnyüket az érésig megtartották. A méret és alak szerint homogén osztályozott vetőmagokból kikelő állományok homogénebbek voltak a nem osztályozott vetőmagokból keltekhez képest.

Még fontosabb információ nyerhető a csövek lemérése után. A kukorica esetében a 48 órán belül kikelt tövek közel azonos súlyú csöveket nevelnek, míg a harmadik, negyedik és ötödik napra kikeltek csősúlya statisztikailag értékelhető módon elmarad az első két napra kikeltekhez képest.

A KITE Zrt. kiváló minőségű kukorica-vetőmagjai és egy új kukorica hibrid

Dr. Tóth Árpád, Termeltetési és marketing koordinátor

A homogén növényállomány kialakításának egyik kulcseleme a megfelelő minőségű kukorica-vetőmag. A vetőmag minősége komplex fogalom, hiszen több paraméter és tulajdonság együttese testesíti meg azt, melyek közül hármat érdemes kiemelni.

Az első paraméter az osztályozottság, mely a kukorica-vetőmag szélessége és vastagsága szerinti frakciókra bontását jelenti. A KITE Zrt. saját kukorica-vetőmagjainak esetében a méretezés úgy történik, hogy az egyes frakciók szélesség és vastagság szerinti mérethatárai között maximum 2-2,5 mm legyen. Ezzel tudják biztosítani a méretileg homogén, kitűnően kivethető vetőmagot. A KITE Zrt. saját kukoricáinak vetőmagjai minden esetben négy frakcióra bontva kerülnek a zsákba, nincsenek kevert vetőmagfrakciók, hűen a tradicionális magyar vetőmagminőséghez.

A második kiemelendő paraméter a csírázóképesség. Tudvalevő, hogy a hatályos vetőmag-rendeletbe foglalt minimális csírázóképesség a kukorica vetőmag esetében 90%. A több éves adatsorokból készült kimutatásokból megállapítható, hogy a KITE Zrt. saját kukoricahibrid vetőmagjainak csírázóképesség-átlaga minden vizsgálati évben 97% fölött volt, mely érték önmagáért beszél.

kukoricahibrid

2021-ben új szemes hasznosítású, korai, FAO 370-390-es éréscsoportba tartozó hibrid kukoricával, a Meridával bővül a portfólió.

A harmadik minőségi paraméter nem más, mint a Cold-teszt érték. A hatályos vetőmagrendelet kötelező minősítési paraméterei között nem találjuk meg a kukorica Cold-teszt értékét, holott a csírázási %-hoz képest a gyakorlat számára egy plusz információt jelent a vetőmag biológiai értékéről. A Cold-teszt érték a kukorica-vetőmagnak az optimálisnál hidegebb környezetben mutatott csírázóképességét jelenti, azaz hidegebb talajba történő vetésre való alkalmasságát mutatja meg. Ha egy vetőmag Cold-teszt értéke eléri a 90%-ot, akkor az a vetőmag már 8°C-os talajba is elvethető. A csírázóképességnél említett módon vizsgálták az értékesített KITE kukoricák vetőmagjainak Cold-teszt értékét is és megállapítható, hogy vetőmagtételek Cold-teszt értékének átlaga minden vizsgálati évben 95% fölötti volt. Cold-teszt esetében ez egy nagyon magas érték, ami a vetőmagok igen kitűnő hidegtűréséről árulkodik.

2021-ben a KITE Zrt. portfóliója kibővül az SC3058 kódjelű, Merida névre hallgató, szemes hasznosítási irányú, korai, FAO 370-390-es éréscsoportba tartozó hibrid kukoricával. A Merida magas termőképességét az érésidején belüli hosszú asszimilációs élettartamának köszönheti, mely mellett kifejezetten nagy asszimiláló levélfelületet fejleszt. Terméspotenciálját jól mutatja, hogy a KITE négy ismétléses kisparcellás teljesítményvizsgálatainak eredménye alapján

a Merida akár 16,0 tonna/ha fölötti termések elérése is képes, hiszen 2019-ben Dalmandon 16,2 tonna/ha-os eredményt ért el.

A Merida esetében a termésképződést segíti, hogy a cső feletti levelek száma 5-6 db. Jó szárszilárdsággal, ugyanakkor rugalmas szárral rendelkező hibrid. Jól berakódott csövei a száron technológiailag optimális magasságban (120-130 cm) helyezkednek el. Betegségekre kevésbé fogékony, intenzív tápanyag-ellátásra nagyon jól reagál mind szárazabb, mind csapadékosabb évjáratban.

Növényvédelem, növényápolás

Nagy László, fejlesztőmérnök

Az idei év, különösen a tavasz bővelkedett időjárási szélsőségekben, ilyen körülmények között csak egy céltudatos technológia alkalmazásával lehet a kukoricát sikeresen termeszteni. Az előttünk KITE Zrt. bemutatott kukorica fajtasorának magágykészítését Rabe Strumvogel kombinátorral végezték, a vetés április 15-én történt John Deere szemenkénti vetőgéppel. Vetéssel egy menetben KITEStart Liqiud NP (20 l/ha)+ Bactofil A10 (1 l/ha) került kijuttatásra a gyors, egyöntetű kelés elérése érdekében. A vetéssel szintén egy menetben a sorokba FORCE 1,5 G (14 kg/ha) talajfertőtlenítő is került, mivel a talajfertőtlenítés ma már elengedhetetlen a talajlakó kártevők ellen.

A kukorica gyomirtása 3-4 leveles állapotban a már jól bevált és az ilyen szélsőséges tavaszi időjárás esetén is megbízható Sulcontrol csomaggal történt, mely mind az egyszikű, mind a kétszikűek ellen kiváló hatást biztosított. Az idei száraz tavaszon ismét megjelentek a táblákon az acatfoltok ezért a Sulcontrol-t célszerű volt Magellánnal kiegészíteni, mely így kiváló hatást biztosított.

kukorica növényvédelme

A kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke ellen Coragennel védekeztek sikerrel.

