Júniusra már sok konyhakertben a másodvetések helyét tervezgetik. Különösen igaz lehet ez idén, amikor a tavaszi átmenet helyett hol nyári meleg, hol télies hideg lepte meg a kerteket. Az áprilisi csapadék ugyanis sok helyütt majdhogynem szilárd formában érkezett, mégis minden felgyorsult.

Napok alatt elvirágzottak még a dísznövények is, felénk az orgona sem akarta megvárni az anyák napját. Fügebokrunkon is ilyentájt még szokatlanul jókora méretű gyümölcsök mutatkoztak. Májusi aranyat érő esőkből is jutott bőven, hó végére még az egri borvidéket is megöntözte.

füge

Fügetermés májusban – fotó: A szerző

Most pedig vegyük szemügyre, mi jöhet szóba másodvetésnek egy kiskertben!

A korán felszedett zöldségnövények, úgymint a spenót, fejes saláta, hónapos retek, de még a zöldborsó is számításba jöhet az idén, vagy a zöldhagyma helyére még vethetünk zöldbabot. Másodvetésre általában a bokorbabok közül válogassunk, hiszen melegigényes voltuk ilyenkor már nem jelent kockázatot. A cékla is alkalmas másodnövénynek, de sikeres vállalkozás lehet az uborka vetése is.

Van néhány feltétele azonban a másodvetésű növények eredményes termesztésének. Ha rászántuk magunkat, hogy a letermett növényeink helyére újakat vetünk, lehetőleg kerüljük azokat a növényeket, amelyeknek közös betegségeik, kártevőik lehetnek az előző növénnyel. Ezzel permetezéseket spórolhatunk meg, nem is említve a bosszúságokat.

A másodvetésre kiválasztott növény fajtáját az igénytelenebb, szárazságot és meleget jobban tűrő fajták közül válogassuk, legyen az bokorbab, vagy éppen az említett uborka. Arra is érdemes figyelni, hogy hosszúnappalos körülmények között is neveljenek termést, mert a rövid tenyészidejű, egyébként pedig másodvetésre alkalmas fajták hajlamosak korán maghozó szárba szökkenni. Különösen érvényes ez a retek- és salátafélékre.

Hogy az idei június mennyire lesz csapadékos, pontosan nehéz lenne megjósolni – az előző évek tapasztalata inkább öntözésfelkészülésre sarkall –, talán a Medárd nem maradt adós a vízzel, és akkor bizony általában meglódultak a gyomok is. Az esővíz egyébként is jobb növénynevelő a csapból drágán csurgatott öntözővíznél. Aki teheti, gyűjtse hordóba, edénybe az égi áldást, érdemes szúnyoghálóval lefedni, nehogy nevelőhelynek nézzék a vérszívók.

esővízgyűjtő

Jó szolgálatot tehet az esővízgyűjtő – fotó: Shutterstock

A gyomok miatt időnként elő kell venni a kapát is, a sokféle növény között úgysem érdemes gyomirtóval próbálkozni. Egyébként is jót tesz egy kis mozgás a kertben, és még meg is takaríthatunk egy fitnessz-szalon-kiadást is.

Amikor viszont sárguló paprika-, paradicsomleveleket látunk palántáinkon, első gondolatunk ne valamilyen gombaölő szer legyen, hiszen a jelentősebb csapadék után sokszor annyira összetömörödik a talaj, hogy inkább a levegőtlenség, a gyökerek fuldoklása okozza a sárgulást. A talajfelszín lazítása – kapirgálása – már sokat segíthet ilyenkor.

Arra is gondoljunk, hogy paradicsompalántáink júniusra rendszerint már karó után kiáltanak, de a másodvetésű uborkáink is előbb-utóbb felkapaszkodnának valamire, vagy elfutnak a talajon. Ha nem akarunk földes, sáros termést szedegetni, biztosítsuk számukra kapaszkodót, ha nem éppen a kerítés mentére ültettük a palántákat. A legegyszerűbb megoldás erre a célra két magasabb karóra rögzített műanyag háló, amelyet a gazdaboltok fehér, zöld színekben árulnak.

Másodvetések sikeres termesztéséhez mindig nagy biztonságot ad, ha öntözni is tudjuk a növényeket. Öntözési lehetőség híján még az úgynevezett igénytelenebb növényeink termesztési kockázata is megnő. Akinek burgonya is zöldell – sőt, júniusra már többnyire virágzik is – a kertjében, aligha tudja elkerülni a vegyszeres védekezést burgonyabogár ellen.

A korábban még valamennyire naptárhoz igazodó nemzedékek mára már egybefolynak; egyszerre láthatunk csíkos bogarakat s különböző korú lárváikat a leveleken, ilyenkor már csak valamelyik rovarölő szer segít megőrizni a leveleket. És ha már elővettük a permetező masinát, érdemes gombaölő szerből is bekeverni a lébe, hogy a burgonyavész ellen is bebiztosítsuk krumplinkat. A gazdaboltokban majd segítenek választani a nagyon leszűkült rovar- és gombaölőszer-palettából.