Az MTI érdeklődésére Petőházi Tamás, a NAK osztályelnöke elmondta, hogy országosan átlagban 50-80 milliméter csapadék hiányzik a talajból. Az elmúlt pár napban helyenként esett, de ezek intenzív esőzések voltak, a növényeknek viszont 15-25 milliméteres csendes, áztató eső lenne kedvező. A kultúrák közül a legrosszabb állapotban a repce van, annál visszafordíthatatlan károk keletkeztek.

Országrészenként eltérő mennyiségű csapadék hullott.

Szél István, a NAK Csongrád megyei elnöke úgy nyilatkozott, az általa képviselt területen az elmúlt napokban nagyon eltérő mértékű csapadék hullott több lépcsőben. A kalászosokban jelentős változást nem eredményezett, az aszály miatt komoly terméskieséssel kell számolni ezekben a kultúrákban. A tavaszi vetésű növényeknél még lehet a tavalyihoz hasonló, kielégítő terméshozam, a közelmúltban lehullott csapadék még talán időben érkezett.

Varga Imre István, a NAK Fejér megyei elnöke közölte,  hogy az elmúlt napokban a megye területén szinte mindenhol mértek kisebb-nagyobb mennyiségű csapadékot, azonban továbbra is hiányzik a talaj felső rétegét feltöltő 30-40 milliméter egyszeri csapadék. Az őszi gabonák közül az árpa előrébb jár a fejlődésben, ezért az aszály kisebb mértékben érinti. A káposztarepce a tavaszi csapadékra nagyon érzékeny, itt jelentős kiesésre kell számítani.

Németh Gergely, a NAK Győr-Moson-Sopron megyei elnökének véleménye szerint a repcénél és a gabonáknál legalább 30-40 százalékos terméskiesés várható. Az aszály miatt akár egy-két héttel is előbb kezdődhet idén az aratás. A kukorica, napraforgó hiányosan kel, a hűvösebb idő miatt a fejlődésük elmarad a szokásostól, így ezeknél a növényeknél szintén nem várható jó termés.

A megyei elnökök közlése alapján a gombabetegségek a csapadék hatására nagyobb veszélyt jelenthetnek, mint korábban, ezért a körzetekben fokozott növényvédelmi intézkedések szükségesek.