A fejtrágyát 7-9 leveles fejlettségi állapotban a kukorica igényének megfelelően sorközműveléssel egy menetben folyékony nitrogén formájában juttatták ki, UAN 300 l/ha + N-LOCK 2,5 l/ha dózisban a nitrogénveszteség elkerülése érdekében.

A csapadékos nyár eleji időjárás kedvezett a kukorica fejlődésének, a kukoricabogár-lárva kártétele miatti megdőlést csak elvétve lehetett találni. Az idén a kukoricabogár első hím imágói a déli országrészben június végén, Nádudvaron július első napjaiban jelentek meg. Az imágókártétel mértéke változó volt, de jellemzően a kukorica megtermékenyülése után erősödött. A takarmánykukoricában a kukoricabogár ellen az idén nem kellett védekezni, mivel az imágó kártétel megtermékenyülési problémát már nem okozott.

A kukoricamoly első nemzedékének rajzása is június második dekádjában folyt, az első lárvák július első hetében jelentek meg. Az idén a kukoricamoly első nemzedékének kártétele nagyobb volt a megszokottól, mivel a szárkártétel mellett csőkártételt is tapasztalható volt. A kukoricamoly esetében az idei év tanulsága, hogy az első nemzedékkel is számolni kell, mivel ez is jelentős mértékű csőkártételt okozhat.

A gyapottok bagolylepke első nemzedékének a rajzása hasonlóan a kukoricamolyhoz június végére esett. A gyapottok bagolylepke második nemzedékének a rajzása július végén kezdődött és augusztus elején javarészt befejeződött, a tömeges lárvakelés ideje augusztus első dekádjára volt tehető, ez ellen indokolt esetben védekezni kellett Coragennel. A kukoricamoly második nemzedékének a rajzáscsúcsa Hajdú-Bihar megyében augusztus közepére-második dekádjára volt tehető, de meglehetősen elhúzódó volt. A kukoricamoly ellen Coragen-t használtak, illetve az elhúzódó rajzás miatt az imágók gyérítése szempontjából célszerű volt a Coragen-t kiegészíteni Ninja Zeon-nal.

Az idei csapadékos nyár kedvezett a gombáknak, hiszen a kukoricamoly, a kukoricabogár és gyapottok-bagolylepke csőkártétele nyomán is megjelent a fuzárium.

Virtuális szántóföldi bemutató: Szója és Cirok

Előzmények, elővetemény, tápanyag

Battó Bátor, fejlesztőmérnök

A szója esetében az előveteményünk a cirok, a ciroknál pedig a repce volt. A talajművelést mindig a gyökérzóna igényeihez igazítjuk, hogy azok zavartalanul növekedhessenek. A cirok betakarítását követően történt a szárzúzás, majd a műtrágyaszórás, amelyet egy sekély tarlóhántás követett. Ezután következett a szántás, és annak őszi elmunkálása, kora tavasszal pedig egy sekély magágyat készítettünk, végül ebbe vetettünk.

A vetőgépre sávtisztítót is szereltünk, melynek feladata, hogy a talajfelszín néhány centiméteres száraz felső rétegét a sorközökbe tolja, így kultúrnövényünk jó állapotú, nedves talajba került.

A szója esetén hasonlóképpen jártunk el annyi különbséggel, hogy ott forgatás nélküli technológiát alkalmaztunk. Az elővetemény betakarítását követően precíziós talajmintavételezést végeztünk. Ez az adat képezte az alapját a kijuttatandó műtrágya összetételének és mennyiségének. Az ősz folyamán a területből talajmintákat vettünk, és ennek kiértékelése után döntöttünk az alaptrágyáról. A talajigénynek megfelelően 32 kg N-t, 96 kg N-t, 96 kg P-t és 36 kg S-t juttatunk ki hektáronként. Október végén a műtrágya formája esetünkben 8-24-24-9-es NPKS komplex műtrágya volt. A vizsgálati eredményektől függően ettől el lehet térni, bármely irányba, és használható a 7-21-21 vagy 10-26-26-os műtrágya is.

Talajművelés

Szűcs Sándor, marketing menedzser

A mulcsművelésre szakosodott német Köckerling gyár alapművelésre is alkalmas nehéz szántőföldi kultivátora, a Vector.

Az bemutatott gép munkaszélessége 4,6 méter, ami a piacon egyedülálló módon egy könnyen és gyorsan felszerelhető szárnybővítéssel 6,2 méterre bővíthető.

Ezzel a megoldással mindig összhangba tudjuk hozni a munkamélység és a munkaszélesség párosát a rendelkezésre álló vonóerővel. A gépen négy gerendelyen összesen 17 rugós biztosítású merev száras kapa található 27 cm-es osztásközzel. Ez a rugós biztosítás 550 kg-os terhelésnél old, de ha ez kevés lenne, opcióként rendelhető hidraulikus biztosítás is, aminél ez az érték 720 kg.

Köckerling szántóföldi kultivátor

A kultivátor egyedi megoldásának köszönhetően mindig összhangba tudjuk hozni a munkamélység és a munkaszélesség párosát a rendelkezésre álló vonóerővel.

A gép szárnyas késes művelőelemekkel van szerelve, melyekkel megvalósítható a 10-12 cm-es tarlóhántás, de a késszárnyak levétele után akár a 30 cm-es alapművelés is. A BETEK kapacsúcsok edzett keményfémből készültek. Jellegzetességük, hogy teljes élettartamuk alatt megtartják hosszúságukat függetlenül a kopás mértékétől.

Mint minden Köckerling gépen, itt is a már jól ismert 530 mm átmérőjű dupla STS henger végzi a visszatömörítést, bár a jelenlegi talajnedvességi állapotok mellett, amikor az „U” profilok nem tudnak megtelni földel, inkább a rögtörő, aprító hatása kerül előtérbe. A hengereket egy sor állítható rugóelőfeszítésű szalmaterítő fésű követi, melynek használata egyenletes talajfelszínt eredményez.

Megfelelő talajnedvességi viszonyok mellet akár egy menetben is készíthető a géppel magágy, de csak akkor, ha megfelelő vetőgéppel is rendelkezünk, mint pl. egy nehéz vontatott John Deere vetőgép. Azonban, ha a körülmények ezt nem teszik lehetővé, akkor egy plusz magágyelőkészítő művelet beiktatása a megoldás, amire a Köckerling Allrounder tökéletesen megfelel.

Köckerling szántóföldi kultivátor

Szűcs Sándor, marketing menedzser és a Köckerling Vektor

Vetés John Deere 1725 vetőgéppel

Kolozsvári István, marketing menedzser

Az új John De725NT ere 18 soros ExactEmerge kocsikkal szerelt vetőgépet precíz, nagy sebességű vetésre tervezték. Intelligens megoldásai révén képes az aktív csoroszlyaterhelés szabályzásra, menet közben, automatikusan – a nagysebességű munkavégzés mellett is – biztosított a vetésmélység-tartás és tőtáv-egyenletesség. A kanyarkompenzációnak köszönhetően görbe nyomvonalon végzett munka esetén is minden soron biztosított a precíz tőtávolság-tartás.

Az ExactEmerge vetőkocsiknál a vetőmag-adagolás teljeskörűen ellenőrzött a vetőtárcsától egészen a magárokig. A kocsik sajátossága az elektromos hajtású magadagoló és a kefés maglehordó rendszer. Így a vetőmag a magtartálytól a magárokig folyamatosan kontrollált, kötött pályán mozog (ejtés nélkül), elérve ezzel a maximális vetési pontosságot. A tökéletes vetőmag kijuttatásról a vetésellenőrző rendszer ad visszajelzést a John Deere monitoron keresztül. Az automatikus sorelzárással megszünteti a rávetést/kihagyást, a differenciált inputanyag-kijuttatás pedig lehetőséget ad vetési zónák kialakítására.

John Deere vetőgép

Az új John Deere 1725NT 8 soros ExactEmerge kocsikkal szerelt vetőgépet precíz, nagy sebességű vetésre tervezték.

A további képességnövelő egységekkel, mint a magágykészítő szerelvény, a mikrogranulátum-szóró egység és a KITE JET folyadék-kijuttató rendszer, a vetéssel egy menetben magágyat készít, talaj fertőtlenítőt helyez le, starter műtrágyát juttat ki és sávot permetez.

A vetőgép kialakításából, tömegéből adódóan képes 16 km/h sebességgel is precíz mélységtartás mellett dolgozni, így akár napi 80 ha vetési teljesítmény is elérhető.

A KITE Zrt. szójatechnológia ajánlatának fontosabb elemei

Honti László, fejlesztőmérnök

A KITE Zrt. a szójafajták kiválasztására is azokat az adaptációs szűrővizsgálati lépcsőket alkalmazza, mint a kukorica esetében, csak a faj területi súlyához mérten kissebb számban. Itt is eltérő termőhelyeken és különböző technológiai színvonalon tesztelnek, és választják ki a legjobban odaillő fajtát.

Mezoparcellás, üzemi táblákon folytatott agrotechnikai vizsgálatokban fontos szerepet szánnak a Rhizobiumok számának növekedését elősegítő készítmények vizsgálatának. Az idei évben négy féle talajoltó baktériumot tesztelnek, hogy jövőre a lehető legjobb készítményt ajánlhassák partnereiknek.

A hagyományosan gabona, vagy dupla gabona sortávú kultúrákra, így a szójára és a cirokra is szemenként történő vetési technológiát dolgozott ki a KITE Zrt. Az a jó magágy, amely a vetés mélységben tömör, a mag felett laza, és a vetőmag csírázásához megfelelő talajnedvességi és hőmérsékleti viszonyokat alakít ki, mely segíti a gyökérzet fejlődését.

szója

Ezeket a feltételeket a John Deere MaxEmerge és ExactEmerge vetőgépek tudják biztosítani. Felszerelhetők azokkal az eszközökkel, melyekkel a vetéssel egy menetben teljes értékű magágykészítést lehet végezni. Mindemellett az egyenletes kelést minden növényfajnál alapvetően meghatározza a vetőmag minősége. Itt is akárcsak a kukoricában a nagy termésátlagok kulcsa a homogén növényállomány.

2020-ban a kísérleti területen négy sortávra vetettek minden szójafajtát. Kettőt gabonavetőgéppel (33,2 cm és 50 cm), kettőt kukoricavető géppel (38 cm és 76,2 cm), 350 ezer csíra/ ha vetőmagnormával.

A KITE szójafajta-ajánlata

ES Navigator: 000, szuper korai érésű (108-110 nap)

Verhetetlen koraiság (érésig eltelt napok száma: 108-110), kiemelkedő termésátlag-potenciál (4,0-4,5 tonna/ha), kimagasló fehérjehozam (jellemző fehérjetartalom 37%) jellemzi. További értékes tulajdonsága, hogy a hüvelyek túlérésben sem pattannak ki: kísérletek bizonyítják, hogy a teljes érést követő időszakban sem peregnek ki a szójababok a teljesen elszáradt növény hüvelyeiből, termését megőrzi egy megkésett betakarítás esetén is. A növény alacsony termetű (80-100 cm), kiváló állóképességű. Az alsó hüvely talajtól mért távolsága 13-15 cm. A termés jellemző ezermagtömege 175 g körül alakul. A szójabab köldökszíne barna. Az ES Navigator vetését 18-38 cm-es sortávolsággal ajánlják.

RGT Speeda: 0, korai érésű (125-135 nap)

Korai (0) éréscsoportba tartozó (érésig eltelt napok száma: 125-135), francia nemesítésű szójafajta. Termésátlagát tekintve az élbolyban helyezkedik el a korai fajták között (terméspotenciál: 4,0-5,0 tonna/ha), melyet rekord ezermagtömegének is köszönhet. Az RGT Speeda a szójákra jellemző átlagos ezermagtömeget jóval meghaladó értékekkel rendelkezik, a méréseik alapján 200-240 g fölötti érték is jellemző a fajtára. Kimagasló ezermagtömege mellett a fajta átlagon felüli állóképességgel rendelkezik. Jellemző növénymagassága 90-120 cm. Az alsó hüvely talajtól mért távolsága 13-18 cm. Termésének köldökszíne barna, fehérjetartalma 43%. Termesztése 24-76 cm-es sortávolsággal, 300-550 ezer növény/ha-os állománysűrűséggel ajánlott.

RGT Speeda szója

Korai érésű, rekord ezermagtömeggel és kimagasló állóképességgel rendelkező szójafajta

ES Pallador I., középérésű (135-145 nap)

Generációváltás a szójában: a fajta egy minden eddiginél magasabb terméspotenciállal (5,0-6,0 tonna/ha) rendelkező szója Magyarországon. A KITE Zrt. kizárólagos forgalmazásában álló középérésű (I) ES Pallador szójafajta immár ötödik éve, így 2019-ben is első helyezést ért el a termésátlaga alapján a középérésű fajtacsoportban a NÉBIH fajta-összehasonlító kísérleteiben, úgy, hogy a standard fajták termésátlagához viszonyítva az évek többségében a 20%-ot is meghaladó termésnövekedést mutatott. Az ES Pallador szójafajta esetében az érésig eltelt napok száma 135-145. Az állóképessége kiváló. 14-21 cm-es alsó hüvelymagassága rendkívül biztonságos betakaríthatóságot tesz lehetővé. A termés fehérjetartalma jellemzően 42%, ezermagtömege 150-170 g, a bab köldökszíne barna. Ajánlott vetéskori sortávolság 25-75 cm, ajánlott termőtőszám: 400-430 ezer növény/ha.

ES Pallador szója

Az ES Pallador egy minden eddiginél magasabb terméspotenciállal (5,0-6,0 tonna/ha) rendelkező szója Magyarországon.

ES Professor 0., korai (125-130 nap)

A korai (0) éréscsoportba tartozik. Növekedési típusára jellemző, hogy csokros felső hüvelyekkel rendelkezik. Kitűnő korai szójafajta, mely jó állóképességű, kiemelkedő termőképességű. Növekedési típusa féldeterminált. Átlagos növénymagassága 77 cm. Megdőléssel szemben ellenálló. Alsó hüvelyét átlagosan a talajtól 11-13 cm-es magasságban hozza. Termőképessége: éréscsoportjából kiemelkedik magas terméspotenciáljával és nagy fehérjetartalmával (40-44%). Sötétbarna köldökszínű. Ezermagtömege: átlagosan 200 gramm feletti. Hazai termesztési körülmények között átlagos tenyészideje: 125-130 nap. Az egyöntetű levélvesztés következtében az állomány és a szemek gyorsan száradnak, deszikkálásra nincs szükség.

ES Professor szója

Az ES Professor jó állóképességű, kiemelkedő termőképességű szójafajta.

A KITE szemescirok-technológia ajánlatának fontosabb elemei

Honti László, fejlesztőmérnök

A szemes cirok egy stressz- és szárazságtűrő faj, tenyészidejében közel feleannyi vízre és tápanyagra van szüksége, mint a kukoricának. Termesztését azoknak a termelőknek ajánljuk, ahol a szemes kukorica termesztése már nem rentábilis az aszályos és gyenge termőképességű tábláik miatt. Jó termőhelyeken, intenzív technológiával termelve 10 t/ha feletti termésre is képes.

Jó előveteményei a korán lekerülő növénykultúrák, kalászosok, borsó, repce után is vethető. 7-9 t/ha termésszinthez 60-100 kg/ha nitrogén, 60-70 kg/ha foszfor, 70-90 kg/ha kálium-hatóanyagra van szüksége, de ne feledkezzünk el a cink, a mangán, virágzáskor esetleg a bór mikroelem pótlásról sem.

Ősszel kijuttatjuk a P és K teljes mennyiségét és a nitrogén 30%-át (a szármaradványok bomlásának elősegítése érdekében). A fennmaradó nitrogént vetés előtt, illetve amennyiben lehetőség van rá, a cirok 6-8 leveles állapotában, sorközművelő kultivátorral juttassuk ki, mivel ebben a fejlettségi állapotban kiemelkedően jól reagál rá a növény. Vetését 76 cm sortávra, szemenkénti vetőgéppel 11-13 °C talajhőmérséklet mellett (április vége - május eleje), 200-250 ezer mag/ha vetőmagnormával, 3-4 cm mélyen (nedves magágyba) javasoljuk.

Minden szemescirok-hibridet 76,2 cm sortávra vetettünk, 200-250-300 ezer mag/ha vetőmagnormával.

cirok

A cirok jó termőhelyeken, intenzív technológiával termelve 10 t/ha feletti termésre is képes.

ES Foehn közép-korai szemes cirok

Szemes hasznosítási irányú, középkorai éréscsoportba tartozó SC cirokhibrid, mely átlagos és gyenge termőhelyeken is kiemelkedő stabilitású. Termőképessége intenzív körülmények között akár 12 t/ha is lehet. Nagyon jó alkalmazkodóképesség jellemzi. Alacsony, generatív jellegű növény, könnyű betakaríthatósággal. Átlag feletti kelési erélyű. Termésstabilitása száraz körülmények között is kiemelkedő, megdőlésre és pergésre nem hajlamos. Szemszíne vörös, termése tanninmentes. Ajánlott termőtőszám 76 cm-es sortáv esetén 200-220 ezer tő/ha, míg 50 cm-es sortávnál 240-250 ezer tő/ha.

RGT Ggustav: középkései érésű, szemes hasznosítási irányú cirok hibrid

Terméspotenciálja jóval 10 tonna/ha fölötti. Könnyen betakarítható, pergésre nem hajlamos, félig nyitott bugával rendelkező, alacsony termetű hibrid. Szemszíne vörös, jellemző ezermagtömege 28-32 g között van, termése tanninmentes. Kiemelkedő alkalmazkodóképességgel rendelkezik a különböző adottságú termőhelyekhez. Aszály-, illetve szárazságtűrése kitűnő. Szárszilárdsága kiváló, melynek köszönhetően megdőlésre egyáltalán nem hajlamos. Ajánlott termőtőszám 76 cm-es sortáv esetén 200-220 ezer tő/ha, míg 50 cm-es sortávnál 240-250 ezer tő/ha.

A cirok növényvédelme, növényápolás

Kecskés István, fejlesztőmérnök

A vetés előtt teljes felületű glifozátos (Fozat 480 4l/ha) permetezést végeztek a pre-poszt technológiának megfelelően. Ekkor a kint lévő gyomokat „közös nevezőre” hozzuk a kultúrnövényünkkel, így biztosítani tudjuk a cirok növénykéknek, hogy a kezdeti fejlődési időszakban gyomkonkurenciától mentesen fejlődjenek. Fontos megemlíteni, hogy a vetőmagunk minden esetben kapjon egy Concep III.-as csávázást, amely lehetővé teszi az S- metolakolór hatóanyag tartalmú Lecar használatát.

A növényvédelem tekintetében elmondható, hogy a Lecar, mind teljes felület esetén, (1,6 l/ha), mind sávkezelés esetén jól dolgozik. A KITE Zrt. szakemberei a preemergens sávpermetezést választották, hogy a gyomok tápanyag- és vízelszívó hatását mihamarabb megszüntessék, megelőzzék. A sorközöket az állomány 8 leveles fejlettségénél művelték el, amellyel egy menetben 100 l/ha UAN oldat lett kijuttatva.

A második hullámban kelt gyomnövények ellen a kezelés Banvellel történt 0,5 l/ha-os dózisban.

cirok növényvédelme

A Lecar, mind teljes felület esetén, (1,6 l/ha), mind sávkezelés esetén jól dolgozott.

A cirok növényvédelme általában a gyomirtásban ki is merül, ritkán azonban, és ez az idei év is ilyen volt, megjelenhet a Pseudomonas andropogonis kórokozó, amely ellen szükség esetén védekezni kell. Állományunkban a kedvező csapadékhelyzet miatt a kórokozó felütötte a fejét, de a védekezésre már nem került sor, mert a betegséget jelző foltok beszáradtak, a hirtelen beütő forróságtól.

A vegetációs időszak végéhez közeledve a betakarítás megkönnyítése érdekében glifozát hatóanyagtartalmú készítményt (Fozat 480) 4 l/ha-os dózisban juttatunk még ki.

Szója növényvédelem, növényápolás

Battó Bátor, fejlesztőmérnök

A vizsgálatok eredménye alapján javasolják, hogy a vetőmagok legyen Hi-Coattal bevonva, ugyanis ez a szója természetes baktériumflóráját hordozza, és a gümőképződést is segíti. A vetést 350.000-es hektáronkénti vetőmagnormával javasolják. Ajánlatos még a pre-poszt technológiát alkalmazni, ezzel kijuttatható a Fozát 480, mely a nehezen irtható és évelő gyomoktól mentesíti a területet. Fejletlenebb, és viszonylag alacsony gyomfertőzés esetén az alacsonyabb 3 l/ha-os dózis is hatásos, évelők vagy fejlettebb gyomok esetén a felső dózis javallott.

Pre kezelésként a táblán a Pledge (80 g) (magról kelő kétszikű gyomok ellen) + Lecar (1,6 l) (magról kelő egyszikű gyomok ellen) kombinációját választották, poszt kezelés tekintetében a folytonos gyomkelés miatt az osztott Corum+Dasch-os (0,95-0,95) (magról kelő kétszikűek, (bekerült) selyemmályva, parlagfű, libatopfélék, fekete ebszőlő, disznóparéj) védekezés mellett döntöttek a szakemberek.

A gyakori esőzések, legyen szó szitálásról vagy nagyobb esőről (5 mm), illetve a napi nagy hőingadozás miatti reggeli harmat (ha a délelőtti órákig, akár 9-10, a levelek nagy felületben vizesek maradnak) ideális fertőzési körülményeket biztosítottak a szója peronoszpórájának (Peronospora manschurica), amely megjelenése után robbanásszerű terjedésnek indult volna, ha nem állítják meg rézzel (Kocide 2000 2kg/ha) és/vagy a Ridomil Gold Plussal (4kg/ha).

Száraz időben az atkák inváziójával kell számolnunk, erre a helyzetre a Flumite nevű készítmény használtató SZÜKSÉGHELYZETI ENGEDÉLLYEL. Ez azonban év közben a nedves körülményeknek köszönhetően elmaradt.

Virtuális szántóföldi bemutató: Kukorica

Előzmények, elővetemény, tápanyag - Nagy László, fejlesztőmérnök

A KITE Zrt. nádudvari kukorica fajtasorának előveteménye 2019-ben a kiváló előveteménynek számító szója volt, melynek betakarítását követően precíziós, zóna szerinti talajmintavétel és azt követő laborvizsgálati eredmények alapján került meghatározásara az alaptrágya mennyisége. A tarlóhántást a szármaradványok bedolgozása és a vízmegőrzés céljából Rabe Field Bird tárcsás boronával végezték. Ősszel a teljes felületre NPKS 8:24:24:9 műtrágyából hektáronként 400 kg-ot juttattak ki. (mely helyettesíthető (7:21:21 vagy 10:26:26) műtrágyával is). A tábla alapművelését a talajtömörödöttség megszűntetése és a téli csapadék befogadása céljából forgatás nélküli John Deere 2720 Discripperrel végezték. A gép lazító kései 76-os osztásban vannak, ezt a nyomvonalat felhasználva tavasszal erre vetették a növényi sort.

Kukorica talajművelés - Sojnóczki István, technológiai fejlesztési igazgató

A kukorica termésmennyiségét, termésstabilitását a számára rendelkezésre álló terület, az azon folytatott gazdálkodás módja, jellege erősen meghatározza. A talajművelési módok közvetlen és közvetett módon is befolyásolják a talajok fizikai és kémiai tulajdonságait, melyek alapvetően hatnak a talaj szerkezetére, a vízmegtartó képességére és ezáltal a felvehető tápanyagok mennyiségére.

Ennek az elvnek megfelelően a kukorica talajművelése során egyrészt figyeljünk arra, hogy gyökérzetének 30-35 cm mély lazult, a gyökerek által jól átjárható talajra van szüksége.

Az elővetemény lekerülése után pálcaszondával ellenőrizzük a talaj állapotát és a szükséges és elégséges mértékben végezzük az alapművelést.

Alapművelésként szánthatunk is, de, ha a talaj állapota alkalmas rá, akkor a forgatás nélküli eljárásokat is alkalmazhatunk. Ha jól végezzük a lazítást, legyen az teljes felületen, vagy a leendő növényi sorra pozícionálva, akkor óvjuk a talaj vízkészletét, a fenntartjuk a talaj biológiai aktivitását.

Talajművelő traktor, az új 8R 340 - Kovalovszky Lajos, marketing menedzser

A bemutatón az új szériás 8R traktor volt látható, amely 280 és 410 Le között az idei évben még csupán korlátozott mennyiségében érhető el, míg jövőre már csak ez a széria lesz rendelhető. Változott a megnevezés is a teljesítményszintek mellett, a bemutatott gép egy 8R 340-es modell. Az új 8R-es sorozat jelentős ráncfelvarráson esett át, a külső dizájnt egy BMW-s múlttal rendelkező formatervező álmodta meg. Az új 8R a korábbi szériából ismert főbb egységeket megtartotta –mint a váltó, a motor és többi főegység -, viszont ezek az egységek tovább lettek fejlesztve. A korábbi szériához hasonlóan a konkurens traktorokhoz képest nagyobb vontatási teljesítmény tud biztosítani az új szériás 8R is. Átdolgozták a motorteret, a motor hűtését, megerősítették a véglehajtásokat, és többek között a hátsó híd fékrendszerét is. A hidraulikus fülkerugózást egy továbbfejlesztett mechanikus verzióra cserélték, illetve a John Deere traktoroknál egyedi, úgynevezett aktív ülést is tökéletesítették, ami kifejezetten szántóföldi munkálatokra ajánlott, a lágyabb csillapítással és a pontosabb reagálással. A 8R traktorra kérhető 2 darab kamera, egy elöl található, a másik pedig hátul a fülke tetején van elhelyezve.

A legtöbb változást a fülkén eszközölték. Ami talán a legszembetűnőbb, hogy a gépnek integrált LED-es világítása van, illetve a műholdvevő antennája is a tetőbe van építve, ezáltal még pontosabb vezérlésre képes. Az ajtónyitó mechanizmust áthelyezték, így az könnyen nyitható.
A fülke belsejében látható a legtöbb változás. Átdolgozták a kormányoszlopot, lábtartókat helyeztek el, új bőr vezetőülést kapott a gép, ami akár masszázsfunkcióval is rendelkezhet, és nagyobb mértékben történő elfordulásra képes, a könyöklőt átdolgozták, új hűtődobozt kapott a traktor, valamint egy új érintőképernyős rádióval is ellátták a traktort, ami teljesen kompatibilis a telefonnal és videóképet is tud mutatni.

Vetés, 1755PP vetőgép – Sojnóczki István, Technológiai fejlesztési igazgató

A kukorica az egyedi produktivitású növények közé tartozik. Ez sokkal mérsékeltebb kompenzációs képességet jelent mind az ökölógiai hatások, mind csapadék hiány vagy hőmérsékleti anomáliák, mind az agrotechnikai tényezőkkel szemben. Méréseink bizonyítják a kukoricamagvak az elvetés pillanatától azonos körülmények közé kell kerüljenek, hiszen egyszerre kell kelniük és fejlődniük.

A John Deere 1755 vetőgép, mely alap képességei mellett egy Precision Planting képességnövelő csomaggal van felszerelve, alkalmas ilyen állomány kialakítására.

A vetőgép magágyat készít a talajállapothoz igazodva, valamint pontosan vet, akár térképalapon is. Figyel arra, hogy a táblán belüli talajkülönbözőségek ellenére is minden mag egyforma mélységbe kerüljön. Ezt a műveletet az automatikus állítású dinamikus vetésimélység-kontroll végzi.

Figyel a tőtáv pontosságra is, hiszen kontrollálja a vetőmag útját a vetőszerkezettől egészen a magárokig. A hevederes magszállító szerkezet megfogja a magot és a magárokba helyezi. Emellett folyékony startertrágyát helyez a maghoz, ahol az valóban hasznosul. Megoldja azt a problémát, hogy az állomány a vetéstől kezdve ne konkuráljon a gyomokkal, mivel a vetéssel egy menetben pre gyomirtó szert juttat ki. Ezt költségkímélő módon csak a vetett sorban végzi, így csökkenti a költségeket és környezeti terhelést is.

A KITE Zrt. kukoricahibrid-kiválasztása – Honti László, fejlesztőmérnök

A KITE Zrt. ajánlatában szereplő fajták és hibridek előzetes adaptációs vizsgálatokon esnek át és csak az arra érdemeseket ajánlják a gazdáknak. Vizsgálataikat eltérő termőhelyeken végzik, különböző technológiai színvonalon és így választják ki a legjobban oda illő hibrideket. Az első szűrőt az ország különböző térségeiben beállított négy ismétléses kisparcellás kísérletek képezik több, mint tíz helyen, negyven körüli fajtaszámmal. Többnyire új, Magyarországon még nem vizsgált fajtajelölteket tesztelnek meghatározó sztenderdek társaságában. Így képet kapnak az adott hibrid potenciális termőképességéről, és arról is, hogyan tud alkalmazkodni a gyengébb termesztési feltételekhez. A kiválasztottakra trágyázási, növényvédelmi, tőszám és vetésidő szempontú, valamin csávázási agrotechnológiai megfigyelések várnak kisparcellás és később üzemi táblaméretben.

Második lépcsőként a kisparcellás kísérletekben jól szereplő hibrideket és azok technológiáit emelik be a mezoparcellás kísérletekbe. Ezek a vizsgálatok alkalmasabbak a hozamtöbblet abszolút értékelésére is. Itt egy parcella általában már egytized hektár területű, vagy annál nagyobb. Nagyságrendileg 5-10 ilyen mezoparcellás kukoricakísérletet állítanak be évente. Ezekben a kísérletekben is vannak egyetemi együttműködéseik, de túlnyomó többségben saját apparátussal és gépekkel végzik őket. Egyedülálló módon az országban két helyszínen talajművelési változatokra ültetik rá a hibridekkel kapcsolatos megfigyeléseiket és méréseiket, értékes információkat nyerve a kukoricahibridek alkalmazkodóképességéről és terméspotenciáljáról.

A homogén növényállomány kialakítására nagy súlyt fektetnek. Azt tekinthetjük homogén növényállománynak, amikor a kukoricanövények 90%-a kikel a kelés kezdetétől számított 48 órán belül. A vetőgép, a vetőegység megválasztása, annak beállítása és a KITE által kínált jó minőségű vetőmag együttesen garantálhatja a homogén kukoricaállományokat. Az utóbbi három évben végzett kelési vizsgálatok bebizonyították, hogy a termés nagysága szempontjából döntő kérdésről van szó. A multifaktoriális talajművelési parcellákon az elmúlt három évben osztályozott és nem osztályozott vetőmagokat vetettek el John Deere vetőgépekkel és megjelölték a kikelt töveket minden nap azonos időpontban a kialakított mintaterületeken. Vizsgálták a növények egymáshoz viszonyított fejlődési ütemét és mérték az egyes növényeken képződött csövek súlyát is. A korábban kikelt növények fejlettebbek voltak a későbben kikeltekhez képest, és ezt az előnyüket az érésig megtartották. A méret és alak szerint homogén osztályozott vetőmagokból kikelő állományok homogénebbek voltak a nem osztályozott vetőmagokból keltekhez képest. Még fontosabb információ nyerhető a csövek lemérése után. A kukorica esetében a 48 órán belül kikelt tövek közel azonos súlyú csöveket nevelnek, míg a harmadik, negyedik és ötödik napra kikeltek csősúlya statisztikailag értékelhető módon elmarad az első két napra kikeltekhez képest.

A KITE Zrt. kiváló minőségű kukorica-vetőmagjai és egy új kukorica hibrid – Dr. Tóth Árpád, Termeltetési és marketing koordinátor

A homogén növényállomány kialakításának egyik kulcseleme a megfelelő minőségű kukorica-vetőmag. A vetőmag minősége komplex fogalom, hiszen több paraméter és tulajdonság együttese testesíti meg azt, melyek közül hármat érdemes kiemelni.

Az első paraméter az osztályozottság, mely a kukorica-vetőmag szélessége és vastagsága szerinti frakciókra bontását jelenti. A KITE Zrt. saját kukorica-vetőmagjainak esetében a méretezés úgy történik, hogy az egyes frakciók szélesség és vastagság szerinti mérethatárai között maximum 2-2,5 mm legyen. Ezzel tudják biztosítani a méretileg homogén, kitűnően kivethető vetőmagot. A KITE Zrt. saját kukoricáinak vetőmagjai minden esetben négy frakcióra bontva kerülnek a zsákba, nincsenek kevert vetőmagfrakciók, hűen a tradicionális magyar vetőmagminőséghez.

A második kiemelendő paraméter a csírázóképesség. Tudvalevő, hogy a hatályos vetőmag-rendeletbe foglalt minimális csírázóképesség a kukorica vetőmag esetében 90%. A több éves adatsorokból készült kimutatásokból megállapítható, hogy a KITE Zrt. saját kukoricahibrid vetőmagjainak csírázóképesség-átlaga minden vizsgálati évben 97% fölött volt, mely érték önmagáért beszél.

A harmadik minőségi paraméter nem más, mint a Cold-teszt érték. A hatályos vetőmagrendelet kötelező minősítési paraméterei között nem találjuk meg a kukorica Cold-teszt értékét, holott a csírázási %-hoz képest a gyakorlat számára egy plusz információt jelent a vetőmag biológiai értékéről. A Cold-teszt érték a kukorica-vetőmagnak az optimálisnál hidegebb környezetben mutatott csírázóképességét jelenti, azaz hidegebb talajba történő vetésre való alkalmasságát mutatja meg. Ha egy vetőmag Cold-teszt értéke eléri a 90%-ot, akkor az a vetőmag már 8°C-os talajba is elvethető. A csírázóképességnél említett módon vizsgálták az értékesített KITE kukoricák vetőmagjainak Cold-teszt értékét is és megállapítható, hogy vetőmagtételek Cold-teszt értékének átlaga minden vizsgálati évben 95% fölötti volt. Cold-teszt esetében ez egy nagyon magas érték, ami a vetőmagok igen kitűnő hidegtűréséről árulkodik.

2021-ben a KITE Zrt. portfóliója kibővül az SC3058 kódjelű, Merida névre hallgató, szemes hasznosítási irányú, korai, FAO 370-390-es éréscsoportba tartozó hibrid kukoricával. A Merida magas termőképességét az érésidején belüli hosszú asszimilációs élettartamának köszönheti, mely mellett kifejezetten nagy asszimiláló levélfelületet fejleszt. Terméspotenciálját jól mutatja, hogy a KITE négy ismétléses kisparcellás teljesítményvizsgálatainak eredménye alapján a Merida akár 16,0 tonna/ha fölötti termések elérése is képes, hiszen 2019-ben Dalmandon 16,2 tonna/ha-os eredményt ért el. A Merida esetében a termésképződést segíti, hogy a cső feletti levelek száma 5-6 db. Jó szárszilárdsággal, ugyanakkor rugalmas szárral rendelkező hibrid. Jól berakódott csövei a száron technológiailag optimális magasságban (120-130 cm) helyezkednek el. Betegségekre kevésbé fogékony, intenzív tápanyag-ellátásra nagyon jól reagál mind szárazabb, mind csapadékosabb évjáratban.

Növényvédelem, növényápolás - Nagy László, fejlesztőmérnök

Az idei év, különösen a tavasz bővelkedett időjárási szélsőségekben, ilyen körülmények között csak egy céltudatos technológia alkalmazásával lehet a kukoricát sikeresen termeszteni. Az előttünk KITE Zrt. bemutatott kukorica fajtasorának magágykészítését Rabe Strumvogel kombinátorral végezték, a vetés április 15-én történt John Deere szemenkénti vetőgéppel. Vetéssel egy menetben KITEStart Liqiud NP (20 l/ha)+ Bactofil A10 (1 l/ha) került kijuttatásra a gyors egyöntetű kelés elérése érdekében. A vetéssel szintén egy menetben a sorokba FORCE 1,5 G (14 kg/ha) talajfertőtlenítő is került, mivel a talajfertőtlenítés ma már elengedhetetlen a talajlakó kártevők ellen. A kukorica gyomirtása 3-4 leveles állapotban a már jól bevált és az ilyen szélsőséges tavaszi időjárás esetén is megbízható Sulcontrol csomaggal történt, mely mind az egyszikű, mind a kétszikűek ellen kiváló hatást biztosított. Az idei száraz tavaszon ismét megjelentek a táblákon az acatfoltok ezért a Sulcontrol-t célszerű volt Magellánnal kiegészíteni, mely így kiváló hatást biztosított.

A fejtrágyát 7-9 leveles fejlettségi állapotban a kukorica igényének megfelelően sorközműveléssel egy menetben folyékony nitrogén formájában juttatták ki, UAN 300 l/ha + N-LOCK 2,5 l/ha dózisban a nitrogén veszteség elkerülése érdekében.

A csapadékos nyár eleji időjárás kedvezett a kukorica fejlődésének, a kukoricabogár-lárva kártétele miatti megdőlést csak elvétve lehetett találni. Az idén a kukoricabogár első hím imágói a déli országrészben június végén, Nádudvaron július első napjaiban jelentek meg. Az imágókártétel mértéke változó volt, de jellemzően a kukorica megtermékenyülése után erősödött. A takarmánykukoricában a kukorica bogár ellen az idén nem kellett védekezni, mivel az imágó kártétel megtermékenyülési problémát már nem okozott. A kukoricamoly első nemzedékének rajzása is június második dekádjában folyt, az első lárvák július első hetében jelentek meg. Az idén a kukoricamoly első nemzedékének kártétele nagyobb volt a megszokottól, mivel a szárkártétel mellett csőkártételt is tapasztalható volt. A kukoricamoly esetében az idei év tanulsága, hogy az első nemzedékkel is számolni kell, mivel ez is jelentős mértékű csőkártételt is okozhat. A gyapottok bagolylepke első nemzedékének a rajzása hasonlóan a kukoricamolyhoz június végére esett. A gyapottok bagolylepke második nemzedékének a rajzása július végén kezdődött és augusztus elején javarészt befejeződött, a tömeges lárvakelés ideje augusztus első dekádjára volt tehető, ez ellen indokolt esetben védekezni kellett Coragennel. A kukoricamoly második nemzedékének a rajzáscsúcsa Hajdú-Bihar megyében augusztus közepére-második dekádjára volt tehető, de meglehetősen elhúzódó volt. A kukoricamoly ellen Coragen-t használtak, illetve az elhúzódó rajzás miatt az imágók gyérítése szempontjából célszerű volt a Coragen-t kiegészíteni Ninja Zeon-nal. Az idei csapadékos nyár kedvezett a gombáknak, hiszen a kukoricamoly, a kukoricabogár és gyapottok-bagolylepke csőkártétele nyomán is megjelent a fuzárium.